Części mowy z Montessori

Jak utrwalać części mowy w klasie 4? Sposobów jest mnóstwo, o niektórych pisałyśmy już na naszym blogu np. tutaj i tutaj
Tym razem postanowiłyśmy wykorzystać symbole gramatyczne Montessori.  Symbole te, to kolorowe figury geometryczne przedstawiajace daną część mowy, którą można wziąć do ręki i położyć obok konkretnego wyrazu. W  ten sposób można np. tworzyć wyrażenia i zdania. 

Symbole Montessori są do kupienia w Educarium tutaj i tutaj. Aby jeszcze bardziej zaangażować uczniów, postanowiłyśmy wykorzystać spinnery i kolorowe karty pracy. Każda zadanie wykorzystuje symbole Montessori. Możemy ułatwić dzieciom wykonanie poszczególnych zadań i zakupić szablon do rysowania figur tutaj. Dla wzrokowców warto zawiesić w klasie plakat z częściami mowy. Dla naszej klasy zrobiłyśmy go same, natomiast bardziej rozbudowany znajduje się tutaj.

Materiały do wydruku na plakatu ściągniesz TUTAJ
Dobrym pomysłem jest również wspólne stworzenie klasowej gazetki, która ułatwi uczniom zapamiętanie części mowy.

Print Friendly, PDF & Email

Jolanta Majkowska

Jolanta Majkowska – autorka bloga www.specjalni.pl Absolwentka Wydziału Historycznego Uniwersytetu im. A.Mickiewicza w Poznaniu oraz studiów podyplomowych z informatyki i języka polskiego. Trenerka programu Mistrzowie Kodowania, autorkaścieżkidla szkół specjalnych w programie Fundacji Orange #SuperKoderzy, prelegentka na ogólnopolskich konferencjach. Autorka projektów, stron internetowych oraz innowacji pedagogicznych.Ekspert ds. awansu zawodowego nauczycieli. Należy do społeczności Superbelfrzy RP. W 2017 r. otrzymała Nagrodę Ministra Edukacji Narodowej za szczególne osiągnięcia edukacyjne i wychowawcze.
Jolanta Majkowska

Latest posts by Jolanta Majkowska (see all)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.