#EduMocOnline2019: Diana Graber – gość specjalny

„Raising Humans in a Digital World”

Raising children who will use technology safely and wisely is more challenging than ever. In this presentation, Graber will explain how young children develop the skills they will need to navigate the digital world when they get older, and what older children must know to use tech confidently. Parents will understand the four building blocks of a healthy relationship with technology.

Dołącz:

Platforma Clickmeeting  -> tutaj
Wydarzenie: streaming na FB -> tutaj

Diana Graber

a digital literacy educator and advocate, is the author of “Raising Humans in a Digital World: Helping Kids Build a Healthy Relationship with Technology” (HarperCollins Leadership, 2019). She is the founder of Cyberwise, a leading online safety organization, and the creator and founder of Cyber Civics, the popular and innovative middle school digital literacy program currently being taught in schools in 43 US states, and internationally. In 2017 Graber was honored with the National Association for Media Literacy Education (NAMLE) Media Literacy Teacher Award. She still teaches Cyber Civics to middle school students at Journey School in Aliso Viejo, CA, and has taught “Media Psychology” at the graduate level. Graber earned a B.A. in Communication Studies from UCLA and an M.A. in Media Psychology and Social Change from Fielding Graduate University. She travels widely, speaking to parent groups and training teachers to teach Cyber Civics in their own schools. Graber lives with her family in Southern California.

Danieluk Maciej

Urodzony w Poznaniu, absolwent Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza. Od 2009 roku nauczyciel informatycznych przedmiotów zawodowych oraz informatyki w Szkole Podstawowej i Gimnazjum. Twórca, właściciel i długoletni (2002 – 2008) prowadzący portal internetowy dla nauczycieli pod adresem: http://www.literka.pl. Entuzjasta zastosowania TiK w edukacji.
Trener umiejętności ICT oraz w zakresie rozwoju kompetencji kluczowych. Prelegent wielu konferencji dla nauczycieli, autor szkoleń z zakresu TIK.
Danieluk Maciej

Latest posts by Danieluk Maciej (see all)