GENERATORNIA SPECJALNYCH- FISZKI I KARTY

Coraz bardziej popularne stają się strony, na których bezpłatnie, szybko i w miarę intuicyjnie możemy tworzyć własne karty pracy i materiały dydaktyczne.
W naszym cyklu blogowym GENERATORNIA- proponujemy Państwu stronę, na której w kilka minut stworzycie fiszki czy karty wyrazowe oraz liczbowe.

Do czego służą fiszki?
Fiszki nie tylko uczą słów poprzez ich tłumaczenie (np. dog – pies), ale również wykorzystują obrazy i potencjał wizualizacji. Dzięki temu skojarzysz słówko dog np. z ulubioną rasą psa. W ten sposób nauczysz się myśleć w danym języku i nie będziesz tracić czasu na przywoływanie słówek w głowie. Fiszki najczęściej są dwustronne, ale mogą być jednostronnie drukowane, a zadaniem uczniów jest uzupełnienie drugiej strony. Np. dziecko może zapisać wyraz w innym języku, może zapisać objaśnienie czy znaczenie hasła. Ucząc się tabliczki mnożenia do konkretnego wyniku można zapisać działanie, czyli iloczyn liczb. Utrwalając liczby parzyste i nieparzyste, albo cyfry rzymskie, możemy wykorzystać w ten sposób generowane karty-fiszki. W naszej  specjalnej szkolnej praktyce fiszki możemy wykorzystać także do nauki liter, cyfr, liczb, czy np. nauki czytania globalnego.
Gdzie można wygenerować takie karty?

Fiszki liczbowe TUTAJ

Gotowy szablon kart edytujemy, wpisujemy swój zakres liczbowy, możemy zmienić styl kart i czcionkę. Generujemy kartę pracy i ją drukujemy.
Fiszki wyrazowe TUTAJ

Gotowy szablon kart edytujemy, wpisujemy swoje słowa w zakładce utwórz nową listę słów, możemy zmienić styl kart i czcionkę. Generujemy kartę pracy i ją drukujemy.
Inne pomysły na wykorzystanie generatorów znajdziecie TUTAJ

Zyta Czechowska i Jolanta Majkowska, nauczycielki ZSS w Kowanówku, autorki blogów edukacyjnych www.specjalni.pl, www.tikzklasa.blogspot.com, trenerki, prowadzące szkolenia z zakresu nowoczesnych technologii oraz prelegentki na ogólnopolskich konferencjach i autorki publikacji. Ekspertki ds. awansu zawodowego nauczycieli. W 2017 roku w uznaniu szczególnych osiągnięć edukacyjnych i wychowawczych otrzymały Nagrodę Ministra Edukacji Narodowej.

Zyta Czechowska

Zyta Czechowska- absolwentka UAM w Poznaniu, na kierunku pedagogika specjalna, od ponad 20 lat  terapeuta i nauczyciel w szkole specjalnej.  Pasjonatka nowoczesnych technologii. Współautorka projektu sieci współpracy nauczycieli „ Czas TIKa”, prowadzi warsztaty, szkolenia i Rady Pedagogiczne   dla nauczycieli z zakresu stosowania i wdrażania TIK. Współprowadzi bloga edukacyjnego www.specjalni.pl. Ekspert ds. awansu zawodowego nauczycieli.  Trenerka Mistrzów Kodowania w zakresie programowania. Należy do społeczności Superbelfrzy RP. W 2017 r. otrzymała Nagrodę Ministra Edukacji Narodowej za szczególne osiągnięcia edukacyjne i wychowawcze. Posiada tytuł Microsoft Innovative Educator Ekspert, nadawany przez firmę Microsoft najbardziej innowacyjnym nauczycielom na świecie. Ambasadorka Programu eTwinning. Nauczyciel Roku 2019.

Zyta Czechowska

Latest posts by Zyta Czechowska (see all)