Uczniowie na YouTube: “Ask an American”

„Ask an American” to projekt z języka angielskiego, a jego idea jest prosta – założyć kanał YouTube, stworzyć mini studio TV i publikować na kanale raz w tygodniu odcinek, w którym przepytujemy Amerykanów z różnych rzeczy, ucząc się przy tym angielskiego.

Początek początków

Najpierw otrzymaliśmy grant z Programu English Teaching Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności (link). Mieliśmy do wydania 10 tyś złotych i całość przeznaczyliśmy na sprzęt do studia: lustrzankę, mikrofony, soft boxy, statywy, program do edycji, green screen oraz drona.
W realizacji projektu miała nam pomóc dwójka zaprzyjaźnionych Amerykanów – początkowo, bo kanał się rozwija i na nasze zaproszenia zaczyna odpowiadać coraz więcej ciekawych osób.

Rola uczniów

Każdy uczeń odpowiedzialny jest za przygotowanie scenariusza do własnego odcinka, opracowanie tematu i tytułu. Pytania mogą być czysto ciekawskie jak np. “Dlaczego Amerykanie mają tak białe zęby?” 😉 “Czy wchodząc do czyjegoś domu w USA należy ściągać obuwie?” Ma być zabawnie i ciekawie.

Goście w studio

Ulubioną YouTuberką moich uczniów jest Kasia Mecinski z kanału “Fify na Pół”, Amerykanka polskiego pochodzenia, która obecnie mieszka w Japonii – wiele pomysłów na tematy odcinków zaczerpują właśnie od niej.
Kiedy napisałem do Kasi z informacją o naszym projekcie i zapytałem czy może zostać naszym patronem, Kasia odpisała “Jestem akurat w Polsce, chętnie do was zawitam”. I w taki sposób dzieciaki nakręciły z nią trzy odcinki. Wyobraźcie sobie jaką frajdę miały – móc przeprowadzić wywiad z osobą, którą się podziwia. Na razie opublikowaliśmy jeden odcinek:

Poza studiem

Nagrywać będziemy także w różnych lokacjach – pokażemy np. piękno pobliskiej Iławy, wybieramy się także do Ambasady USA w Warszawie. Wstępnie ustalone mamy też spotkanie z innym Amerykańskim YouTuberem, Kult America.
Od siebie dodam jeszcze tylko, że jako nauczyciel zrealizowałem z uczniami już wiele projektów, które odnosiły mniejsze lub większe sukcesy ale żaden, dosłownie żaden nie dawał mi tyle frajdy co właśnie ten. My się po prostu bawimy robiąc to, co robimy.

Zachęcamy do subskrypcji:)

Nasz kanał: youtube.com/askanamerican

Łukasz Rumiński, Szkoła Podstawowa w Jamielniku  (woj. warm-maz)

Łukasz Rumiński