Jak wykorzystać spinnery do jesiennych ćwiczeń?

Jak skutecznie i z przyjemnością utrwalać słownictwo związane z jesienią? Spinnery to ulubiony gadżet wielu uczniów, dlatego tak często wykorzystujemy go w swojej pracy. Jak zagrać?
Przygotowałyśmy specjalną kartę pracy, na której zamieściłyśmy  symbole związane z jesienią.Uczniowie kręcą spinnerem, po jego zatrzymaniu  trzy ramiona wskazują obrazki, które uczeń musi poprawnie wypowiedzieć. Możemy także zaznaczyć tylko jedno ramię wtedy uczeń będzie losował tylko po jednym symbolu. Dodatkowo prosimy ucznia o odmianę rzeczowników przez przypadki, albo wskazanie słowa w liczbie mnogiej.  Językowcy mogą prosić o wskazanie wylosowanego symbolu w danym języku, przy okazji utrwalając słownictwo. Taka plansza to doskonała pomoc dydaktyczna podczas zajęć logopedycznych lub rewalidacyjnych, podczas których korygujemy wady wymowy.

Innym zastosowaniem jesiennego spinnera może być doskonalenie umiejętności dodawania odejmowania, mnożenia i dzielenia liczb.  Jak wykorzystać w tym celu plansze?

Dobieramy uczniów w pary. Każdy z nich wybiera kolor pisaka, którym będzie zaznaczał pola w kratownicy z działaniami. Uczniowie losują symbol, a następnie odnajdują go na planszy z działaniami matematycznymi. Wskazują symbol, wypowiadają jego nazwę i wskazują właściwy wynik działania. Dobra odpowiedź pozwala na zaznaczanie krzyżykiem pola. Wygrywa ta osoba, która zaznaczy swoim kolorem najwięcej pól. Udostępniamy spinnery z działaniami w zakresie 20, z działaniami w zakresie mnożenia 50 i spinner z pustymi polami na samodzielne wpisanie działań.W puste miejsce możemy także wpisać wzory matematyczne, daty historyczne, czy np. części mowy lub części zdania ćwicząc z uczniami gramatykę. Na pewno sprawdzi się w terapii logopedycznej ponieważ możemy też w puste pola wpisać ćwiczone głoski.

Pliki do wydrukowania można pobrać na naszym blogu TUTAJ.

Zyta Czechowska

Zyta Czechowska- absolwentka UAM w Poznaniu, na kierunku pedagogika specjalna, od ponad 20 lat  terapeuta i nauczyciel w szkole specjalnej.  Pasjonatka nowoczesnych technologii. Współautorka projektu sieci współpracy nauczycieli „ Czas TIKa”, prowadzi warsztaty, szkolenia i Rady Pedagogiczne   dla nauczycieli z zakresu stosowania i wdrażania TIK. Współprowadzi bloga edukacyjnego www.specjalni.pl. Ekspert ds. awansu zawodowego nauczycieli.  Trenerka Mistrzów Kodowania w zakresie programowania. Należy do społeczności Superbelfrzy RP. W 2017 r. otrzymała Nagrodę Ministra Edukacji Narodowej za szczególne osiągnięcia edukacyjne i wychowawcze. Posiada tytuł Microsoft Innovative Educator Ekspert, nadawany przez firmę Microsoft najbardziej innowacyjnym nauczycielom na świecie. Ambasadorka Programu eTwinning. Nauczyciel Roku 2019.

Zyta Czechowska

Latest posts by Zyta Czechowska (see all)