A sio, a może… SIO?

SIO – System Informacji Oświatowej

Myślę, że samego systemu nie muszę nikomu przedstawiać. Słyszałem już o nim niejedno. Ale ostatnio, ponieważ coraz więcej szkół posiada Linuksa, zacząłem się przyglądać, jak to oprogramowanie  można zainstalować i działać w systemie Linux.Otóż na stronach Centrum Informatycznego Edukacji MEN można znaleźć wersje instalacyjne SIO dla Windows oraz dla Linuksa. Niestety, wersje dla Linuksa są tam umieszczone błędnie, już rok temu przy wersji 3.12 zwracałem na to uwagę do CIE – wówczas zostało to poprawione. Przedwczoraj sprawdziłem najnowsze wersje 3.15 i jest to samo. Więc znów zaraportowałem do CIE mailowo problem z wytłumaczeniem, co muszą zrobić, a by to poprawić. Ale pomyślałem sobie: a może by tak zrobić ładny instalator?

I tutaj przyszedł mi z pomocą projekt OpenSource: Install Jammer.

01_instal_build

Pobrałem pliki pakietu, skopiowałem do katalogu domowego, dodałem sobie ikonę na pulpit – uruchomiłem. Okazuje się, że stworzenie instalatora nie było zbyt trudne 😉 Dodatkowo możecie zauważyć, że jednym ruchem można zrobić wersje instalacyjne na różne platformy.

02_targets

Po chwili budowania – pakiet instalacyjny jest gotowy.

03_install01

Jeszcze tylko pozostaje ostatni test – uruchomienie programu instalacyjnego – niech nikogo nie dziwi wygląd instalatora rodem z Windows; lecz sama aplikacja jest -)

Dla wszystkich, którzy chcą sobie próbować:

Wersja graficzna instalatora dla Linux 32-bit

I na koniec zrzut ekranu, na którym widać system Linux i uruchomioną aplikację SIO. Można – nawet nie trzeba wielkiej wiedzy technicznej.

Print Friendly, PDF & Email

Adam Jurkiewicz

Adam Jurkiewicz - haker edukacji, członek nieformalnej grupy SuperbelfrzyRP. Absolwent kursów Massachusetts Institute of Technology z języka programowania Python.

Zdobywca wyróżnienia Szerokiego Porozumienia na Rzecz Umiejętności Cyfrowych Polsce, trener języka programowania Python, robotyki, mechatroniki, technologii komputerowych ze szczególnym uwzględnieniem otwartych zasobów edukacyjnych oraz oprogramowania OpenSource. Programista, administrator systemów UNIX/Linux, twórca remiksu edukacyjnego FREE_Desktop - remiksu systemu operacyjnego dla wolnych ludzi, legalnego i darmowego dla wszystkich - dostępnego na stronie http://free-desktop.pl

Twórca portalu http://robotgame.edu.pl - platformy do współzawodnictwa wśród uczniów, w oparciu o RGKit (OpenSource) - bibliotekę walk robotów w Pythonie. Twórca portalu http://robotyka.cyfrowaszkola.waw.pl - środowiska do sterowania robotami na ekranie w oparciu o projekt Open Source Reeborg - Blockly i Python.
Adam Jurkiewicz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.