Cryptomator – jak zabezpieczyć swoje dane cz. 1

Czy zastanawiasz się, jak bezpiecznie przechowywać ważne dane? Np. PINy kart, hasła dostępu (w końcu każdemu zdarza się zapomnieć) – ale tak, aby mieć dużą pewność (powiedzmy 89%), że niepowołane osoby nie będą miały do tego dostępu? Aby to było zgodne z RODO? Aby można było używać tego z Google Drive, One Drive, Amazon Drive, XYZ Drive (wysyłać emailem)?

W dzisiejszym artykule chcę pokazać Wam bardzo ciekawe narzędzie Open Source – Cryptomator.

Cryptomator to oprogramowanie dostępne dla różnych systemów operacyjnych zarówno na komputery, jak i telefony/tablety:

• Microsoft Windows
  • Linux
  • MacOS
  • dowolny inny system z obsługą Java 10
  • Android
  • IOS

Imponująca lista – każdy może znaleźć tu swój ukochany system operacyjny – a jeśli go nie ma, można zawsze spróbować zainstalować JAVA 10 i pobrać aplikacje w postaci plików JAR (tak, wiem – to już dla geeków). Ale dla większości z czytających pierwwsze 3 pozycje powinny wystarczyć. Ja osobiście używam Linux (dlaczego? – w artykule o OpenSource możesz znaleźć wytłumaczenie) i na tym systemie chcę Wam pokazać, jak można sobie samodzielnie zabezpieczyć swoje dane.

Zatem – do dzieła – przede wszystkim pobieramy plik – dla Linux może to być AppImage (polecam początkującym) lub można skonfigurować sobie PPA dla Apt. Dla Windows – EXE, dla MacOS – IMG.

Pobieranie aplikacji

Po uruchomieniu aplikacji otrzymujemy prosty interfejs (zresztą nie może tu być wielu opcji), w którym możemy zarządzać naszymi ’kryptami’ (czyli zaszyfrowanymi katalogami).

Pierwszym naszym działaniem powinno być utworzenie krypty (możemy mieć ich dowolną ilość), do której przypisujemy katalog, w którym ma sie znajdować oraz główne hasło, służące do zaszyfrowania. W momencie, kiedy to wszystko zrobimy, mamy dostęp do katalogu, w którym możemy tworzyć pliki, kopiowac do niego itp.

To w sumie proste – taki katalog możemy spakować, skopiować, podzielić się nim…

… a w kolejnym artykule pokażę, jak wykorzystać Google Drive i Cryptomator do bezpiecznego współdzielenia informacji.

Adam Jurkiewicz

Adam Jurkiewicz - haker edukacji, członek nieformalnej grupy SuperbelfrzyRP. Absolwent kursów Massachusetts Institute of Technology z języka programowania Python.

Zdobywca wyróżnienia Szerokiego Porozumienia na Rzecz Umiejętności Cyfrowych Polsce, trener języka programowania Python, robotyki, mechatroniki, technologii komputerowych ze szczególnym uwzględnieniem otwartych zasobów edukacyjnych oraz oprogramowania OpenSource. Programista, administrator systemów UNIX/Linux, twórca remiksu edukacyjnego FREE_Desktop - remiksu systemu operacyjnego dla wolnych ludzi, legalnego i darmowego dla wszystkich - dostępnego na stronie http://free-desktop.pl

Twórca portalu http://robotgame.edu.pl - platformy do współzawodnictwa wśród uczniów, w oparciu o RGKit (OpenSource) - bibliotekę walk robotów w Pythonie. Twórca portalu http://robotyka.cyfrowaszkola.waw.pl - środowiska do sterowania robotami na ekranie w oparciu o projekt Open Source Reeborg - Blockly i Python.
Adam Jurkiewicz

Latest posts by Adam Jurkiewicz (see all)

2 thoughts on “Cryptomator – jak zabezpieczyć swoje dane cz. 1