Panowanie nad… własnymi danymi.

Bardzo często zdarza mi się szukać jakiegoś dokumentu lub obrazka. Pamiętam, że ostatnio w zeszłym tygodniu oglądałem ten obrazek. Nawet pamiętam, że na nim było zdjęcie ładne jakiegoś statku. Statek ten (żaglowiec) płynął pod pełnymi żaglami. Tak, wszystko pięknie, ale… jak się nazywał ten plik i gdzie on właściwie na moim dysku jest?

Tak, bałagan wśród plików… ale kto tego nie doświadczył? Chyba tylko ktoś, kto ma system nowy od kilku tygodni, i jeszcze nie ma bałaganu 😉

No dobrze, ale dość narzekania – przecież jakiś zdolny hacker coś wymyśli. I wymyślili – Dziennik Aktywności.

sru_d_act-adasiek

To zdjęcie pokazuje aplikację, która jest uruchomiona na moim komputerze, pokazuje moje dokumenty/zdjęcia/muzykę/programy; to wszystko, nad czym pracowałem ostatnio. I jak pięknie widać – mogę zobaczyć podgląd dowolnego dokumentu, przeczytać dokładne informacje o jego lokalizacji.

Moim zdaniem taka aplikacja wydajnie poprawia poszukiwanie własnych danych. Jak jej użyć? Oczywiście, dostępna jest dla systemu operacyjnego, który lubię. W Ubuntu można zainstalować ją korzystając z Centrum Oprogramowania.

sru_d_act-01
Powyższe zdjęcia pokazują instalację i uruchomiony program w SRU_Desktop – tak, tak, to wszystko możecie mieć za darmo, tu i teraz.

free_d_act-01
A to zdjęcie pokazuje Centrum oprogramowania w moim najnowszym dziecku – Free_Desktop – wolnościowym systemie, który jest dla wszystkich – ale tylko na najnowszych komputerach – to jest wstęp do najnowszych rozwiązań dla edukacji – będą dostępne zapewne za rok lub dwa.

A kto chciałby spróbować – zapraszam:

http://wioowszkole.org/SRU/

Print Friendly, PDF & Email

Adam Jurkiewicz

Adam Jurkiewicz - haker edukacji, członek nieformalnej grupy SuperbelfrzyRP. Absolwent kursów Massachusetts Institute of Technology z języka programowania Python.

Zdobywca wyróżnienia Szerokiego Porozumienia na Rzecz Umiejętności Cyfrowych Polsce, trener języka programowania Python, robotyki, mechatroniki, technologii komputerowych ze szczególnym uwzględnieniem otwartych zasobów edukacyjnych oraz oprogramowania OpenSource. Programista, administrator systemów UNIX/Linux, twórca remiksu edukacyjnego FREE_Desktop - remiksu systemu operacyjnego dla wolnych ludzi, legalnego i darmowego dla wszystkich - dostępnego na stronie http://free-desktop.pl

Twórca portalu http://robotgame.edu.pl - platformy do współzawodnictwa wśród uczniów, w oparciu o RGKit (OpenSource) - bibliotekę walk robotów w Pythonie. Twórca portalu http://robotyka.cyfrowaszkola.waw.pl - środowiska do sterowania robotami na ekranie w oparciu o projekt Open Source Reeborg - Blockly i Python.
Adam Jurkiewicz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.