Uczenie się: open source dostarcza szkołom tanie oprogramowanie wysokiej jakości.

Open source może zapewnić szkołom wysokiej jakości, dobrze działające rozwiązania IT po niskim koszcie, zgodnie z analiza przypadku wykonaną przez VTT, fińskim rządowym instytutem badawczym. Naukowcy badają wykorzystanie Linuxa i innych otwartych aplikacji przez szkołę średnią Kasavuorem w Kauniainen, miejscowości niedaleko Helsinek.

Studium przypadku, dostępne od maja 2011, podejmuje apel do szkół o zwiększenie wykorzystania wolnego i otwartego oprogramowania (WiOO). Wezwanie opublikowało w zeszłym tygodniu fińskie centrum zasobów open source (COSS). Ośrodek argumentuje, że ten typ oprogramowania daje uczniom i nauczycielom poważne narzędzia , które wzbogacają i tworzą nowe możliwości w nauczaniu. „Uczniowie i nauczyciele powinni mieć możliwość używania oprogramowania i narzędzi w najlepszy możliwy sposób jaki potrzebują. Nie jest do końca w porządku, jeśli uczniowie dysponują aplikacjami i środowiskiem nauki uwarunkowanym przez międzynarodowy monopol oprogramowania.”

COSS wskazuje na udane wdrożenie open source w szkole Kasavuoren.

Szkola, licząca 330 uczniów i 40 nauczycieli, używa Linuksa i inne darmowe i otwarte aplikacje wszędzie, w stanowiskach komputerowych, w laptopach i terminalach, od 2007.

Porażka zamówień.

Szkoła zdecydowała się na przejście na open source, kiedy okazało się, że tradycyjne metody pozyskiwania rozwiązań IT prowadziły do systemów firmowych, które nie zaspokajały potrzeb szkoły. Nowe rozwiązania IT, na które szkoła się zdecydowała, miały pozwolić na zmiany i zapewnić elastyczność. COSS pisze, że przestawienie się szkoły na open source znacząco zredukowało koszty IT, a nowy system lepiej odpowiadał na potrzeby. Oszczędności są przeznaczane na rozwój nowych narzędzi i usług dla uczniów i nauczycieli.

Szkoła stworzyła całkowicie nowy model angażujący operatorów usług informatycznych i badaczy. Model, nazwany Szkoła Marzeń (Dream School), opisuje podejścia i usługi zgodne z potrzebami użytkowników w ich ośrodku. Celem jest poprawienie jakości codziennego życia szkoły, a wykorzystanie open source uczyniło informatykę „częścią całościowego planowania pedagogicznego, nauczania i uczenia się.”

A dla tych wszystkich, którzy chcą zobaczyć inne kraje, które mówią o Wolnym i Otwartym Oprogramowaniu, polecamy Wielką Brytanię: http://www.oss-watch.ac.uk/resources/ossoptionseducation

Wpis oryginalny: http://joinup.ec.europa.eu/news/study-open-source-provides-schools-low-cost-high-quality-software

Tłumaczenie: Łukasz Szulim

Print Friendly, PDF & Email
Adam Jurkiewicz

Adam Jurkiewicz

Adam Jurkiewicz - haker edukacji, członek nieformalnej grupy SuperbelfrzyRP. Absolwent kursów Massachusetts Institute of Technology z języka programowania Python.

Zdobywca wyróżnienia Szerokiego Porozumienia na Rzecz Umiejętności Cyfrowych Polsce, trener języka programowania Python, robotyki, mechatroniki, technologii komputerowych ze szczególnym uwzględnieniem otwartych zasobów edukacyjnych oraz oprogramowania OpenSource. Programista, administrator systemów UNIX/Linux, twórca remiksu edukacyjnego FREE_Desktop - remiksu systemu operacyjnego dla wolnych ludzi, legalnego i darmowego dla wszystkich - dostępnego na stronie http://free-desktop.pl

Twórca portalu http://robotgame.edu.pl - platformy do współzawodnictwa wśród uczniów, w oparciu o RGKit (OpenSource) - bibliotekę walk robotów w Pythonie. Twórca portalu http://robotyka.cyfrowaszkola.waw.pl - środowiska do sterowania robotami na ekranie w oparciu o projekt Open Source Reeborg - Blockly i Python.
Adam Jurkiewicz

Latest posts by Adam Jurkiewicz (see all)

3 thoughts on “Uczenie się: open source dostarcza szkołom tanie oprogramowanie wysokiej jakości.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.