Edukacja cyfrowa w szkole – inspiracje

W temacie edukacji cyfrowej w polskiej szkole jest jeszcze wiele do zrobienia. Doskonalenie kompetencji cyfrowych należy zacząć od nas samych, czyli dorosłych. 
Aby łatwiej było nam się zainspirować działaniami innych, zebrałam dzisiaj linki do polskich i anglojęzycznych organizacji/platform, gdzie można znaleźć ciekawe scenariusze, propozycje projektów, filmy i inne przydatne materiały, w tych choćby raporty NASK o nastolatkach 3.0.

Fundacja Nowoczesna Polska –  jej celem jest kształcenie świadomych użytkowników mediów, zatem na stronie znajdziemy naprawdę bardzo dużo przydatnych i inspirujących materiałów, jak choćby te realizowane w ramach projektu EMEL<
Akademia NASK –zajmuje się szeroko rozumianą  tematyką bezpieczeństwa internetu, a w szczególności jego najmłodszych użytkowników. Znajdziemy tutaj na przykład Poradnik dla nauczycieli stawiających pierwsze kroki w mediach społecznościowych, raporty dotyczące polskich nastolatków w sieci, a także materiały dotyczące modelowaniu postaw i walce z zagrożeniami.

Centrum Cyfrowe – pracuje na rzecz zmiany społecznej i zwiększenia zaangażowania obywatelskiego wykorzystując potencjał narzędzi cyfrowych oraz modeli współpracy opartych na dzieleniu się zasobami i wiedzą. Znajdziemy tutaj wiele ciekawych materiałów i raportów, w tym te dotyczące edukacji.
Fundacja Dbam o Mój Zasięg – znajdziemy tutaj materiały dydaktyczne i raporty dotyczące nastolatków w sieci, a także materiały pomocne w promowaniu kultury offline.
Microsoft – materiały dla nauczycieli   – w języku angielskim na temat edukacji cyfrowej – bardzo bogata baza materiałów.

Open Colleges –  interaktywny przewodnik w języku angielskim – jak być bezpiecznym w sieci.
Teachinctrl –  strona w języku angielskim z materiałami poświęconymi uczenia umiejętności cyfrowych.
Digital Citizenship – strona w języku angielskim z zasobami dla uczniów, nauczycieli i rodziców na temat umiejętności cyfrowych. Zawiera m.in. gry edukacyjne i filmy.

 


Learn Net Basics –   zestaw krótkich filmów w języku angielskim poruszających kwestie bezpieczeństwa w internecie.
                 https://videos.files.wordpress.com/trctbo9J/episode-6-1_dvd.mp4
Brain Pop –  wszystko o edukacji cyfrowej – od netykiety poprzez presję rówieśników po krytyczny odbiór tekstów  – gry, quizy, filmy i dużo więcej (w języku angielskim).
Digital Compass – edukacyjna gra online w języku angielskim pozwalająca wejść w role jednej z 8 postaci i przejść poprzez kilka lekcji dotyczących różnych zagadnień w tym m.in. praw autorskich, budowania własnego wizerunku w sieci, cyberprzemocy.
O tym, jak wykorzystywać nowe technologie w edukacji, możesz przeczytać tutaj – kliknij!

Poznaj kanały edukacyjne na You Tube – kliknij!


Oktawia Gorzeńska jest dyrektorką 17 LO  w Gdyni – Szkoły z mocą zmieniania świata według Fundacji Ashoka, koordynatorką projektów, trenerką, ekspertką innowacji w edukacji, członkinią grupy Superbelfrzy RP oraz autorką bloga www.eduzmieniacz.com W 2015 roku zdobyła tytuł Eduinspiratora w ogólnopolskim konkursie organizowanym przez FRSE. W 2017 roku została uczestniczką Leadership Academy for Poland.

Print Friendly, PDF & Email

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.