Karty do gry – Gwara Wielkopolska

W tym roku szkolnym realizujemy nasz autorski, integracyjny, międzyszkolny projekt edukacyjny  pt. „A może Wielkopolska”, który ma służyć rozwijaniu czytelnictwa i poznaniu swojego regionu- czyli Wielkopolski.
Jednym z zadań jest poznanie i utrwalenie gwary wielkopolskiej. Gwara w naszym regionie nie jest już tak powszechna jak kiedyś, dlatego warto przypominać o tak cennej części naszej kultury i tradycji.

Jak nauczyć dzieci podstawowych słów w gwarze wielkopolskiej?
Naszym zdaniem warto i należy to zadanie zrealizować poprzez zabawę oraz wykorzystując ulubione gry. Stąd pomysł na stworzenie kart do gry np. w memo czy  „Piotrusia”. Przygotowane przez nas karty mają posłużyć do ćwiczeń w nazywaniu poszczególnych przedmiotów w gwarze wielkopolskiej. Jak je wykorzystać?

Propozycja 1
Rozkładamy karty na stole obrazkiem do dołu, tak aby uczeń nie widział obrazka. Kolejno dzieci odkrywają 2 karty, po to by odszukać parę. Jeśli się to uda można zabrać karty, wygrywa ten kto po zakończeniu gry zbierze najwięcej kart.
Dodatkowo można utrudnić zadanie poprzez np. prośbę o przegłoskowanie wyrazu, przesylabowanie, czy np, odmianę przez przypadki.

Propozycja 2
Podzielmy uczniów na 3-4 osobowe zespoły. Uczniowie rozdają sobie karty. Kolejno pobierają od siebie np. zgodnie z wskazówkami zegara kartę, ale jej nie widząc. Jeśli uzbierają parę, muszą wypowiedzieć to słowo i np. utworzyć liczbę mnogą do danego wyrazu. Wygrywa ta osoba, która jako pierwsza zbierze wszystkie pary.

Karty do gry pobierzesz TUTAJ.

A szczegółowy opis projektu znajdziecie TUTAJ.

Zyta Czechowska i Jolanta Majkowska, nauczycielki ZSS w Kowanówku, autorki blogów edukacyjnych www.specjalni.plwww.tikzklasa.blogspot.com, trenerki, prowadzące szkolenia z zakresu nowoczesnych technologii.