Wiki dla nauczycieli

Być może też spotkali się Państwo z takim zarzutem: TIK są wspaniałe, ale…wymagają dużo czasu. To prawda, że niektóre narzędzia bardziej niż inne są pracochłonne (np. przygotowanie prezentacji w Prezi zabierze nam raczej więcej czasu niż jednego 10-cio wyrazowego seta na Quizlecie). Dlatego też warto wymieniać się stworzonymi pomocami współpracując z nauczycielami tego samego przedmiotu. Rozwiązaniem, które warto zastosować jest system wiki. Jest to strona internetowa, bardzo prosta w obsłudze, przeznaczona do współedytowania przez wielu autorów. Wybór jest bardzo duży. Tutaj można porównać parędziesiąt z nich. Osobiście od paru lat pracuję na wikispaces. Jest prosta w obsłudze, uczniowie nie mają większych problemów z jej obsługą.  Zaimplementowaliśmy ją takżę  w grupach lektorskich wg nauczanego języka w Super Memo, tutaj przykład hiszpański. Jest to nasza baza użytych źródeł. Wymieniamy się materiałami raczej po co, aby się nie powtórzyć z jakimś filmem czy ćwiczeniem online (z hiszpańskiego to się może przydarzyć), ale oczywiście można by też stworzyć taką wiki z konkretnymi pomysłami pod dany podręcznik. Próbowałam coś takiego zrobić parę lat temu w poprzedniej pracy, ale nie wyszło – nie umiałam zachęcić reszty lektorów do współpracy.

A oto filmik obrazujący w prosty sposób działanie wiki.


Weronika Górska-Wolniewicz – nauczycielka języka hiszpańskiego, metodyk z zakresu użycia TIK w nauczaniu (współautorka programu studiów podyplomowych na SWPS w Poznaniu) oraz ludolog z zamiłowania (członek PTN, PTBG, PAD). W czasie wolnym trener stepu amerykańskiego. Więcej informacji na stronie www.edubawa.pl.

Print Friendly, PDF & Email

Weronika Górska-Wolniewicz

Zawodowo - trenerka minimediacji, nauczycielka języka hiszpańskiego, trenerka z zakresu użycia TIK oraz wykorzystywania elementów ludycznych w nauczaniu . Członkini PTN, PTBG, PAD. W czasie wolnym trener stepu amerykańskiego, nordic walking. Założycielka klubów dla rodziców. Prowadzi warsztaty na temat rozwoju muzycznego maluchów. Mama 2 dzieci.Strona (wymagająca sporej aktualizacji) www.edubawa.pl
Weronika Górska-Wolniewicz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.