ConsumerClassroom zaprasza do IV Konkursu Międzyszkolnego

Portal Komisji Europejskiej www.ConsumerClassroom.eu zaprasza uczniów gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych do 4. edycji Konkursu Międzyszkolnego. W tym roku szkolnym tematem przewodnim jest energia i mądre korzystanie z jej zasobów.

Energia jest wszędzie. W dzisiejszym świecie młodzi ludzie nie zostaną mądrymi użytkownikami, jeśli nie nauczą się zmniejszać swojego zużycia energii — wybierając środek transportu (samochód, pociąg, rower, motocykl), ogrzewając lub chłodząc dom, zapalając światło w szkole, a nawet w trakcie wakacji i świąt (biorąc prysznic lub długą kąpiel). Efektywność energetyczna zależy też od wybieranych przez nas urządzeń domowych oraz urządzeń elektrycznych (szczególnie w przypadku młodych ludzi), w tym telefonów, słuchawek, tabletów i komputerów).

Celem Komisji Europejskiej jest wzmocnienie pozycji konsumentów dzięki temu, że ich rachunki za energię będą bardziej przewidywalne i będzie można je w większym stopniu kontrolować (wpłynie to korzystnie na środowisko i pomoże oszczędzić pieniądze). Kolejnym z założeń jest też zwiększenie bezpieczeństwa energetycznego dzięki lokalnym i odnawialnym źródłom energii.

Tematyka konsumencka obecna jest w podstawie programowej kształcenia ogólnego w polskich szkołach. Młodzi ludzie powinni wiedzieć się, w jaki sposób ich codzienne zachowanie wpływa na zużycie energii i globalną konsumpcję. Ponadto wiedza ta powinna uwzględniać zrównoważone korzystanie z energii oraz udział w walce ze zmianą klimatu. Okazją do pogłębienia tej wiedzy będzie Konkurs Międzyszkolny.

Nagrodą za I miejsce w konkursie jest dwudniowa wycieczka do Brukseli dla zespołu projektowego, ze zwiedzaniem miasta i wizytą w głównych instytucjach Unii Europejskiej.

Szczegółowe informacje na temat Konkursu Międzyszkolnego, jak również wytyczne, w jaki sposób przygotować i przeprowadzić projekt, znajdziecie na stronach portalu ConsumerClassroom. Tutaj stworzysz projekt międzyszkolny.

Pobierz pakiet edukacyjny na temat energii.

Zapraszamy do udziału!