Kuszenia jabłkiem ciąg dalszy …

Jak dołączyć do społeczności ADE?

ADE Institute, Amsterdam 2015

Program Apple Distinguished Educator (ADE) to program edukacyjny pomagający nauczycielom pracującym z iPadami i Macami  w klasie w sposób innowacyjny oraz prezentujący ich działania zawodowe wśród społeczności nauczycieli.  
Do programu, będąc nauczycielem, można zgłosić się samodzielnie, a po spełnieniu określonych warunków (w tym etycznych) otrzymać oficjalny tytuł ADE (członka ADE Klasy z roku przyznania tytułu) i wziąć udział w konferencji  ADE Institute dla swojego regionu.

Polska to region EMEIA, obejmujący całą Europę, Rosję, Indie, Zjednoczone Emiraty Arabskie, Izrael, RPA. Organizowane są też konferencje światowe – Worldwide ADE Institute.  
Po konferencji, która dla nowego ADE jest obowiązkowa i wypełnieniu obowiązkowych zadań, uczestniczy się w działaniach społeczności ADE, tzn. ma się możliwość publikowania artykułów, prowadzenia bloga , indywidualnych kontaktów z innymi członkami społeczności na stronie internetowej ade.apple.com.

Program istnieje od 1994 roku, oczywiście w Polsce obecny jest o wiele krócej. Do społeczności ADE należy obecnie około 2500 nauczycieli z 45 krajów, w tym ok. 800 z regionu EMEIA, z Polski jest to grupa kilkunastu osób, przynajmniej tyle udało mi się poznać. Jeśli się nie mylę „najstarsza” polska klasa pochodzi z 2002 r.

Moja „Klasa” z Amsterdamu

 Ja sama należę do ADE Class 2015, w której to klasie było ze mną jeszcze troje nauczycieli. Mieliśmy okazję w  roku nadania tytułu uczestniczyć w pięciodniowej Konferencji ADE Institute w Amsterdamie, a rok później w Worldwide ADE Institute w Berlinie. 

Konferencje odbywają się w wakacje i są (poza dojazdem) dla zakwalifikowanych uczestników bezpłatne. Stanowią niezapomniane przeżycie. Najbardziej podobały mi się na konferencji w Amsterdamie prezentacje nowoczesnych technologii – dronów, robotów, drukarek 3D, wtedy jeszcze w Polsce mało dostępnych, a w Berlinie – nauka programowania offline, aplikacje do programowania, roboty Dot i Dash, a także Rozszerzona Rzeczywistość, która u nas też wtedy stanowiła raczej ciekawostkę niż codzienność.

Praca nad konferencyjnym projektem

Największe wrażenie na konferencji zrobili na mnie jednak ludzie – wyobraźcie sobie 400 – 500 pasjonatów nowych technologii  z całego świata w jednym hotelu, karnie stawiających się na zajęcia o godzinie 8.00. (obecność obowiązkowa!) i wytrzymujących (z przerwami) na pełnym entuzjazmie 10 godzin! (tak to tylko na Inspiracj@ch widziałam, i to pod warunkiem, że ostatni występował ojciec dyrektor). 

Ale i tak niczego w polskim sposobie „konferowania” nie da się porównać z tzw . Showcase.  W jednym dniu konferencji doświadczeni edukatorzy, wybrani przez Liderów Programu spośród całej społeczności ADE, pokazywali swoje dokonania w danym roku. Wychodzili na scenę, prezentowali swój filmik i opowiadali o swojej pracy. I tu uwaga: mieli na to DWIE MINUTY, a jeśli ktoś nie zdążył, światło gasło , a mikrofon wyłączał się. To było niesamowite! Opowiedzieć o dokonanej zmianie i jej rezultatach w 120 sekund! Dla mnie, przyzwyczajonej (niestety) do polskiego konferencyjnego wodolejstwa, było to wrażenie niezapomniane i ożywcze. Historie, które opowiadali nauczyciele o metodach swojej pracy z zastosowaniem technologii, warte były belferskich Nobli. Piękne projekty, pięknie, krótko, mądrze opowiedziane. Inspirujące. I niezwykle rzadko zdarzało się, że ktoś przekroczył limit czasu (zdarzył się chyba jeden taki przypadek).

Z konferencyjnych doświadczeń oraz kontaktów z ADE korzystam do dziś i mam nadzieję, że jeszcze kiedyś na takiej konferencji będę. Wszystkich, którzy w swojej pracy dydaktycznej korzystają z iPadów i Maców, zachęcam do aplikowania. Wprzyszłym roku jest znów okazja – można aplikować do klasy ADE 2019. Szczegóły na stronie https://ade.apple.com/login.jspa?logout[1]

Zachęcam raz jeszcze i życzę powodzenia.


Hanna Czapla – nauczycielka dyplomowana języka polskiego, realizatorka i uczestniczka z projektów z TIK – m.in. „Cyfrowa Szkoła” i „Cyfrowa Dziecięca Encyklopedia Wielkopolan”, trenerka i edukatorka w zakresie ICT , tytuł Apple Distinguished Educator’2015. Członek grupy Superbelfrzy RP.


[1]Dostęp po wymienionych poniżej zasobów wymaga konta Apple ID, które można założyć bezpłatnie.

Print Friendly, PDF & Email
Podoba się ? Podziel się z innymi.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Skip to content