Singapurskie inspiracje – relacja z konferencji Education Exchange Microsoft

Education Exchange Microsoft to globalna konferencja dla Microsoft Innovator Educator Ekspertów organizowana co roku w innym zakątku świata.
W tym roku w Singapurze spotkało się 310 osób z 91 krajów, by dzielić się doświadczeniem i inspiracjami, a także uczyć i wziąć udział w nauczycielskim edukacyjnym wyzwaniu. W tym gronie znalazło się aż 4 Polaków – zdaniem Microsoft Polska najbardziej innowacyjnych polskich nauczycieli, wykorzystujących w swej pracy nowe technologie –  dwóch Superbelfrów, czyli Dawid Łasiński (@PanBelfer) i ja (@OktawiaGorzeńska-Eduzmieniacz) oraz Karolina Antkowiak (@PaniInfromatyk) i Łukasz Gierek.

Dokąd zmierzasz edukacjo?

To pytanie towarzyszyło nam od początku wydarzenia, a kolejni mówcy – eksperci pokazywali nam kierunki, w których powinniśmy zmierzać w swych edukacyjnych działaniach.

Mam wrażenie, że w naszej pracy za mało jest refleksji nad sensem i celowością naszych działań.
W trakcie konferencji E2 na samym początku bardzo mocno wybrzmiały w moim przekonaniu właśnie pytania o kierunek naszych działań. Kevin Wo, General Manager  Microsoftu  w Singapurze właśnie zapytał o to, jak przygotowujemy naszych uczniów do uczestniczenia w życiu gospodarczym i tworzenia gospodarki naszych państw i społeczeństwa? Ponad 60% z obecnych zawodów zniknie lub ulegnie transformacji. Faktem jest też, że my nie czekamy na rewolucję industrialną 4.0, ona już się dzieje, a my czy chcemy, czy nie – jesteśmy jej częścią i lepiej dla nas, abyśmy uczestniczyli w niej świadomie.

Kolejne inspirujące wystąpienie Anthony’ego Cooka dotyczyło rozwoju przyszłości dla wszystkich – gwałtownie  rozwijająca się technologia stworzyła nową wiedzę, doświadczenia, a także możliwości, z których warto korzystać. Największym wyzwaniem naszych czasów jest zmiana sposobu, w jaki edukujemy uczniów i zdefiniowanie na nowo metod przygotowania ludzi do pracy. 65% uczniów, którzy właśnie rozpoczynają edukację będzie pracowało w zawodach, które jeszcze nie funkcjonują na rynku.

Najbardziej inspirujące były dla mnie rozmowy kuluarowe i learning market place. To było prawdziwe Education Exchange!

Wszystkie nieformalne sytuacje pomiędzy wystąpieniami i pracą zespołów nauczycieli były doskonałą okazją do wymiany doświadczeń i inspiracji – poznałam bardzo ciekawych edukatorów m.in. z Australii, Niemiec, Szwajcarii i Hong-Kongu, którzy bardzo aktywnie działają na rzecz wzmacniania roli nauczycieli i doskonalenia ich kompetencji w obszarze nowoczesnej edukacji. To ten aspekt mojej działalności, który chcę rozwijać jako szkoleniowiec i doradca, a dzięki poznanym osobom mogę włączyć się do globalnej sieci szkoleniowców. Australijski dyrektor szkoły koordynuje współpracę online edukatorów, wykorzystując bardzo ciekawe metody inspirowania i włączania nauczycieli (jestem właśnie w trakcie zgłębiania szczegółów).

Edukacyjne targowisko wymiany doświadczeń było numerem jeden konferencji Education Exchange Microsoft, gdyż mogliśmy pokazać nasze projekty, a także ruszyć w trasę po wszystkich kilkuset stanowiskach.

Najbardziej zainspirowało mnie stoisko Słowaka z Nitry, który na miejscu uczył tworzenia fotografii 3D, a także stanowiska nauczycielek z Arabii Saudyjskiej, które wykorzystywały aplikacje Microsoft, a także Aurasmę do tworzenia m.in. żywych wystaw naukowych, czy microbitów do przedstawiania procesów solarnych. Bardzo ciekawe były projekty Szwajcara i Anglika, którzy działają w kontekście zmieniania kultury pracy szkoły – mądrego wykorzystania nowych technologii, a także wdrażania nowych metod pracy.

Nawiązałam też kilkanaście ciekawych kontaktów dla szkoły – poznałam ekspertów na zajęcia Skype in the classroom, więc nasi uczniowie z 17LO w Gdyni poznają wkrótce m.in. Saudyjkę, Rusinkę, Peruwiańczyka, którzy poprowadzą dla nich wirtualne lekcje.

Nowe doświadczenie wykorzystam w pracy dyrektora, nauczyciela, wykładowcy i szkoleniowca, z pewnością też będę się nim dzielić w przestrzeni bloga www.eduzmieniacz.com, bo naprawdę jest czym – od kwestii merytorycznych poprzez ciekawe projekty i narzędzia tik dow ykorzystania w edukacji.

Jak znalazłam się na konferencji w Singapurze?

  • Latem zeszłego roku utworzyłam konto na platformie Microsoft – kliknij! Wspomnę tylko, że nie trzeba być nauczycielem informatyki, ja ucze przedmiotów humanistycznych.
  • Wzięłam udział w kilku szkoleniach online (są bardzo ciekawe i praktyczne – dotyczą nowoczesnych metod oraz narzędzi tik)  i zdobyłam minimum, czyli 1000 punktów, w tym momencie zostałam Microsoft Innovator Educator Expert.
  • Wczesną jesienią Microsoft Polska ogłosił konkurs na projekt realizowany w szkole właśnie z wykorzystaniem aplikacji Microsoft. Napisałam taki projekt, wysłałam prezentację – zostałam wybrana  jako jedna z trzech osób reprezentujących polskich ekspertów Microsoft na konferencji w Singapurze.


Oktawia Gorzeńska jest dyrektorką 17 LO  w Gdyni – Szkoły z mocą zmieniania świata według Fundacji Ashoka, koordynatorką projektów, trenerką, ekspertką transformacji i innowacji w edukacji, członkinią grupy Superbelfrzy RP, absolwentką Leadership Academy for Poland, Microsoft Innovator Educator Expert  – reprezentantką Polski na Education Exchange Microsoft w Singapurze oraz inicjatorką ogólnopolskiej konferencji „Szkoła z edumocą” Gdynia 2018. Jako autorka bloga www.eduzmieniacz.com upowszechnia inspiracje służące zmianie edukacji. W 2015 roku zdobyła tytuł Eduinspiratora w ogólnopolskim konkursie organizowanym przez FRSE.  Fascynuje ją temat przywództwa, kompetencji przyszłości, innowacji oraz  transformacji i jej mądrego wdrażania. 

Print Friendly, PDF & Email
Podoba się? Podziel się z innymi.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Skip to content