Sylwetki prelegentów

Jacek Ścibor

wykształcony nauczanek, realnie – informatyk szkolny, entuzjasta wykorzystania technologii komputerowych na lekcjach, propagator idei dzielenia się wiedzą i umiejętnościami metodycznymi na konferencjach, zjazdach, zlotach, szkoleniach i kursach, autor i współautor publikacji edukacyjnych oraz współtwórca merytoryczny e-wydarzeń.

Założyciel i administrator społeczności sieciowej nauczycieli i edukatorów – Superbelfrzy RP.

 

Jacek Staniszewski

Jestem nauczycielem historii od 1996 roku. Uczyłem WOS, języka angielskiego i informatyki we wszelkiego rodzaju szkołach (miejskie i wiejskie, szkoły podstawowe, gimnazjum, liceum a nawet zerówka), publiczne i niepubliczne.

Ukończyłem Uniwersytet Gdański na wydziale filologiczno – historycznym. Do 2010 uczyłem historii w Gdańskich Szkołach Autonomicznych, pierwszych szkołach niepublicznych na Pomorzu. Następnie przeprowadziłem się do Warszawy, gdzie rozpocząłem pracę w Instytucie Badań Edukacyjnych. Byłem autorem i współautorem poradników dla nauczycieli, prowadziłem szkolenia dla nauczycieli – głównie dotyczących zagadnień nowoczesnej dydaktyki a także wykorzystania nowych technologii na zajęciach historii.

Od 2013 roku razem z żoną Beatą założyłem innowacyjną szkołę podstawową „Akademia Dobrej Edukacji”, która ma swoją siedzibę w Warszawie na ul. Górczewskiej 13. Obecnie jestem jej dyrektorem. Jedną z podstawowych zasad szkoły jest indywidualizacja nauki, nowoczesne metody i wykorzystanie nowych technologii.

Od 2012 roku działam dla międzynarodowego stowarzyszenia nauczycieli historii Euroclio, dzięki któremu uczestniczę w wielu projektach dotyczących nauczania historii. Od września 2017 razem z Marcinem Zaródem rozmawiam z najlepszymi nauczycielami w podcaście Edugadki.pl a także piszę o moim wymarzonym uczeniu historii na blogu doklasy.pl

Email: jacek(at)doklasy.pl | Twitter: @JaStaniszewski

Maria Jaszczyk

Uczę od 33 lat przyrody, i po drodze kilku jeszcze innych przedmiotów, w małej wiejskiej szkole na Krajnie, w najbardziej wysuniętym na północ powiecie Wielkopolski. W tym roku jestem jeszcze świetliczanką i panią od biologii w dwóch szkołach w okolicy. Bardzo lubię swoją pracę, szczególnie od czasu, gdy zrozumiałam, że największą frajdę sprawia moim uczniom i mnie nauka od mistrzów, ekspertów. Takimi są od kilku lat Superbelfrzy, którzy pojawili się w moim życiu za sprawą prof. Lecha Mankiewicza. Nauka stała się przyjemnością i wielkim wyzwaniem. Jestem pewna, że dzięki spływom kajakowym, wyplataniu koszyków, szerzeniem idei SZPIKowej, poznawaniu Krajny i wyprawom przyrodniczym, moi uczniowie uczą się chętniej i efektywniej.

Jacek Pyżalski

Profesor Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, doktor habilitowany nauk humanistycznych w zakresie pedagogiki. Uczestnik i koordynator ok. 60 krajowych i międzynarodowych projektów badawczych, głównie  dotyczących zachowań ryzykownych młodzieży.. Autor licznych publikacji. Trener w obszarze komunikowania i trudnych zachowań oraz ekspert edukacji medialnej . Jego zainteresowania badawcze związane są zagadnieniami: tradycyjnych i nowych (np  cyberprzemoc) . W latach 2008-2012 był członkiem konsorcjum międzynarodowego badaczy cyberprzemocy (COST IS801), członek konsorcjum naukowego IS1210 dotyczącego wpływu wyglądu i wizerunku online na funkcjonowanie i zdrowie młodzieży oraz COST CA16297 European Network for Problematic Usage of the Internet. Problematic use of the internet (PUI). Autor pierwszej monografii na rynku polskim dotyczącej agresji elektronicznej „Agresja elektroniczna wśród dzieci i młodzieży” (GWP, Sopot 2011) oraz książki „Agresja elektroniczna i cyberbullying jako nowe ryzykowne zachowania młodzieży” (Impuls, 2012). Więcej na www.jacekpyzalski.pl.

W wystąpieniu pokażę kilka najnowszych wyników świeżo zrealizowanego w Polsce badania EU Kids Online na reprezentatywnej próbie prawie 1500 młodych ludzi w wieku 9-17 lat oraz przedyskutuję  wnioski z tych wyników dla edukacji medialnej.

Marta Florkiewicz-Borkowska

nauczycielka języka niemieckiego w Szkole Podstawowej im. Karola Miarki w Pielgrzymowicach, trenerka edukacyjna, ekspertka w Centrum Edukacji Obywatelskiej i Fundacji Szkoła z Klasą 2.0, edukatorka w zakresie nowoczesnych rozwiązań w edukacji, trenerka w programie Cybernauci oraz Mistrzowie Kodowania, a także mentorka w programie Zaprogramuj Przyszłość, autorka artykułów dotyczących wykorzystania nowoczesnych technologii w edukacji oraz zastosowania arteterapii w edukacji a także wielu innowacji pedagogicznych, trenerka i autorka zasobów edukacyjnych w rządowym programie Cyfrowa Szkoła w latach 2012 – 2013 oraz w programie Aktywna Edukacja w latach 2013 – 2015, prelegentka na konferencjach edukacyjnych. m.in. Inspir@cje oraz IT w edukacji, Trendach w edukacji Be-Zee, Zlotach Innowacyjnych Nauczycieli i Dyrektorów oraz Spotkaniach Metodycznych, współpracuje z wieloma instytucjami edukacyjnymi, współorganizatorka i współprowadząca cykl webinarów  „Superbelfrzy Nocą” oraz całodniowej konferencji online EduMocOnline, dyplomowana arteterapeutka, uczestniczka warsztatów doskonalących i programu Futur Classroom Lab w Brukseli, prelegentka na konferencji TEDxRawaRiver w Katowicach. Autorka wielu innowacji oraz projektów o charakterze społecznym, między innymi ogólnopolskiej akcji awatarkowej oraz Pożeraczy Smutków. Należy do społeczności Superbelfrzy RP. Fanka nauki metodą projektu, odwróconej klasy, uczenia przez nauczanie oraz nowoczesnych technologii. Propagatorka wykorzystywania gier planszowych, zabaw aktywizujących i metod kreatywnych w edukacji oraz łączenia offlinu z onlinem. Prowadzi dwa blogi: deutschfun z języka niemieckiego oraz handmade z zajęć artystyczno-technicznych. Nauczycielka Roku 2017. Microsoft Innovation Educator Expert 2018 – 2019.

Joanna Świercz

certyfikowany trener, konsultant Miejskiego Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli w Opolu, członek Prezydium Zarządu Stowarzyszenia Nauczycieli Matematyki, członek grupy Superbelfrzy RP, autor siedmiu publikacji książkowych dotyczących m.in. stosowania metod aktywizujących na lekcjach matematyki. Na co dzień nauczyciel matematyki w szkole podstawowej.

 

Monika Czerkas

nauczycielka języka polskiego w Szkole Podstawowej nr 7 w Kłodzku. Członkini Superbelfrów RP. Fanka literatury fantasy, czarnych kotów i dobrych wspomnień. W edukacji stawia na relacje z uczniami, zaciekawienie i kształcenie kompetencji miękkich. Pomysłami dzieli się na blogu: http://blue-school.blogspot.com/

 

 

Jolanta Okuniewska

nauczycielka edukacji wczesnoszkolnej ze Szkoły Podstawowej nr 13 im. KEN w Olsztynie. Finalistka konkursu Nauczyciel Roku 2013 oraz finalistka światowego konkursu Global Teacher Prize 2016, Nauczyciel Innowator 2017, dwukrotnie na liście 100 osób zasłużonych dla rozwoju cyfryzacji w Polsce. Pionierka w wykorzystaniu tabletów w pracy z dziećmi młodszymi, autorka bloga Tableszyt w okładce w motyle. Wieloletnia ambasadorka programu eTwinning, trenerka w programie Mistrzowie Kodowania. Członek grupy Superbelfrzy RP oraz Superbelfrzy Mini na Facebooku. Honorowy Profesor Oświaty.

Dawid Łasiński

absolwent UAM w Poznaniu na wydziale chemii. Od 2007r. nauczyciel chemii w Gimnazjum w Koziegłowach, a od 2017 w Zespole Szkół im. gen. D. Chłapowskiego w Bolechowie.  W lutym 2017 roku wystartował z projektem Pan Belfer – nauczyciel z Internetów, w ramach którego prowadzi na żywo, dostępne dla każdego, transmisje powtórek z chemii. Jego Fanpage polubiło już ponad 6000 osób, a z jego filmami na YouTube spędzono prawie 4 000 000 minut.  Pasjonat nowych technologii i ich kreatywnego wykorzystywania w edukacji. Twórca Szkolnego Koła Filmowego, z którym zdobył wiele nagród i wyróżnień. Od 2014 r. razem z uczniami prowadzi Młodzieżową Telewizję Kulturalną CoolturalnaTV, w ramach której powstają reportaże z gminnych imprez kulturalnych i sportowych. Udało mu się zebrać, na rozwijanie pasji wśród młodzieży, od różnych sponsorów wsparcie w wysokości prawie 50 000 zł.

Izabela Wyppich

nauczycielka wiedzy o kulturze, historii oraz historii sztuki w Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 1 w Rudzie Śląskiej.Tutorka, entuzjastka technologii i nowoczesnych metod nauczania w edukacji. Autorka scenariuszy edukacyjnych, autorskich programów nauczania i warsztatów szkoleniowych. Współorganizatorka Dyskusyjnego Klubu Filmowego „KaFe In-ni” w Rudzie Śląskiej od lat zaangażowana w edukację artystyczną, filmową, medialną i globalną. Członkini grupy SuperBelfrzy RP.

 

Anna Skiendziel

absolwentka historii o specjalności nauczycielskiej i studiów podyplomowych z wiedzy o społeczeństwie z integracją europejską. Nauczycielka w szkole podstawowej, gimnazjum i liceum ogólnokształcącym w Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 5 w Zabrzu. Członkini Zarządu Fundacji „Projekty edukacyjne”. Instruktorka teatralna. Trenerka wystąpień publicznych certyfikowana przez Szkołę Liderów. Kilkunastoletnie doświadczenie w koordynacji projektów edukacyjnych, w tym dotyczących debat oksfordzkich jak: Śląski Turniej Debat Oksfordzkich, Turniej Debat Historycznych IPN, Charytatywny Turniej Debat Oksfordzkich “Debatuj z sercem”. Wieloletnia sędzia debat oksfordzkich. Przewodniczka terenowa po województwie śląskim i górska od Beskidu Śląskiego po Bieszczady. Pomysłodawczyni Szlaku kobiet w województwie śląskim i współautorka przewodnika „Jej ślad w historii – szlak kobiet w województwie śląskim. W cieniu Beskidów”. Uwielbia uczyć i uczyć się.

Katarzyna Przybysz

dyrektor szkoły podstawowej, fundraiser edukacyjny, społecznik. Posiada 12-letnie doświadczenie w pozyskiwaniu grantów i dotacji na cele edukacyjne promująca nieunijne źródła pozyskiwania. Autorka bloga funduszenaedukacje.com

 

 

Monika Kapuśniak

Jestem nauczycielem języka angielskiego w Szkole Podstawowej nr 118 im. płk. pil. Bolesława Orlińskiego we Wrocławiu oraz trenerem ​wydawnictwa Oxford University Press. Prowadzę szkolenia dla nauczycieli z zakresu wykorzystania nowoczesnych technologii w edukacji. Moje ulubione grupy FB to SuperbelfrzyRP, Aktywna Tablica i Nauczyciele Angielskiego. Zapraszam na moją stronę: https://monikakapusniak.weebly.com

 

 

Marcin Paks

Dyrektor ds. Współpracy z Sektorem Edukacji BeCREO Technologies Sp. z o.o. Wieloletni nauczyciel i entuzjasta wykorzystania nowoczesnej technologii w edukacji, edukator. Zaangażowany w liczne projekty edukacyjne, twórca autorskiej aktywnej metody opartej o based learning – Drama OnLine, propagator edukacji w modelu STEAM. W ramach Systemu doskonalenia nauczycieli opartym na kompleksowym wspomaganiu szkół jako SORE, profilował doskonalenie zawodowe kilkuset nauczycieli. Twórca autorskich scenariuszy wprowadzających programowanie w nauczaniu przedmiotowym w ramach projektu Superkoderzy. Felietonista, konsultant ośrodków doskonalenia, twórca Szkolnych Klubów ScottieGo! Członek grupy Superbelfrzy RP, ambasador amerykańskiej platformy Edmodo w Polsce. Współzałożyciel nowo powstającego portalu edukacyjnego o tematyce STEAM – Nauczanie Przez Doświadczanie.

 

Teresa Smoleń

Nauczyciel edukacji wczesnoszkolnej i terapeuta pedagogiczny w Szkole Podstawowej nr 111 w Krakowie. Trenerka w Stowarzyszeniu Mistrzowie Kodowania. Członkini grupy Superbelfrzy MINI.
Zainteresowana nowoczesnymi rozwiązaniami w edukacji. Prywatnie fanka Zumby.

 

 

Vítězslava Hoffmann

absolwentka Uniwersytetu Masaryka w Brnie w Czechach, nauczycielka wychowania fizycznego, gimnastyki korekcyjnej  oraz świetlicy szkolnej w Szkole Podstawowej  nr 82 im. prof. Jana Czochralskiego w Gdańsku. Liderka i trenerka grupy Myślenie wizualne w centrum doszkalania nauczycieli Kreatywna Pedagogika w Gdańsku. Autorka innowacji pedagogicznej Myślenie wizualne – nauka tworzenia notatek w szkole, projektów dla świetlicy szkolnej, w tym Filozofia życia, Poznajemy zawody, Polska, moja ojczyzna . Sketchnoterka, facylitatorka oraz ilustratorka projektu edukacyjnego FitEdukacja. W pracy w świetlicy szkolnej stosuję elementy metod nauczania według Planu Daltońskiego, oraz współpracuje z Fundacją Dbam o mój zasięg, wdrażając do zajęć świetlicowych elementy podręczników Fonolandia.  Autorka i administratorka grupy Myślenie wizualne w edukacji na Facebooku. Autorka fiszek pomocnych do nauki języka czeskiego. Lektorka i  tłumaczka języka czeskiego, doceniona w roku 2017 nagrodą Prezydenta Miasta Gdańska za działalność edukacyjną. Prowadzi fanpage na Facebooku Kocham Czechy, Poznej Polsko oraz Czeski język.

Joanna Waszkowska

nauczycielka języka polskiego, MIEE oraz ambasadorka i trenerka platformy Edmodo. Entuzjastka gamifikacji, mediów cyfrowych oraz edukacji globalnej w nauczaniu. Pracuje metodą scaffolding dostosowaną do nauczania literatury. Należy do grupy Superbelfrzy RP, autorka bloga http://uczycielnica.blogspot.com/

Jak dostrzec fake-newsy? Ćwiczmy z uczniami krytyczny odbiór informacji!

Jak sprawić, by uczniowie dostrzegali mechanizmy perswazji i manipulacji w informacjach publikowanych w internecie? Jak rozpoznać fake-news i deep-fake? Jak rozmawiać z uczniami o kulturze dyskutowania w komentarzach i o sposobie reagowania na spamerów, hejterów i botów? Podczas mojego wystąpienia podam kilka sprawdzonych metod, jak nie dać się postprawdzie.

Małgorzata Rabenda

Nauczycielka matematyki i informatyki, absolwentka zarządzania i przywództwa edukacyjnego na Uniwersytecie Jagiellońskim. Obecnie dyrektor Szkoły Podstawowej nr 2 w Lubsku, konsultant merytoryczny w Fundacji Katalyst Education, trener i coach. Współpracowała między innymi przy takich projektach jak Cyfrowa Szkoła, Aktywna Edukacja, Mistrzowie Kodowania, Cybernauci i Szkoła kompetencji. Współtworzy portal Pistacja.tv

Autorka i realizatorka programów szkoleniowych z zakresu wdrażania nowych technologii, programowania i kształtowania kompetencji kluczowych w Niepublicznej Placówce Doskonalenia Nauczycieli PerceptiEdukacja. Polski ekspert brytyjskiego programu edukacyjnego Apps For Good, Microsoft Innovative Educator Expert, Ambasador Edukacji Kulczyk Foundation. Należy do grupy SUPERBELFRZY RP. Miłośniczka dalekich podróży poza utartymi szlakami. Właścicielka strony Progres4U

Joanna Urbańska

Nauczyciel Roku 2016. Współzałożycielka i prezes fundacji Edu – Inicjatywa. Autorka ekspertyzy dla Instytutu Badań Edukacyjnych, dotyczącej niestandardowych metod sprawdzania efektów uczenia. Autorka wielu  scenariuszy zajęć, m.in. dla BBC Earth. Wspólnie z uczniami tworzyła także  doświadczenia dla centrum nauki i wiedzy o wodzie Hydropolis we Wrocławiu.

Nauczyciel, ekspert, kierownik, opiekun szkół, podczas realizacji projektów unijnych. Autorka projektów edukacyjnych dofinansowanych przez Unię Europejską. Opiekun Szkolnego Koła Ligi Ochrony Przyrody oraz Szkolnego Koła Wolontariuszy. Za swoje zasługi na rzecz edukacji i ekologii otrzymała wiele prestiżowych nagród, m.in. Ministra Edukacji Narodowej, Mazowieckiego Kuratora  Oświaty, Prezesa Związku Nauczycielstwa Polskiego, Medal Komisji Edukacji Narodowej, Złotą Odznakę Honorową Ligi Ochrony Przyrody.

Za działania na rzecz innowacji edukacyjnej wpisana na listę New Euro  100, listę  największych innowatorów w Europie Środkowo-Wschodniej współtworzonej przez Fundację Res Publica we współpracy z Google, Finacial Times i Międzynarodowym Funduszem Wyszehradzkim.

Karolina Żelazowska

Taka Czubówna, jaka Księżna. Nomada. Kolekcjonerka dobrych wspomnień.

Havyuser kawy, uzależniona od zdziwień i zachwytu światem.

Prawa ręka w namalowanki.pl

A oficjalnie tu:

http://adewchmurze.pl/karolina-zelazowska/

Jan Jackowicz-Korczyński

Z wykształcenia filozof  i pewno z tego powodu  eduMANIAK. Od początku istnienia Internetu w Polsce zawzięty propagator jego wykorzystania w edukacji. W minionych latach zawodowo związany z Uniwersytetem Jagiellońskim w Krakowie oraz Centrum Edukacji Nauczycieli w Gdańsku, Fundacją Edukacji Ekonomicznej (Zespół Zadaniowy Programu INTERKL@SA). Aktywny w wielu  międzynarodowych projektach cyfryzacji edukacji (European Schoolnet, Fundacja ENSIL, Federacja IASL) Od 2004 roku uczy w szkole, obecnie z ZSO nr 6 w Gdańsku.

W pracy z dziećmi i młodzieżą inicjator i pasjonat inspirowania ich do  osobistego rozwoju w zakresie zastosowania najnowszych technologii informacyjnych, sieciowych oraz multimedialnych do stałego osobistego rozwoju. Pełni rolę NetWorkera: jest stale współobecny z zaprzyjaźnioną młodzieżą w sieci. Obecnie poza pracą w szkole (vilogdansk.pl) aktywny edukator oraz inicjator pozaformalnych zajęć edukacyjnych. Bezpośrednią dla nich inspiracją  była jego kilkuletnia instruktorska i wychowawcza  przygoda z kreatywnymi obozami INTERKAMP organizowanymi  przez BTA Kompas w Gdańsku. Od 10 lat organizuje i koordynuje autorskie projekty edukacji poza formalnej ukierunkowanej na rozwijanie i wspieranie kreatywności, oraz rozwijanie kompetencji cyfrowych oraz miękkich kompetencji społecznych.
Jest inicjatorem i koordynatorem dziecięcych i młodzieżowych projektów dziennikarskich (European Youth Inforrmation Agency) oraz wydawcą oraz redaktorem naczelnym internetowego Miesięcznika Społeczno-Kulturalnego KREATYWNI (dawniej MUTTUS).

Krzysztof Kasprzyk
Goniący współczesność nauczyciel języka polskiego w szkole podstawowej i gimnazjum; współtwórca autorskiego programu edukacji teatralno-filmowej TeoFil dla klas gimnazjalnych (a teraz to 7 i 8. Uczy (poza wiedzą o literaturze, języku…) fotografii, animacji poklatkowej, wiedzy o filmie. Także praktycznej wiedzy o filmie – czyli tego, jak zrobić film. Współpracownik Stowarzyszenia Nowe Horyzonty Edukacji. Członek Rady DKF KaFe In-nI. Należy do grupy Superbelfrzy RP.

 

 

GOŚĆ SPECJALNY – Giancarlo Brotto

“Technology’s Achilles Heel and the Future of Ed Tech,” czyli czy nowoczesne technologie mają słabe strony i co to oznacza dla przyszłości edukacji.

Jako Strateg Globalnej Edukacji i ewangelista SMART Technologies, Giancarlo Brotto współpracuje ze świadomymi decydentami w dziedzinie edukacji, liderami systemów edukacyjnych, badaczami, organizacjami wpływającymi na politykę edukacyjną oraz Ministerstwami Edukacji, aby zgłębić i wpływać na trendy w zakresie edukacji K12. Giancarlo ma pond 20-letnie doświadczenie w nauczaniu od poziomu przedszkolnego po wyższe instytucje edukacyjne. Na swoje zadania w pracy zawsze patrzył poprzez pryzmat technologii i jej wykorzystania. Wyspecjalizował się w teorii edukacji, praktycznej pracy w klasie, rozwoju profesjonalnym oraz w badaniach nad trendami w edukacji i implementacją technologii. Giancarlo Brotto dzieli się swoimi przemyśleniami poprzez Twitter @4GBrotto, YouTube i podczas regularnych wystąpień skierowanych do osób odpowiedzialnych za edukację na całym świecie. Obecnie jest członkiem  zarządu C21 Canada – organizacji promującej trendy edukacyjne XXI wieku . Jest przewodniczącym organizacji Samuel Beatty Fund na Uniwersytecie w Toronto, która promuje studia nad przedmiotami STEM i jest częścią grupy doradczej OECD badającej umiejętności społeczne i emocjonalne – Social and Emotional Skills.

Print Friendly, PDF & Email
Skip to content