17 października – Dzień Arkusza Kalkulacyjnego

W tym dniu w 1978 roku został wydany VisiCalc, pierwszy program do obsługi arkuszy kalkulacyjnych dla Apple II.

Domena publiczna, Link

Było to przełomowe wydarzenie, ponieważ proces obliczania i zarządzania ogromnymi ilościami danych stał się płynny i łatwy, dzięki temu stworzono dostępne narzędzie dla biznesu. VisiCalc stał się bardzo popularny ze względu na możliwość używania go na komputerach PC, ostatecznie oddając to doskonałe narzędzie w ręce właścicieli małych firm. Można śmiało napisać, że przyczynił się do rozpowszechnienia komputerów nie tylko w wielkich firmach, ale też w mniejszych.

Arkusz rozwijał się, stał się nawet miejscem ukrycia najbardziej znanego easter egg dla wersji excel 1997.

W nowym arkuszu należy nacisnąć F5, wpisać X97:L97, nacisnąć Enter, nacisnąć Tab, a następnie trzymając Ctrl-Shift kliknąć kreator wykresów. Latamy za pomocą myszki.

Obecnie trudno będzie dotrzeć do tego miejsca, z uwagi na nowe wersje excela, dlatego polecamy zobaczyć film:

Easter egg – excel 1997

Excel doczekał się również teledysku! Dziś niestety arkusz z zastosowanymi funkcjami zniknął z sieci, ale nadal można obejrzeć film, jak wyglądał:

Każdy dziś w mniejszym lub większym stopniu wykorzystuje arkusz kalkulacyjny. Można nie tylko obliczać i tworzyć w nim zestawienia. Daje możliwość przygotowania sztuki zwanej PixelArt. Od takiego zadania zaczynam z młodszymi dziećmi – przygotowując dla nich arkusz z adresami komórek do pokolorowania. Można wykonać to bardzo prosto – zmniejszając szerokość kolumn, tak, aby powstała równa kratka.

W ten sposób mogą powstać też arcydziała!!

Photo: Amit Agarwal (CC BY 2.0)

W szkole w arkuszu kalkulacyjnym prowadzimy wiele lekcji. Tutaj przedstawię kilka miejsc, gdzie można znaleźć ciekawe zadania.

www.exeBook.pl

Zbiór ćwiczeń i zadań exeBOOK opracowany przez Polskie Towarzystwo Informatyczne. Autorką modułu poświęconego arkuszom kalkulacyjnym w MS Office jest Ewa Szymala. W ubiegłym roku został przygotowany odpowiedni moduł dla arkuszy kalkulacyjnych w Libre Office przez Roberta Bednarz.

Polecamy zadania, ćwiczenia, a także możliwość przygotowania uczniów do zewnętrznego egzaminu ECDL „Arkusze Kalkulacyjne”. Dostępne wymagania w sylabusie, ale też próbne egzaminy zarówno we wspomnianym exeBOOKu jak i na stronach Centrów Egzaminacyjnych np. KISS Egzaminy próbne.

www.ecdl.pl

Zdanie egzaminów jest potwierdzeniem swoich kwalifikacji, a weryfikacja takiej wiedzy może być realizowana również jako podsumowanie tematu i zadań. Można też dołączyć do programu Klasa z ECDL, aby realizować podczas zajęć przygotowanie do egzaminów i stworzyć w szkole dogodne warunki do zdawania egzaminów.

Dla klas ze szkół średnich polecam zadanie „Bankowa Pomyłka” opierające się o wykorzystanie wyszukiwania danych w postaci zagadki śledczej.

Drugie zadanie dla szkół średnich z wykorzystaniem tabel przestawnych również w postaci rozwiązywania zagadki polecam dla licealistów i studentów.

I na koniec najlepsza lekcja ever – Czyli Hrejterzy w Akcji!

Wczoraj był Dzień Arkusza Kalkulacyjnego, czyli jakby imieniny Weksela. Przypominamy zatem o Najlepszej lekcji informatyki ever. Tzn. Tomek przypomina.

Print Friendly, PDF & Email
Beata Chodacka
Podoba się? Podziel się z innymi.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Skip to content