Cyfrowe obywatelstwo – gotowa lekcja do wykorzystania

Z okazji Dni Bezpiecznego Internetu stworzyłam także lekcję na platformie Nearpod dotycząca cyfrowego obywatelstwa, ponieważ to bardzo ważny temat. Wszyscy jesteśmy cyfrowymi obywatelami. Sęk w tym, aby być dobrymi obywatelami tego otaczającego nas świata cyfrowego.

Lekcja przeznaczona jest dla uczniów szkoły podstawowej, ale spokojnie można ją dostosować także do uczniów starszych. Prezentacja urozmaicona jest aktywnościami angażującymi wszystkich uczniów, jednocześnie zachęcając ich do refleksji nad ich funkcjonowaniem w internecie. Na bazie komiksowego bohatera Spiderman’a wprowadzam uczniów w świat mocy internetu oraz odpowiedzialności za to, co w nim robimy.

Wspólnie zastanawiamy się kim jest cyfrowy obywatel i jakie powinien mieć cechy. Może jest superbohaterem? To jakie ma moce? Do czego je wykorzystuje? Poprzez wykorzystanie elementów metody Design Thinking lekcja daje uczniom także przestrzeń do ekspresji artystycznej. W proponowanej przeze mnie lekcji znalazła się także na prezentację na forum oraz na rozmowę w parach lub grupach. Na koniec ważne jest, abyśmy lekcję zakończyli refleksją.

Zachęcam, aby podążać za klasą, aby do własnych uczniów i tempa ich pracy dostosować aktywności i jeśli uważacie, że jest taka potrzeba to podzielcie tę lekcję na dwie części – ważne, aby się nie spieszyć, ale dać wystarczająco dużo czasu, bo to niezwykle ważny temat.

Załączam dwa link do przygotowanej lekcji. Jeden w wersji podglądu, a drugi w wersji edytowalnej dla osób, które mają konto na Nearpodzie i chcieliby udostępnić lekcję w trybie rzeczywistym i korzystać z możliwości podglądu aktywności uczniów.

Link do podglądu: https://share.nearpod.com/7o0vG7DCIdb

Link do edycji: https://share.nearpod.com/e/FpfE6M3vSdb

Print Friendly, PDF & Email
Marta Florkiewicz - Borkowska
Podoba się ? Podziel się z innymi.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Skip to content