Dzień Kropki 2022

 

Na Dzień Kropki czekam od początku roku szkolnego. Mimo, że celebruję ten niesamowity dzień od 10 lat, niezmiennie mnie cieszy i porusza najdelikatniejsze struny mojej duszy.

Jestem wdzięczna losowi, że kiedyś podsunął mi informację o “Kropce” Petera Reynoldsa, bo od tego dnia zmieniło się moje myślenie o sobie samej i moim wpływie na uczniów. To międzynarodowe święto w tym roku będzie obchodzone w ponad 200 krajach i od 2011 roku zaangażowało do działań 25,941,596 osób. Niesamowite ile dobra musiało się zadziać w życiu dzieci dzięki opowieści Petera Reynoldsa.

Z roku na rok zdobywałam nowe doświadczenia i zbierałam pomysły w jaki sposób odkrywać talenty moich uczniów i wspierać ich w rozwoju, pobudzać do kreatywnych rozwiązań, wzmacniać i dawać moc sprawczą. Wiem, że Dzień Kropki ma jedynie przypominać nam, nauczycielom, że powinniśmy każdego dnia pracować w taki sposób, by rozwijać talenty naszych uczniów. A co ważniejsze, pomagać im je odkrywać. Ma to polegać na stwarzaniu okazji do próbowania coraz to nowych rzeczy, organizowaniu spotkań z inspirującymi ludźmi, warsztatów z zakresu poznawania siebie, pozwalaniu na popełnianie błędów i poszukiwanie swoich ścieżek rozwoju. Nic innego, jak po prostu towarzyszenie młodym ludziom w odkrywaniu świata i braniu dla siebie tego, co ich zainteresuje. Wtedy mają szansę na odkrycie własnego talentu.

Dzień Kropki to zabawa, kropkowe stroje, spędzanie czasu na rozmowach i czytanie książki. Vashti może być dla nas wzorem wspierającej osoby, która oddaje dobro otrzymane od nauczycielki. Powiedzenie, że “dobro powraca” jest pięknie zobrazowane na kartach książki.

Musimy pamiętać, że KROPKA jest jedynie symbolem, znaczkiem. Tytułowa KROPKA to początek zmian w życiu Vashti, która dzięki słowom nauczycielki odkrywa w sobie talent plastyczny. KROPKA pokazuje nam, nauczycielom jak wielką mamy moc i jak wielką siłę możemy dać naszym uczniom, by mieli odwagę podejmować wyzwania. To nic innego jak pomoc w otwieraniu skrzydeł.

Jestem bardzo szczęśliwa, że jutro historia Vashti na nowo odżyje w szkołach, przedszkolach, bibliotekach, domach kultury i innych miejscach, gdzie pracują ludzie z KROPKĄ w sercu.

Miałam to szczęście, że rok temu mogłam porozmawiać z autorem „Kropki” i dowiedzieć się nie tylko o genezie tej książki, ale o wielu innych, które opowieść o Vashti mogą dopełnić.

https://www.youtube.com/watch?v=GBdJwiYmEYQ&t=1075s

 

Jolanta Okuniewska- Honorowy Profesor Oświaty. Nauczycielka edukacji wczesnoszkolnej ze Szkoły Podstawowej nr 13 im. KEN w Olsztynie. Finalistka konkursu Nauczyciel Roku 2013 oraz finalistka światowego konkursu Global Teacher Prize 2016, Nauczyciel Innowator 2017, trzykrotnie na liście 100 osób zasłużonych dla rozwoju cyfryzacji w Polsce. Pionierka w wykorzystaniu tabletów w pracy z dziećmi młodszymi, trenerka i edukatorka. Członek grupy Superbelfrzy RP oraz Superbelfrzy Mini na Facebooku. Ambasadorka akcji Czytam sobie, ambasadorka Fundacji Kosmos dla Dziewczynek oraz członkini Rady Programowej Teach for Poland oraz SPRUC. Współpracuje z CEO, Cyfrowym Dialogiem i organizacjami działającymi na rzecz rozwoju edukacji.

Print Friendly, PDF & Email
Jolanta Okuniewska
Latest posts by Jolanta Okuniewska (see all)
Podoba się? Podziel się z innymi.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Skip to content