Educandy – sprytne ćwiczenia na utrwalanie pojęć

Jeśli jeszcze nie znacie EDUCANDY, koniecznie trzeba to nadrobić. Przydaje się na każdy przedmiot, ćwiczenia tworzymy w kilka minut, a dla uczniów rozwiązywanie ich jest nie tylko pomocą, ale i świetną zabawą. Ze względu na grafikę, jest to raczej portal dla młodszych uczniów (nie dla przedszkolaków, gdyż opiera się na czytaniu). Można go wykorzystać do nauki języków obcych, ale też do matematyki, przyrody, języka polskiego, historii i wielu innych przedmiotów, co postaram się udowodnić w artykule. Portal jest w języku angielskim, ale pojęcia i definicje wpisywać możemy po polsku, również ze znakami diakrytycznymi.

Pierwszym krokiem jest, oczywiście, założenie darmowego konta na https://www.educandy.com/. Rejestracja jest dwuetapowa – wymaga potwierdzenia linku wysłanego na adres email użyty do logowania. Po ustawieniu hasła i zalogowaniu się mamy taki widok:

Możemy zatem utworzyć 3 rodzaje „list”; w pierwszych dwóch utworzona lista automatycznie przekształca się w kilka ćwiczeń. Przeanalizujmy je po kolei.

AZ Words

Wprowadzamy listę słów do zapamiętania. Mogą to być słowa z języka obcego lub pojęcia z innych przedmiotów. Poniżej ćwiczenie na utrwalenie pojęć związanych z budową rośliny. Najpierw wprowadzamy tytuł i przedmiot, a potem klikamy Create:

 

Wpisujemy poszczególne pojęcia (bez definicji) klikając po każdym Add word. Pojęcia mogą być długie (kilkaset znaków), ale im dłuższe, tym trudniejsze będą ćwiczenia. Z prawej strony pojawia się lista wpisanych słów, możemy zmieniać ich kolejność, w ćwiczeniach to jednak nie ma znaczenia.

Podczas tworzenia listy od razu pojawiają się dostepne ćwiczenia – w przypadku AZ Words są to:

1. Word Search:

W tym ćwiczeniu od razu widać, że jeśli pojęcia będą zbyt długie, ilość liter przytłoczy ucznia.

2. Hangman, w którym zamiast wieszania wisielca, ktoś zjada czekoladę za każdy błąd:

3. Anagrams:

Drugi rodzaj listy to Matching Pairs. Tutaj wprowadzamy pary pojęć, lub pojęcie i definicję, a portal tworzy z tego 5 rodzajów ćwiczeń. Oczywiście, te ćwiczenia są świetne do nauki słownictwa z języka obcego, ale można je wykorzystać inaczej: np. do utrwalenia pojęć związanych z muzyką. Pojęcia wprowadzamy podobnie, jak w powyższej liście, tyle że parami. Ważne jest, aby wprowadzać je zawsze w takim samym układzie: na górze pojęcie, na dole definicja. Jeśli to pomieszamy, przy niektórych ćwiczeniach, np. przy quizie, zrobi się bałagan.

Ćwiczenia tworzą sie automatycznie:

1. Multiple Choice:

2. Match-up:

3. Memory:

4. Crosswords (tu litery pokryły się na tyle, że system stworzył krzyżówkę tylko na 2 pojęcia, ale zwykle jest ich więcej; krzyżówka zawiera ciekawy efekt – kiedy wybierzemy właściwą literkę na dole strony, zamienia się ona w śmiesznego stworka, który skacze z radości):

5. Noughts & Crosses – aby to ćwiczenie działało, musimy wprowadzić przynajmniej 9 par pojęć z definicjami (plansza do gry w kółko i krzyżyk ma 9 pól…). W moim ćwiczeniu na pojęcia muzyczne wprowadziłam zbyt mało par, więc posłużę się tutaj przykładem innego ćwiczenia, na ortografię:

W kółko i krzyżyk możemy zagrać z komputerem lub z innym graczem na tym samym komputerze (ewentualnie sami ze sobą 😉)

Ostatni rodzaj listy to Quiz Questions. Działa tak samo, jak Multiple Choice, jednak dzięki temu, że wprowadzone pojęcia sa używane tylko w quizie, możemy tutaj pozwolić sobie na wprowadzenie dłuższych pytań i odpowiedzi. Taki rodzaj ćwicenia przyda się do każdego przedmiotu. Może to wyglądać tak:

Kilka praktycznych wskazówek:

– kiedy chcemy z ćwiczenia wrócić na stronę główną lub do listy własnych ćwiczeń, klikamy Home lub My Activities w prawym górnym rogu;

– w każdej chwili możemy wybrane ćwiczenie edytować dodając, usuwając lub zmieniając pojęcia;

– aby wysłać uczniom ćwiczenia zaznaczamy wybrane ćwiczenie na liście i klikamy share, otwiera się wtedy okno z linkiem do ćwiczenia i drugim do osadzenia. Kopiujemy pierwszy link i wysyłamy uczniom:

Uczeń otrzyma wtedy wszystkie dostępne ćwiczenia do wybranej przez nas listy – może wykonać 1 lub więcej, chyba że mu dokładnie napiszemy, które ćwiczenie ma wykonać. Link dostępny jest też, kiedy edytujemy listę – trzeba przewinąć stronę na dół.

Życzę udanej zabawy! 

Może jeśli wykonacie swoje ćwiczenie, podzielicie się nim w komentarzach?

Print Friendly, PDF & Email
Ewa Przybysz-Gardyza
Jestem tu:
Latest posts by Ewa Przybysz-Gardyza (see all)
Podoba się ? Podziel się z innymi.

4 thoughts on “Educandy – sprytne ćwiczenia na utrwalanie pojęć

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Skip to content