Emocje- są moją supermocą

Każdy pedagog specjalny, ale nie tylko bo również nauczyciele potrafią rozpoznawać emocje swoich uczniów i je rozwijać. To również bardzo ważna kompetencja naszych podopiecznych,  nad którą każdego dnia powinniśmy pracować, bo niestety nie zawsze nasze dzieci i młodzież potrafią nimi zarządzać, rozpoznawać je, nazywać i przede wszystkim regulować.

Elementy Treningu Umiejętności Społecznych stosujemy w naszej pracy każdego dnia poprzez scenki sytuacyjne, symulacje, dyskusje, współpracę w grupie. Jeśli tylko nadarza się sposobność uczestnictwa w pozaszkolnych inicjatywach w tym temacie to bierzemy w nich udział.

Należą do nich między innymi „Tydzień Uczniowskiej Supermocy”. Jego głównym celem jest odnajdowanie w sobie supermocy. To świetna inicjatywa, bo większość z nas nie potrafi o sobie mówić dobrze i nie potrafi poprawnie swoich mocnych stron rozpoznać, a tym bardziej nasi niepełnosprawni intelektualnie uczniowie.

Do projektu można dołączyć TUTAJ

Mówienie o swoich mocnych stronach zaczyna się od umiejętności nazywa swoich emocji, ich rozpoznawania i regulowania. Świadomości, że wszystkie emocje są ważne i potrzebne.

Stąd nasze działania w ramach tego projektu rozpoczęliśmy od tych aktywności. Pomogły nam w tym wykonane długopisem 3D przez chłopców emotki.  Jeśli nie macie długopisów możecie je wykonać w dowolny sposób. Emotki te posłużą nam do wykonania animacji na temat naszych emocji.

Do emotek dokleiliśmy nogi i ręce, co dodatkowo daje nam możliwość odczytywania emocji, postaw i gestów ciała.

Podczas tworzenia animacji uczymy się nazywać emocje i określać stany praz sytuacje, w których nam te emocje towarzyszą.

Wszystkie te aktywności ładnie wpisują się nam w realizacji innowacji pedagogicznej, która została opisana TUTAJ

Kartę z emocjami pobierz TUTAJ

 

Więcej na blogu TUTAJ
Print Friendly, PDF & Email
Latest posts by Zyta Czechowska (see all)
Podoba się ? Podziel się z innymi.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Skip to content