eTwinning czyli- współpraca, rozwój i nauka

  Platforma, która łączy edukacyjny świat Europy, tak można pokrótce zdefiniować czym jest eTwinning. Dzięki niej można współpracować pomiędzy szkołami realizując m.in. projekty międzyprzedmiotowe; dzielić się wiedzą oraz doświadczeniem wynikającym z nauczycielskiej pracy. Program, który powstał w 2005 r.,  promuje wykorzystanie technologii informacyjno – komunikacyjnej oferując szkołom wsparcie w postaci kursów, konferencji regionalnych i krajowych; warsztatów oraz wyjazdów szkoleniowych. Rozwój ten odbywa się hybrydowo czyli  on-line oraz stacjonarnie.

Wspomniany portal dostępny jest w 28 językach, na którym znajdują się aktualności dotyczące realizowanych projektów, stanowiąc doskonałe źródło inspiracji do pracy dydaktycznej. 

Od 2015 r. eTwinning powiązany jest z programem ERASMUS+, wspierającym edukację, współpracę młodzieżową oraz inicjatywy sportowe. eTwinning to taka wymiana międzyszkolna odbywająca się on-line. Podczas, gdy ERASMUS+ to doświadczenie poprzez stacjonarne spotkania w krajach partnerów realizujących wspólny, projektowy pomysł.

Więcej na temat samego programu, jego celów, społeczności można przeczytać pod tym linkiem: https://www.etwinning.net/pl/pub/index.htm

Osobiście z programem spotkałam się ok.2008 r. w gimnazjum próbując swoich sił wraz z moimi uczniami w różnych międzynarodowych działaniach projektowych. Poszerzyłam swoją wiedzę na temat narzędzi TIK oraz wzbogaciłam się o nowe relacje i kontakty z nauczycielami z innych krajów europejskich. Na ówczesne czasy eTwinning był dla mnie oknem na świat, dzięki któremu zafascynowałam się wykorzystaniem narzędzi TIK w szkole, w której uczyłam. Dzięki uczestnictwu w internetowych wymianach “liznęłam” nieco języka angielskiego A że jestem z rocznika, który musiał uczyć się języka naszego wschodniego sąsiada była i jest to dla mnie przygoda. Brak barier językowych stwarza niesamowite możliwości rozwoju, czerpania od innych edukatorów. Może czasem jest “Kali mieć i Kali dać”, ale jest za to otwartość, chęć nauki i poznanie nowego.

Od ponad 5 lat w Opolu jedna z byłych już Ambasadorek dziś trenerka kursów on-line eTwinning, Bronia Niespor, organizuje spotkania, na których inspirujemy się i wymieniamy spostrzeżeniami edukacyjnymi. Jest to bardzo ubogacające, biorąc pod uwagę fakt, iż pomimo wielu lat ciągle uczymy się od siebie czegoś nowego. Nie chodzi już tylko o narzędzia a sposób myślenia, spojrzenie na edukację i podejście do uczniów. 

1 października br. w siedzibie Publicznego Liceum Ogólnokształcącego nr I w Opolu odbywać się będzie warsztatowa Konferencja Regionalna eTwinning „Innowacyjna edukacja dla zrównoważonego rozwoju”. Pod tym linkiem można przeczytać o programie, zaproszonych prelegentach oraz warsztatach: https://sway.office.com/uyyAjVNz1lkjHLZs?ref=Link Uwaga mile widziane są zapisy nauczycieli i nauczycielek z województwa opolskiego, śląskiego, dolnośląskiego oraz łódzkiego. Zgłoszenia na konferencję oraz warsztaty są otwarte do 28 września br. do godz. 12:00.

https://sway.office.com/uyyAjVNz1lkjHLZs?ref=Link

Grupa Superbelfrzy RP objęła patronatem medialnym to wydarzenie. Niektórzy członkowie naszej grupy są ambasadorami tego programu, wielu z nas realizuje wiele projektów krajowych i międzynarodowych, nagradzanych często odznakami jakości edukacji na szczeblu krajowymi i europejskimi. Oto co o samym programie piszą dwie nasze koleżanki, jakie mają wrażenia po uczestnictwie w nim:

Mój osobisty rozwój, wkroczenie na nieznana mi dotąd ścieżkę, a dla moich uczniów frajdę z autentycznej pracy, ich mocy sprawczej i radość ze współpracy z innymi szkołami. Zawsze z wypiekami czytają, oglądają coś co dostali od innych partnerów projektu.

Ewa Kempska

Dzięki projektom eTwinning nauczyłam się współpracy po to, abym mogła rozwijać tę kompetencję w uczniach. Otworzyłam się również na taki styl pracy, w którym zostawiałam coraz więcej przestrzeni uczniom i delegowałam przywództwo, abyśmy razem mogli odkrywać mocne strony poszczególnych uczniów. Podczas realizacji projektów na lekcjach była energia, motywacja i czysta radość z nauki, która działa się mimochodem, przy okazji. 

Ewa Przybysz-Gardyza

Zapraszam serdecznie do Opola 1 października br. wszystkich tych, którzy chcieliby zacząć swoją przygodę z projektami eTwinning i posłuchać SuperBelfrów w akcji. Do zobaczenia!

Print Friendly, PDF & Email
Barbara Chyłka
Latest posts by Barbara Chyłka (see all)
Podoba się? Podziel się z innymi.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Skip to content