Hybrydowe? nauczanie, uczenie się a może kształcenie … czyli jak to jest z tą hybrydą w edukacji

Każdy kto próbował przeczytać jakiś artykuł związany z edukacją, a zawierający przymiotnik „hybrydowy”, mógł odczuć lekkie zakłopotanie. Często w różnych tekstach słowo to powiązane z uczeniem się lub nauczaniem bywa używane w różny sposób. Nie da się ukryć, że „hybryda” wniosła wiele zamieszania terminologicznego i warto spróbować je uporządkować.

Zacznijmy od wyjaśnienia samego przymiotnika hybrydowy. Według Słownika języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego hybrydowy – „będący wynikiem pomieszania dwóch gatunków, ras, rodzajów, form, pojęć itd.”, kiedy przyjrzymy się synonimom tego słowa przeczytamy min. – kompilacyjny, mieszany, łączony. OK, czyli już wiemy, że chodzi o łączenie, mieszanie ze sobą dwóch form. Pytanie tylko łączenie czego z czym? Skąd w ogóle połączenie słowa hybrydowe z tematyką edukacyjną? Może odpowiedź znajdziemy w edukacyjnej literaturze ogólnoświatowej? (…)

Zapraszamy serdecznie do zapoznania się z drugim artykułem naszej serii „Dydaktyka edukacji hybrydowej”. Tym razem Dorota Janczak przybliża nam terminy kształcenie mieszane i kształcenie hybrydowe – czym się różnią? jaką pełnią rolę? Jak znalazł na poniedziałkowe rozważania dotyczące organizacji szkoły. Zapraszamy do pobrania tekstu: KLIKNIJ I POBIERZ

A już wkrótce kolejne artykuły z tej serii.

Autorka:

Dorota Janczak – ekspert wykorzystania nowych technologii w edukacji, na co dzień wspierający nauczycieli i dyrektorów w ich doskonaleniu zawodowym pracując w Ośrodku Edukacji Informatycznej i Zastosowań Komputerów w Warszawie. Członkini grupy SuperBelfrzyRP. Jest autorką licznych publikacji dotyczących wykorzystania nowych technologii w edukacji. Zajmuje się dydaktyką cyfrową, dzieląc się swoją wiedzą w tym zakresie poprzez wystąpienia, szkolenie, artykuły oraz prowadzenie strony www.facebook.com/TIKzDJanczak zawierającej wiele ciekawych wskazówek i materiałów dla nauczycieli.

Kształcenie hybrydowe

 

Print Friendly, PDF & Email
Podoba się ? Podziel się z innymi.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Skip to content