Jak zaplanować hybrydową lekcję i dział?

Photo by Julia M Cameron from PexelsWiększość z nas żyje w świecie sformalizowanej edukacji publicznej, w której podział na lekcje – określone czasowo jednostki dydaktyczne – jest więcej niż oczywisty. Dla wielu rodziców, nauczycieli i dzieci, plan z 45-minutowymi zajęciami, przedzielonymi dzwonkiem, jest wręcz organicznie związany z pojęciem szkoły. Chcąc nie chcąc, jesteśmy “skazani” na taki schemat. Każdy kto uczy w placówce publicznej, zdaje sobie sprawę, że ten sztywny podział czasowy ogranicza proces dydaktyczny i wymusza stosowanie określonych metod pracy. Nierzadko uniemożliwia przeprowadzenie np. projektu. Myśląc o hybrydowej lekcji powinniśmy raczej skłaniać się do spojrzenia na nią, jak na fragment szkolnego planu. Dobrym określeniem jest tutaj angielskie “chunk”- blok, kawałek, fragment, rozumiany zawsze jako element większej całości. Może to być rozdział, partia materiału, części zagadnienia.

Zdajemy sobie sprawę, że pracując w ramach takiego fragmentu możemy czasowo rozplanować go sobie zupełnie inaczej i nawet jeśli w planie lekcji jest przeznaczone na to 45 minut, w rzeczywistości proces przyswajania, przepracowania czy doświadczania takiego bloku -“chunku” może wyglądać inaczej. W nauczaniu hybrydowym zrywamy z klasyczną jednością czasu, miejsca i akcji, pozwalając uczniom być aktorami na bardziej nowoczesnej i elastycznej scenie. Ważne jest aby uświadomić sobie, że w edukacji hybrydowej pojęcie lekcji będzie zupełnie inne dlatego zdecydowanie lepiej będzie planować działanie w oparciu o większe fragmenty – bloki.

Jak więc zaplanować hybrydową lekcję czy cykl lekcji? Zapraszamy do przeczytania materiału przygotowanego przez Ewę Przybysz-Gardyzę oraz Izabelę Wyppich, w którym przybliżaja one dwie metody, które przydać się mogą do planowania zarówno lekcji stacjonarnych, jak i hybrydowych.

KLINKIJ i POBIERZ

 

Hybrydowa-lekcja

 

 

O autorkach:
Ewa Przybysz-Gardyza – absolwentka SGH (stosunki międzynarodowe), UW (filologia angielska) oraz WSP Korczaka (edukacja przedszkolna i wczesnoszkolna), a także Akademii Liderów Oświaty CEO; nauczyciel edukacji wczesnoszkolnej i języka angielskiego w szkole podstawowej; Ambasador Programu eTwinning; należy do społeczności Superbelfrzy RP oraz Microsoft Innovative Educator Expert; pasjonatka nowych technologii; autorka bloga: dlanauczycieli.blogspot.com oraz współautorka bloga: programrazem.blogspot.com; współautorka autorskiego programu nauczania „Razem” dla edukacji wczesnoszkolnej oraz języka angielskiego dla I etapu edukacji; ciągle się uczy i poszukuje sposobów na ulepszanie szkoły.

Izabela Wyppich – nauczycielka historii, plastyki oraz historii sztuki w Liceum Ogólnokształcącym nr 1 w Rudzie Śląskiej. Tutorka, edukatorka, entuzjastka technologii oraz nowoczesnych metod nauczania w edukacji. Autorka licznych programów i scenariuszy edukacyjnych. Współorganizatorka Dyskusyjnego Klubu Filmowego „KaFe In-ni” w Rudzie Śląskiej, od lat zaangażowana w edukację artystyczną, filmową i regionalną. Członkini grupy SuperBelfrzy RP oraz społeczności Microsoft Innovative Educator Expert.

Print Friendly, PDF & Email
Podoba się ? Podziel się z innymi.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Skip to content