Lekturowy pomocnik na padlecie

Tekst, film, audiobook, czyli lektura inaczej podana

Pierwsze dni września to czas, kiedy należy zapoznać uczniów z listą lektur. Latami robiłam to w tradycyjny sposób, ale teraz, kiedy przyszło mi uczyć piąto- i szóstoklasistów, pomyślałam, że zrobię to w nieco inny sposób. Poza tradycyjną formą przygotowałam więc coś, co ma zachęcić moich uczniów do częstszego sięgania po książkę, a pomogło mi w tym narzędzie, które poznałam kilka miesięcy temu. Tym narzędziem jest padlet, czyli wirtualna tablica, która może nam posłużyć do „zawieszania” zadań, pytań czy informacji dla naszych uczniów.

Postanowiłam, że wykorzystam padletową tablicę do sporządzenia listy lektur w taki sposób, by poza samym tytułem, pojawiły się również informacje – zachętki:

  • o czym opowiada lektura?
  • co może ucznia zaciekawić?
  • gdzie można znaleźć ją w internecie (podałam link);
  • gdzie można obejrzeć adaptację?
  •  

 

Zakodowane lektury

Do tablicy wygenerowałam kody qr, który każdy uczeń otrzyma jako wklejkę. Takim sposobem będzie mógł w każdej chwili przypomnieć sobie, co mówiliśmy na temat lektury na początku roku. Ponadto w klasie, przed zbliżającym się terminem omawiania tekstu, będę wyświetlać padlet na tablicy multimedialnej.

Myślę, że podanie lektury w takiej oprawie zachęci tych najbardziej opornych do zanurzenia się w świat bohaterów literackich. Poniżej zostawiam kod qr – wystarczy ściągnąć aplikację do odczytywania kodów, a następnie cieszyć się „lekturowym pomocnikiem”.

Print Friendly, PDF & Email
Izabella Bartol
Podoba się? Podziel się z innymi.

Komentarz do “Lekturowy pomocnik na padlecie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Skip to content