MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ JĘZYKA OJCZYSTEGO

Zaczynamy świętowanie Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego, który przypada na 21 lutego 2022 roku. Ooops, przecież to jeszcze termin ferii w niektórych województwach – nic straconego, świętujmy również w marcu!

Przychodzimy do Was z propozycją organizacji tego wyjątkowego święta w Waszych szkołach. Superbelfrzy przygotowali dla Was kilka aktywności związanych z obchodami tego ciekawego dnia. Nasze propozycje możecie wykorzystać podczas lekcji języka polskiego i nie tylko. W tym roku postawiliśmy na zajęcia bez TIK-ów. Przypomnijmy sobie pracę w kręgu, w grupach, czy w parach. Bądźmy z uczniami twarzą w twarz. Towarzyszmy im, pośmiejmy się razem podczas czytania tekstu o dzidzie, wspólnie popracujmy nad zadaniami. Bądźmy w procesie razem.

Naszą akcję prowadzimy w dwóch miejscach. Pierwsze miejsce to eTwinning, gdzie wystartował projekt Zasięgnij języka – , drugie miejsce to grupa na facebooku Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego 2022.

Co czeka Cię na eTwinningu?

Projekt „Zasięgnij języka – skierowany jest do uczniów różnych typów szkół. Będzie trwał przez cały luty i pierwszą połowę marca, a jego kulminacją stanie się Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego (21 lutego). Wykonamy kilka zadań, które przybliżą uczniom znajomość polskiej frazeologii i ortografii. Wspólnie wybierzemy najpiękniejsze polskie słowo, rozwiążemy quiz językowy i opracujemy ilustrowany słowniczek ortograficzny. Ponadto w mniejszych zespołach będziemy pochylać się nad innymi zagadnieniami językowymi. Wyniki naszych prac zostaną zebrane we wspólnej prezentacji. By dołączyć do projektu, należy kontaktować się z jego założycielkami.

Co znajdziesz w grupie na facebooku?

Skorzystajcie z naszych propozycji po liftingu i bycia z uczniami Nie musicie robić wszystkich zadań, wybierzcie jedno, bawcie się tym razem z nimi.

Zadania:

1.DZIDA

Nasza nieśmiertelna, ulubiona dzida! Przeczytajcie na głos tekst, narysujcie dzidę i opiszcie ją.

2. JĘZYK POLSKI JEST Ą-Ę

Czytanie na głos tekstów z literami bez znaków diakrytycznych. Staranne przepisanie tekstu w prawidłowej formie.

3. HOMOFONY

Wyszukaj siedem lub osiem par homofonów w wykreślankach. Wyjaśnij ich znaczenie.

4. WYRAZOWY WĄŻ

W wyrazowym wężu odszukaj 15 imion męskich, 15 imion żeńskich.

5. KRASNAL I 50 GROSZY

Układanie jak największej ilości wyrazów z liter wyrazów: KRASNOLUDEK i PIĘĆDZIESIĘCIOGROSZÓWKA

6. FEMINATYWY

Do form męskich nazw zawodów dopisz ich żeńskie formy.

7. POSZUKIWACZE

Wyszukaj w swoim otoczeniu wyrazów z Ż, RZ, H, CH, U, Ó.

Jeśli nie korzystasz z facebooka, a chcesz z nami podziałać to poniżej znajdziesz materiały przygotowane przez nas.

Serdecznie zapraszamy

Marlena Kowalska

Alicja Podstolec

Barbara Taniewicz

Mateusz Łysek

Ciekawostka:

Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego (Międzynarodowy Dzień Dziedzictwa Językowego) – coroczne święto obchodzone 21 lutego, które zostało ustanowione przez UNESCO 17 listopada 1999 roku. Ma w założeniu dopomóc w ochronie różnorodności językowej jako dziedzictwa kulturowego. W 2012 roku w Polsce wystartowała kampania społeczna Ojczysty – dodaj do ulubionych, zorganizowana przez Narodowe Centrum Kultury i Radę Języka Polskiego. Ma ona na celu podnoszenie świadomości językowej oraz kształtowanie poczucia odpowiedzialności za polszczyznę. 21 lutego 2013 ruszyła nowa kampania społeczna: Język polski jest ą-ę. Jej celem jest obrona znaków diakrytycznych i przeciwdziałanie nieużywaniu charakterystycznych polskich liter.

(źródło: Wikipedia)

Print Friendly, PDF & Email
Mateusz Łysek
Latest posts by Mateusz Łysek (see all)
Podoba się? Podziel się z innymi.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Skip to content