Mówię po polsku z Minecraftem

W czeluściach internetu zginęła informacja o opublikowaniu minecraftowych map do nauki języka polskiego dla dzieci z Ukrainy. A szkoda, bo produkt Microsoftu, stworzony przez Anię Jędryczko i Sławka Baturo mógł być testowany od dawna. Czekałam na nie od września, a w zasadzie od czerwca, od kiedy dostałam informację od ich twórców Anna Jędryczko i Sławomir Baturo, że dzieło skończone.
Były co prawda wpisy na facebookowej stronie Microsoft dla Edukacji  i na Microsoft Education, zabrakło jednak promocji w „normalnych” mediach. Oczywiście teraz mapy spełnią swoje zadanie – przy założeniu, że nauczyciele będą korzystać ze scenariuszy, w których podana jest kolejność odwiedzania bohaterów. Bez tego ciężko będzie się odnaleźć w przestrzeni szkoły.
Oto, co o Mapie mówi jej współtwórczyni – Ania Jędryczko: Mapa do nauki języka polskiego została zaplanowana jako wędrówka po szkole, w której czekają na gracza różnorodne wyzwania. Pojawiamy się w minecraftowym świecie wewnątrz szkolnego autobusu, gdzie otrzymujemy pierwsze instrukcje i rozmawiamy z kierowcą. Od tej chwili jesteśmy kierowani do kolejnych osób – dyrektora, innych uczniów, bibliotekarki, pedagoga itp. Bardzo istotne jest, by razem z mapą, korzystać ze scenariuszy lekcji. To właśnie w nich autorki zadań – Jolanta Majkowska (autorka zadań do mapy dla klas 1-3) i Joanna Waszkowska (autorka zadań do mapy dla klas 4-8) – zapisały kolejność poruszania się po przestrzeni szkoły. To ważne, by podążać za tym instruktażem i rozmawiać z postaciami (a tym samym przystępować do kolejnych zadań) we właściwej kolejności.
Niektóre z wyzwań wymagają zapisania odpowiedzi w zeszycie, inne kierują do zewnętrznych zasobów dydaktycznych, jeszcze inne zapraszają gracza do kreatywnych działań konstruktorskich. Ćwiczone są wszystkie najważniejsze kompetencje językowe. Nie ograniczamy się w działaniach jedynie do sal szkolnych, ale też zaglądamy na boisko, do szkolnego ogródka czy na plac zabaw. Przestrzeń jest przyjazna, podobna do zwykłej szkoły, w jakiej uczą się dzieci i młodzież – dzięki temu liczymy, że poczują się w niej swobodnie.

GRATULUJĘ i DZIĘKUJĘ autorom mapy: budowniczym (Ani i Sławkowi) oraz Joli i Asi (autorkom zadań). Jeszcze w tym roku moi uczniowie zdążą „załapać” się na zabawę. Będzie fun ?

Print Friendly, PDF & Email
Iwona Cugier
Latest posts by Iwona Cugier (see all)
Podoba się? Podziel się z innymi.

Komentarz do “Mówię po polsku z Minecraftem

  • 22 grudnia 2022 o 12:36
    Permalink

    Bardzo ciekawy pomysł. Akurat, ż teraz panuje moda na grę Minicraft to z pewnością znajdzie ona wiele nabywców 🙂

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Skip to content