ORGANIZACJA SZKOLNEJ KAWIARENKI

Nie potrzebowaliśmy podręczników- nawet ich nie mamy, nie korzystaliśmy również z zeszytów i tradycyjnych zadań. Nikt nie pytał też o to, czy zadanie jest na ocenę. Za to pracowaliśmy metodą projektu, która daje szansę na sprawstwo każdemu uczniowi.
Przez tydzień trwały przygotowania, począwszy od zakupu potrzebnych rzeczy, po stworzenie menu.

Kształtowaliśmy wiele kompetencji kluczowych, w tym matematyczne, ale najważniejszy był cel, który sobie założyliśmy i został osiągnięty- rozwijanie umiejętności społecznych przez praktyczne działanie.
To był proces, który przyniósł super efekt. Moi uczniowie już wiedzą jak zorganizować kawiarenkę, gdzie kupić niezbędny sprzęt, jak oszacować koszty, jak wykonać menu i jak stworzyć przyjazną atmosferę w kawiarence obsługując klientów. Potrafią też obsłużyć ekspres do kawy, obliczyć należność, wydać resztę i przeliczyć otrzymane napiwki.
Moi dorośli, niepełnosprawni uczniowie poczuli się sprawcami, wzrosło ich poczucie własnej wartości i to co najważniejsze przynależności do społeczeństwa.
Gdyby w Polsce było więcej miejsc oferujących pracę dla uczniów kończących szkoły specjalne byłoby wspaniale. Z małą pomocą trenera mogliby rozwijać swoje pasje i zainteresowania, pracować i mieć poczucie sprawstwa, być po prostu potrzebnym.

Na tę chwilę w Polsce podejmuje się takie inicjatywy, ale jest im zdecydowanie za mało. Świadomość społeczna na temat funkcjonowania, ale także możlwiowścti osób z niepełnosprawnością intelektualną jest jeszcze zbyt niska.
Pamiętajmy, że to co nieznane rodzi lęk, niechęć. Zatem warto edukować, pokazywać i promować te inicjatywy, które choć trochę przybliżą specyfikę funkcjonowania naszych uczniów, którzy po ukończeniu szkoły też chcą być ważni i potrzebni społeczeństwu.
Nasze działania projektowe opisujemy na blogu ” 5 sposobów na matematykę”.
Blog projektu znajduje się TUTAJ
Na realizację projektu pozyskaliśmy grant w ramach programu EDUKACJA- INSPIRACJA od Fundacji  Szkoła z Klasą.
Print Friendly, PDF & Email
Zyta Czechowska
Podoba się? Podziel się z innymi.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Skip to content