Po prostu FloBo…

Pielgrzymowice  – mała wieś w województwie Śląskim dzisiaj na ustach wszystkich nauczycieli. Dlaczego ?? Jak ćwierkają na Twiterze oraz w innych mediach społecznościowych dlatego, że właśnie w tej miejscowości pracuje Marta Florkiewicz Borkowska – Nauczyciel Roku 2017. W dniu wczorajszym na Zamku Królewskim w Warszawie nasza koleżanka z grupy Superbelfrzy RP, odebrała nagrodę dla najbardziej cenionego nauczyciela. Jest to tym większe wyróżnienie dla Niej,  że uczy i przekazuje swoje doświadczenie (i emocje!) w małej miejscowości, daleko od Warszawy, gdzieś w Polsce, gdzieś koło Was.

“Kapelusznik powiedział do Alicji: …Tylko wariaci są coś warci”

(Film: Alicja w krainie czarów, reż. Tim Burton, 2010)

 

Marta jest niezwykłą osobą, jak ktoś kiedyś powiedział: jest to kolorowy ptak wśród nauczycieli. Emocje, relacje, dobry kontakt z uczniami i ciągła walka i troska o swoich uczniów i kolegów. Tak można ją opisać w kilku słowach. Dobra dusza, która nigdy nie odmówi pomocy nikomu, zawsze gdy do Niej napiszesz, pomoże i zawsze gdy masz problem znajdzie jego rozwiązanie.  Miałem przyjemność poznać Martę osobiście dwa lata temu. Przemówiła do mnie ze sceny w Bibliotece Narodowej w Warszawie, podczas konferencji Inspiracje 2016 organizowanej przez Superbelfrów RP. Usłyszałem głos, który powiedział mi że  “relacje są ważne”. Zapamiętałem z tego wystąpienia jedną rzecz, która towarzyszy mi do dzisiaj. “Pudełko natychmiastowego pocieszenia” – pudełko, które od tego czasu mam przy sobie (wirtualnie w głowie) i wtedy kiedy życie nie idzie  mojej myśli “otwieram je i zaglądam”, zaglądam po to żeby za parę minut poczuć się lepiej. Wtedy przypominam sobie Martę i jej entuzjazm, śmiech, radość. Radość z jaką opowiada o tym co robi, jak pracuje i co wymyśliła ze swoimi uczniami.

 

FloBo, bo tak nazywają ją znajomi, ma ciągłe ADHD, ciągle potrafi czymś zaskakiwać. Na jednym z warsztatów, stała na krześle próbując ogarnąć tajfun jaki wywołała wśród uczestników wykonujących zadane im ćwiczenie. Kolorowe włosy, kolorowe buty, kolorowo w głowie. Ciągle jej pełno, ciągle popycha innych do działania, pokazując że można mieć świra na punkcie edukacji, ucznia, szkoły.

A to włączy się w organizację jakiegoś wydarzenia i zarazi wszystkich entuzjazmem, tak że wszystko wydaje się proste i łatwe. A to wykombinuje maskotki, które ze swoimi uczniami tworzy samodzielnie i wyśle je aż do Afryki, aby sprawić innym dzieciakom radość.  Jeszcze innym razem zorganizuje “arte-wyzwanie”, na które zaprosi znajomych i zmotywuje ich do tworzenia relacji, do wyrażania siebie, do wszystkiego co najlepsze.

 

 

We wszystkich oficjalnych źródłach które dzisiaj i przez kolejne dni będą rozpisywać się na temat przyznanego tytułu Nauczyciela Roku, możemy przeczytać, że Marta jest nauczycielem języka niemieckiego, zajęć technicznych, artystycznych. Że pracuje od lat z samorządem szkolnym. Jest edukatorem, trenerem. Działa na wielu płaszczyznach, ale tak na prawdę Marta jest osobą która zaraża optymizmem, która pokazuje, że można uczyć i czerpać z tego radość, którą można przekazać innym: uśmiechem, ciepłym słowem, zdjęciem, przytuleniem się. Jest naszym “pudełkiem natychmiastowego pocieszenia”,  jest Alicją w krainie czarów, której kapelusznik powiedział: tylko Wariaci są coś warci.

Parafrazując te słowa można powiedzieć: Tylko Eduwariaci są coś warci.

Gratulacje Marto! Będziemy ogrzewać się w Twoim towarzystwie, czerpać pełnymi garściami z Twojego optymizmu, pomysłów, wiedzy. Będziemy takimi EduWariatami jak Ty.

_______________________________________________
Marta Florkiewicz-Borkowska – Nauczyciel Roku 2017r.  Nauczycielka języka Niemieckiego,zajęć technicznych, artystycznych w Gimnazjum w Pielgrzymowicach. Edukator, trener, aktywny uczestnik – wielu konferencji, warsztatów, Współorganizator  i moderator największej polskiej konferencji on-line dla nauczycieli “EduMoc”.  Członkini grupy SuperBelfrzy RP.

 

Po prostu FloBo. 😉 

 

Autorzy zdjęć:

  1. archiwum prywatne, M. Florkiewicz-Borkowska
  2. Warsztaty w ramach konferencji K@ssk 2017, fot. M. Danieluk
  3. Afryka – lipiec 2017, fot. M. Rabenda

 

 


Autor: Maciej Danieluk – przyjaciel Marty. Osoba która podziwia i jest dumna że ją Ją zna. 

Print Friendly, PDF & Email
Danieluk Maciej
Podoba się? Podziel się z innymi.

Komentarz do “Po prostu FloBo…

  • 11 października 2017 o 21:17
    Permalink

    Mimo psychopatycznej niezdolności do przeżywania wzruszeń 😉 cytat Kapelusznika spowodował u mnie ciepłą refleksję, że o ile system zazwyczaj zmierza do niszczenia wariatów (czytaj: różniących się od akceptowanej średniej), to polska oświata pełna jest ludzi pozytywnie zakręconych i zwariowanych. Przykładem jest p. Marta, przykładem są setki osób, które mam przyjemność znać w życiu realnym, bądź poznawać na nowo w życiu wirtualnym. Dobrze, że SĄ, bo dzięki temu każdy z nas może budować sobie własną CYFROWĄ (REALNĄ?) WIOSKĘ EDUKACYJNĄ pełną inspiracji i motywacji do pracy. Sam, pracując 23 lata w oświacie, mam dzięki temu poczucie stałego FLOW i młodości nauczycielskiej w sercu. Dziękuję Pani Marto i wy wszyscy INSPIRATORZY, ci znani i mniej znani 🙂

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Skip to content