Pomysły z kropką w tle

Każdego roku w połowie września od ponad 10 lat w wielu szkołach, świetlicach, bibliotekach na całym świecie króluje Kropka. A wszystko za sprawą Dot Day, czyli międzynarodowego dnia kreatywności. To dzień, w którym na pierwszym miejscu stawiamy uczniowskie talenty oraz myślimy o twórczych i odważnych działaniach jeszcze bardziej niż zazwyczaj.

Dzień Kropki w wielu szkołach to zróżnicowane zadania, które składają się w jeden wyjątkowy projekt. Kropka uczy wiary we własne siły, pokazuje, że warto czasem zaryzykować, że w każdym człowieku tkwi talent i tylko od niego samego zależy, kiedy go odkryje. Właśnie dlatego w Dniu Kropki uczniowie uczą się poprzez zabawę – najmłodsi łączą kropki malowanek, kolorują kwerkle, projektują własne kropki w rozszerzonej rzeczywistości; ci bardziej odważni kodują na matach albo kropka prowadzi ich poprzez różnego rodzaju komputerowe programy. Nieco starsi liczą piramidę Pascala, układają skojarzeniowe domino, tworzą drzewka talentów. Pojawiają się szyfry i alfabet Braille’a. Kropkowe qr kody pozwalają na poznawanie stosownych dla święta związków frazeologicznych, przysłów czy też motywujących cytatów. Kropka staje się w końcu postacią, która przemierza Polskę i przeżywa niezwykłe przygody.

W Polsce Dzień Kropki coraz mocniej wpisuje się w kalendarz szkolnych uroczystości. Jednoczy i motywuje do działania zarówno uczniów jak i nauczycieli. To oni wspólnie tworzą dla swoich wychowanków tematyczne pokoje zagadek i testy czujności. Powstają Księgi Kropki, książki kucharskie czy też różnego rodzaju zagadki (np. w LearningApps).

Ubiegłoroczne świętowanie Dot Day przyniosło wyjątkową publikację – z okazji 100 rocznicy odzyskania niepodległości przez naszą ojczyznę nauczyciele działający w fejsbukowej grupie Dzień Kropki spisali swoje 100 pomysłów na świętowanie tego nietypowego dnia. Tu każdy – bez względu na poziom edukacyjny i przedmiot, jaki wykłada – znajdzie coś dla siebie. Zobaczcie sami – KLIK LINK !

 

Kreatywność to wymyślanie, eksperymentowanie, wzrastanie, ryzykowanie, łamanie zasad, popełnianie błędów i dobra zabawa.  – Mary Lou Cook

 
Pamiętajcie o Kropce!
Zachęcam do przyłączenia się do tej ciekawej inicjatywy.

Marlena Kowalska – nauczyciel języka polskiego, autorka bloga szkoła inaczej – widziane oczami nauczyciela…

Print Friendly, PDF & Email
Marlena Kowalska
Latest posts by Marlena Kowalska (see all)
Podoba się? Podziel się z innymi.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Skip to content