PREZI Video i edukacja zdalna staje się prostsza

Pamiętacie stare poczciwe Prezi? Narzędzie umożliwiające tworzenie prezentacji z efektem wow?  Ja doskonale pamiętam. Dokładnie 9 lat temu moja uczennica na konkursie gminnym z języka niemieckiego zachwyciła jurorów prezentacją, jaką zrobiła właśnie w tej aplikacji.  I mnie podobnie jak 9 lat temu, Prezi zachwyciło teraz.

Przybliżanie, odwracanie i możliwość projektowania zindywidualizowanej ścieżki robiła wrażenie na każdym odbiorcy. Szybko jednak tak wiele osób zaczęło tworzyć prezentacje w Prezi, jako alternatywę dla Power Pointa, że i to narzędzie po prostu się przejadło i poszło w odstawkę. 

I tak przez ostatnie trzy lata chyba w ogóle nie wykorzystywałam Prezi i tam nie zaglądałam.

Aż do zeszłego poniedziałku, kiedy to dzięki informacji od Agnieszki Bilskiej, postanowiłam zajrzeć i sprawdzić, co nowego słychać w Prezi. Okazało się, że i słychać i widać. W Prezi owszem nadal można robić prezentacje, ale jest też nowa odnoga Prezi Video. Założyłam sobie nowe konto dla edukacji logując się przez konto szkolne Microsoft. Obecnie działam w darmowej wersji Edu Plus i testuję oferowane możliwości. W tej wersji tworzone przeze mnie materiały mogą być zapisane jako prywatne z dostępem dla osób, które mają link oraz mogę pobrać video prezentacje w wersji offline a także załadować wcześniej stworzoną prezentację w PPT i korzystać  z premiowanych grafik i ikon.

Ta wersja Prezi video wciągnęła mnie na pół nocy. Okazało się, że to jest to czego właśnie akurat na tamten moment bardzo potrzebowałam i nadal potrzebuję. Potrzebuję dla uczniów, którzy nie uczestniczą w lekcji online albo jest bardzo słaba jakość połączenia z ich strony. Również dla uczniów młodszych z klas piątych i szóstych, z którymi w ogóle nie widzę się online a wszelkie wiadomości i informacje udostępniam na specjalnie przygotowanej tablicy online. Prezi Video zaspokoiło moją potrzebę gadania do uczniów, ich potrzebę zobaczenia i usłyszenia nauczyciela jednocześnie dając możliwość dodania efektywnej prezentacji składającej się z dodawanego przeze mnie tekstu oraz grafik. Okazało się, że to działa podobnie, jak w starym poczciwym Prezi, gdzie kiedyś zrobiłam całkiem sporo prezentacji. Wybieramy szablon i dodajemy poszczególne slajdy, na których możemy umieścić tekst oraz grafiki. W sumie możemy dodać 15 slajdów. Grafiki wybieramy automatycznie z dostępnych zasobów online lub swoje z komputera. Ja przygotowuję wcześniej grafiki w canvie i dodaję do slajdów a moja gadająca głowa uśmiecha się do uczniów i w znany im dotychczas sposób tłumaczy informacje zawarte na plakacie. Co jest też mega fajne to możliwość zmiany podglądu podczas nagrywania. Możemy pokazywać jednocześnie nas gadających i elementy prezentacji dodanej na slajdach, ale także przybliżyć sam element prezentacji czyli plakat, grafikę lub tekst zamieszczony przez nas wcześniej oraz pokazać tylko naszą gadającą głowę. Wszystko w zależności od naszego pomysłu i naszej wizji oraz sposobu bycia i temperamentu. Zresztą zobaczcie sami: https://prezi.com/v/mzcpvdqgyomq/

Prezi Video daje nam możliwość zaoferowania uczniom namiastki normalności w tej „nienormalnej” sytuacji. Wówczas w nocy nagrałam 4 zestawy video prezentacji dla różnych klas – i tych najmłodszych i tych najstarszych. Przygotowane videoprezentacje możemy nagrywać kilka razy. Później możemy je udostępniać poprzez link, który to przekazujemy uczniom. Dostałam sporo informacji zwrotnych zarówno od uczniów, jak i od rodziców. Bardzo im się spodobała taka forma. Zwrócili uwagę na fakt, że dzieci mogą zatrzymać prezentację w każdym momencie, odsłuchać jeszcze raz, w spokoju przepisać. No i miło było przeczytać,  że fajnie było mnie zobaczyć i usłyszeć od uczniów tych najmłodszych z klas czwartych i piątych. 

Ale to nie koniec dobroci. Na swojego kompa możemy pobrać wersję desktopów i dzięki niej nagrywać video prezentacje offline. Możemy także zrobić live streaming łącząc się poprzez desktopową aplikację z takimi platformami jak Zoom, Microsoft Teams, Google Hangout, Webex i inne. Tego jeszcze nie testowałam, ale wszystko przede mną. 

Nowa nieznana mi odsłona Prezi oferuje jeszcze dodatkowe funkcjonalności, znane na przykład z lubianej Canvy.  Możemy tworzyć równie świetne plakaty, infografiki czy też grafiki dedykowane na media społecznościowe i nie tylko. 

Liczę, że Was zainspirowałam i się wciągnięcie tak jak ja!  Dla mnie to narzędzie to prawdziwa bomba! Tak więc teraz Wasza kolej! Do dzieła!

Print Friendly, PDF & Email
Marta Florkiewicz - Borkowska
Podoba się ? Podziel się z innymi.

Komentarz do “PREZI Video i edukacja zdalna staje się prostsza

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Skip to content