Qńferencje SBRP

Jaki jest qń – każdy widzi: po prostu zwierzę na dwie litery. Jeśli ma 6 nóg i śpiewa – niechybnie jest to Maryla Rodowicz na quniu. Ze znanych quni najznamienitszy jest wódz Dakotów Oglala Szalony Qń, którego pomnik zaczął wykuwać w górze Thunderhead w stanie Dakota Południowa (USA) szalony Polak (a jakże!) – Korczak Ziółkowski.

Od prawej: Agnieszka Ogiegło, Monika Czerkas i Jacek Ścibor (zdziwiony odkryciem) – Superbelfrzy konektywiści w CNK na „Pokazać-Przekazać” (2017).


Stąd już blisko do „czarnego qunia”, na którego jak wiadomo nikt nie stawia, a on z zaskoku bierze wszystko rozbijając bank. Teraz używając języka naszego kolegi ze szkolnej ławy Wilka Szekspira przemianujmy zwierzę na modnie i światowo brzmiące Black Qń. Umiejętnie i w typowo polskim stylu połączmy to teraz zgrabnie z edukacją i już mamy Black Qń Edukacji, a w skrócie (bo wszystko dziś musi być krótkie jak sms) – Edu Black Qń. TADAAAAAM! To MY! Całe stado mustangów! 😀 

Z tego luźnego rozumowania, którego tok pamiętam z jakiejś szybkiej rozgrzewki superbelferskich mózgów w czasach prehistorycznych dla dzisiejszej młodzieży, czyli sprzed 10 lat, wykluły się dwa bardzo istotne dla społeczności pojęcia, z których jedno jest tytułem tego jubileuszowego wpisu, a drugie to qńwent – ale o tym kiedy indziej.

Pierwszą qńferencję zorganizowała nam w warszawskim „Staszicu” Ewa Krawczyk 8 marca 2013r. Było to ważne, bo pierwsze wydarzenie w łańcuszku publicznych wystąpień grupy, a poza tym Międzynarodowy Dzień Kobiet. W „Staszicu” m.in. Szymon Konkol pokazywał pierwszy polski e-podręcznik, który sam napisał, a z którego jego uczniowie korzystali na tabletach! Wtedy nieprawdopodobne ŁAŁ! I do dziś jest! Autorskie dzieło jednego nauczyciela zawodu – sami zobaczcie w co się rozrosło: http://www.mamz.pl/almanach/. Drugi e-podręcznik oparty o moodle zrobiło później małżeństwo państwa Żmij – tym razem nie z kształcenia zawodowego, ale języka polskiego – sami zobaczcie: https://język-polski.pl. Oba e-podręczniki znacznie wyprzedzały wielomilionowe projekty MEN i były zrodzone z pasji! Co więcej – oba były używane przez uczniów na bieżąco!

Jedyna sejmowa qńferencja odbyła się 23 maja 2013 (potem edu-masonerii nikt nie zapraszał do Sejmu…). Znów Ewa stworzyła warunki, by członkowie grupy przedstawili w Sejmie RP, na posiedzeniu Podkomisji Stałej ds. Jakości Kształcenia i Wychowania oraz Podkomisji Stałej ds. Młodzieży swoje pomysły na e-edukację. Przedstawiliśmy, a jakże! Kibicowała nam ówczesna pani poseł Joanna Fabisiak, która to posiedzenie zorganizowała. Było oficjalnie. Obszerna i historyczna już relacja z tego wydarzenia wraz z zapisem wideo z posiedzenia znajduje się TU. Polecam szczególnie ostatni akapit…

W czerwcu 2013 roku organizacją pierwszej qńferencji z planowanego chyba cyklu zajął się Marcin Polak, członek naszej społeczności, twórca i redaktor naczelny portalu edukacyjnego edunews.pl, związany z Fundacją Think! Nazwaliśmy ją Inspir@cje – i z taką nazwą (w zasadzie już marką!) przetrwała do dziś, czyli cykl wypalił. I to jak! Mamy wpływ na dobór prelegentów i tematów wystąpień – promujemy więc członków grupy, praktyków z krwi i kości, a jakość samego wydarzenia okazała się strzałem w dychę – tego chciała edu-Ludzkość! Qńferencja ta zawsze była i do dziś pozostała dla nas świętem po zakończeniu roku szkolnego – odbywa się bowiem tuż po ostatnim dzwonku. Przybywają na nią wyłącznie edu-pasjonaci, bo żaden normalny człowiek nie pracuje, gdy mógłby już mieć wolne. Co ciekawe – przybywają tłumnie i w każdej edycji 100% miejsc było rozciągane do niemożliwości. Rekrutacja osiąga ciągle tempo sprzedaży lodów „Ekipa” – w zasadzie nie wiadomo, kiedy bywa… 
Jeśli ktoś chciałby prześledzić wszystkie edycje Inspir@cji do 2020 roku (w tym nas nie będzie ze wzgl. na niepewność w koronawirusowym szale) to proszę bardzo: do poczytania – https://tiny.pl/rvscd i do pooglądania – https://tiny.pl/rv65f

W 2015 roku okazało się, że powstała właśnie grupa Superbelfrzy Mini wyodrębniona z Superbelfrów przez Annę Grzegory, ma tak nieprzebrane ilości rozwiązań pomysłów i ekscytujących działań dotyczących kształcenia wczesnoszkolnego, że spokojnie –  tak jak oddzielną grupę – napełni i nimi własną konferencję Inspir@cje Wczesnoszkolne. Erupcja energii nastąpiła w lutym. No i trwa do dziś – gdyby nie ta pandemia… Cykl obu qńferencji Inspir@cje to dziś 24 superbelferskie wydarzenia na niespotykaną edukacyjnie skalę. Tego się trzymamy i obiecujemy „wincyj”!

Z racji rozpoczęcia w 2013r. wydawania przez Presscom dwumiesięcznika „IT w edukacji”, którego zostałem rednaczem, zorganizowaliśmy cykl konferencji promujących pismo i technologię w nauczaniu. W zasadzie również qńferencji, bo we wszystkich wojewódzkich edycjach tłumnie uczestniczyli Superbelfrzy. Qńferencje „ITwE” trwały przez cały 2014 i 2015 rok – było tego trochę! – i przerodziły się w coroczny cykliczny Ogólnopolski Zlot Innowacyjnych Nauczycieli i Dyrektorów (https://zlot.tikwedukacji.pl), na którym zawsze można spotkać członków SBRP. Pismu, które z kwartalnika przerodziło się w półrocznik zmieniając nazwę na swojskie „TIK w edukacji” szefuje superbelferka Karolina Szulc.

Największym i najambitniejszym projektem grupy opartym na pospolitym ruszeniu społeczności, pracy wolontariackiej, educhceniu, pasji oraz chęci dzielenia się wiedzą i umiejętnościami, a dodatkowo całkowicie bezpłatnym (bo w sieci!), była absolutnie innowacyjna i niespotykana w polskiej edukacji całodniowa qńferencja EduMOC Online. Wymyśliły i poprowadziły ją czterokrotnie (2016-2019) Agnieszka Bilska i Marta Florkiewicz-Borkowska przy wsparciu merytorycznym i technicznym grup Superbelfrzy RP i Superbelfrzy Mini. To były MEGA WYDARZENIA w codzienności naszej społeczności! Napisać KAMIENIE MILOWE to nic nie napisać! Qńferencja od nauczycieli dla nauczycieli – i to sieciowa, co było bardzo nieoczywiste w 2016 roku kipiała energią i niewymuszonym profesjonalizmem prowadzących. Przewrotu w edu-świecie podobnego co my (z różnicą skali i przymusu offkors!) dokonał dopiero COVID-19, bo nagle wszyscy zaczęli używać komunikatorów on-line transmitując dźwięk i obraz w czasie rzeczywistym. Jeżeli chcecie jeszcze raz obejrzeć qńferencję i poczuć EduMOC – zapraszamy na nasz kanał YouTube

W zasadzie powinienem wymienić jeszcze jeden cykl aspirujący do roli miniqńferencji w stylu EduMOCy – Superbelfrzy Nocą. Webinaria edukacyjne – to nie nasz pomysł oczywiście (tak jak smartfon nie jest pomysłem Apple), ale wykonanie i to w serii ponad 50 spotkań – a i owszem! Mnóstwo ludzi, mnóstwo tematów i mnóstwo pracy duetu BiFlo. Oczywiście też do przepatrzenia na YT.

I jeszcze jedna konferencja, tym razem w „Pokazać-Przekazać” w Centrum Nauki Kopernik w 2017r., na której jako qńcepcja edukacyjna idealnie wpasowaliśmy się w młodą (2005!) teorię – konektywizm! Okazało się, że jako społeczność sieciowa Superbelfrzy RP ucząca się od siebie, której cała wiedza rozproszona po wszystkich członkach grupy w każdej chwili może być użyta poprzez błyskawiczne wykorzystanie Sieci jesteśmy modelowym przykładem społeczności konektywistów. Wielokrotnie doświadczaliśmy tego uczucia błyskawicznego połączenia i czerpania wiedzy, ale żeby to było opisane naukowo… No, no. Polecam na stronie Konferencji znaleźć piękny graf połączeń sieciowych jej członków i dla rozrywki znaleźć tam Superbelfrów, choć łatwiej będzie edunews.pl i… Agnieszkę Bilską, a na naszym blogu poczytać bezpośrednią relację z tego wydarzenia.

Tymczasem… wesołych świąt. 🙂

Jacek Ścibor – nauczyciel informatyki w Szkole Podstawowej w Chrząstawie Wielkiej k. Wrocławia, popularyzator zastosowania nowoczesnych technologii w nauczaniu, założyciel i administrator społeczności sieciowej Superbelfrzy RP, wyróżniony tytułem „Przyjaciel Szkoły 2018” przez Kapitułę konkursu Nauczyciel Roku GN, wyróżniony umieszczeniem na „Liście 100” Szerokiego Porozumienia na Rzecz Umiejętności Cyfrowych w 2017r., red naczelny „IT w edukacji” (2013-2016), autor artykułów na łamach blogów, czasopism i portali edukacyjnych (edunews.plsuperbelfrzy.edu.pl, Meritum, IT w edukacji), prelegent i współorganizator merytoryczny konferencji edukacyjnych, m.in. EduMoc Online, Inspir@cje, Inspir@cje Wczesnoszkolne. Wieloletni pracownik Zakładu Dydaktyki Ogólnej Wydziału Pedagogiki i Psychologii Uniwersytetu w Białymstoku.

Print Friendly, PDF & Email
Jacek Ścibor
Latest posts by Jacek Ścibor (see all)
Podoba się? Podziel się z innymi.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Skip to content