Relacje nauczyciel-uczeń

Zdjęcie autorstwa Kampus Production z PexelsCzłowiek od zawsze żyje we wspólnocie. Jak powiedział Arystoteles, człowiek to zoon politikon – istota społeczna. Nikt nas nie może prawidłowo funkcjonować bez nawiązywania, rozwijania i podtrzymywania stosunków międzyludzkich. Związane jest to z najbardziej utrwaloną i niezbędną potrzebą ludzką funkcjonowania wśród innych osób. Człowiek jako zwierzę stadne potrzebuje bliskości, ciepła i fizycznego kontaktu z innymi ludźmi. Ponadto porozumiewanie się jest konieczne do realizacji wielu potrzeb w tym: fizjologicznych, bezpieczeństwa, tożsamości, samorealizacji.

Jakość relacji dziecka z rodzicami, wychowawcami czy nauczycielami w procesie edukacji i wychowania determinuje jego sposób bycia, myślenia, odczuwania, ale też postrzegania siebie i innych. Nadaje też znaczenie jego życiu. Istnieje pewna prawidłowość: im człowiek
jest młodszy, tym większy wpływ na jego rozwój mają relacje.

Aby przeczytać więcej o relacjach nauczyciel-uczeń w nauczaniu hybrydowym KLIKNIJ i POBIERZ

Relacje nauczyciel-uczeń

O autorach:

Ewa Kempska – nauczyciel edukacji wczesnoszkolnej i przedszkolnej oraz reżyser Teatru Dzieci i Młodzieży. Założycielka szkolnej grupy teatralnej „Turlicki”, którą prowadzi od 2002 r. Należy do społeczności SuperBelfrzy RP i SuperBelfrzy Mini. Współautorka programu
nauczania RAZEM oraz bloga https://programrazem.blogspot.com. Wyróżniona w konkursie „Edukacja Jutra” 2020 za scenariusz zajęć online dla uczniów klas młodszych.

Joanna Wysocka – nauczyciel edukacji wczesnoszkolnej i przedszkolnej, logopeda. Współautorka projektu “Ty i Ja – kody dwa” integrującego uczniów klas młodszych i ostatnich klas SP na bazie nauki kodowania i programowania. Autorka projektu “Zaprogramowani na zabawę” dla klas młodszych. Współpracowała z Przedszkolem Akademickim przy WSG w Bydgoszczy. Również należy do społeczności SuperBelfrzy RP i SuperBelfrzy Mini.

Print Friendly, PDF & Email
Podoba się ? Podziel się z innymi.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Skip to content