Scratch Dobry w MIT

Październik i grudzień są miesiącami, w którym propaguje się programowanie we wszelakiej postaci. Najpierw mamy Code Week, później Hour of Code. W maju skupiamy się na scratchu, wizualnym języku programowania stworzonego z myślą o najmłodszych. Na całym świecie odbywają się różnorodne imprezy związane z kodowaniem przy pomocy kota – symbolu scratcha. W tym roku obchodzimy już 15stą edycję tej imprezy!
Wydarzenie organizowane jest przez Fundację Scratcha – twórcę programu – we współpracy z grupą badawczą MIT Lifelong Kindergarten. MIT, czyli Massachusetts Institute of Technology, to jednocześnie siedziba Fundacji Scratcha. I to miejsce – najlepszą uczelnię technologiczną na świecie – miała okazję zwiedzić grupa nauczycieli zaangażowanych w projekt Centrum Mistrzostwa Informatycznego (CMI). Wizyta studyjna zorganizowana została przez Stowarzyszenie Cyfrowy Dialog, partnera CMI, a w szczególności przez jego prezeskę Iwonę Brzózkę – Złotnicką, której w tym miejscu serdecznie dziękujemy.

Cyfrowy Dialog to organizacja, która wyróżnia się szczególnym zaangażowaniem w promowanie idei Scratcha. Dzięki temu jako jedyna organizacja z Europy Wschodniej i jedna z dziewięciu w Europie została przyjęta do elitarnego grona Scratch Education Collaborative (edycja 2022- 2023).

Wracając do niezwykłej majówki (wyjazd miał miejsce w dniach 1-7 maja) największe wrażenie zrobiło na mnie spotkanie Mitchela Resnicka – dyrektora Okawa Center i grupy Lifelong Kindergarten w Massachusetts Institute of Technology Media Lab. Profesor poprowadził dla nas warsztaty, podczas których przedstawił prototyp nowej aplikacji, którą mieliśmy okazję testować. Na razie mogę tylko zdradzić, że będzie to apka na telefon i ukaże się jeszcze w tym roku. Później mieliśmy okazję zwiedzić Centrum i pozachwycać się myślą techniczną zawartą w prezentowanych wynalazkach. Nie omieszkaliśmy zwiedzić Muzeum MIT, gdzie czekały na nas nowe niesamowite przykłady kreatywności ludzkiej. Ostatni dzień w Bostonie to wizyta na Harvardzie i wypad nad ocean.
Nasze wrażenia w Stanach zaczęliśmy jednak kolekcjonować już w Wielkim Jabłku, doznając jego uroków, ciesząc się swoim towarzystwem, korzystając z atrakcji – Time Square nocą, musical na Brooklinie, widok z tarasu Empire State Building, World Trade Center, spacer po Wall Street, Broadwayem, 5th Avenue, wycieczka promem z widokiem na Statuę Wolności, Muzeum Historii Naturalnej…
Co po powrocie? Oczywiście tworzenie scratchowych projektów, z wycieczką marzeń w tle 🙂
Print Friendly, PDF & Email
Iwona Cugier
Latest posts by Iwona Cugier (see all)
Podoba się? Podziel się z innymi.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Skip to content