Skarpetkowe aktywności z okazji Światowego Dnia Zespołu Downa.

Zbliża się Światowy Dzień Zespołu Downa. W wielu szkołach organizuje się dla uczniów aktywności, które mają na celu nie tylko wzbogacenie wiedzy na temat Zespołu Downa, ale przede wszystkim integrację z tymi dziećmi i kształtowanie szacunku oraz tolerancji wobec niepełnosprawności.
Symbolem tego dnia stały się kolorowe skarpetki. Warto zatem wykorzystać ten kolorowy dzień do usprawniania zaburzonych funkcji. My przygotowałyśmy kilka ćwiczeń, które z powodzeniem można zaproponować dzieciom na zajęciach rewalidacyjnych, logopedii, czy podczas zorganizowanych integracyjnych zabaw.

Wszystkie plansze, spinnery i pliki graficznej pobierz TUTAJ

1. Spinnerowa zabawa z kolorowymi skarpetkami, która ma na celu ćwiczenia percepcji wzrokowej. W zabawie mogą uczestniczyć dwie lub więcej osób. Każdy z nich otrzymuje pisak w innym kolorze.
Na spinnerze zaznaczamy jedno ramię. Ono decyduje jaką skarpetkę uczeń musi odszukać na planszy obok. Po poprawnym wskazaniu, dziecko może zakreślić na planszy skarpetkę własnym kolorem. Wygrywa to dziecko, które na koniec gry zaznaczyło swoim kolorem najwięcej pól.

2. Druga wersja gry polega na losowaniu spinnerem skarpetki. Następnie należy odszukać ją na planszy z działaniami matematycznymi. Zadaniem dziecka jest wskazanie poprawnego wyniku działania. W nagrodę zakreśla  to pole swoim kolorem. wygrywa ten uczeń, który na końcu gry miał najwięcej zakreślonych pól. Udostępniamy pustą planszę, która umożliwi państwu wpisanie własnych działań lub innych ćwiczeń, np. wyrazów z trudnościami ortograficznymi lub wyrazów z ćwiczoną głoską.
Kolejny spinner do ćwiczeń zaburzonej głoski r. Dzieci losują skarpetkę z wykorzystaniem tarczy spinnerowej, następnie odszukują skarpetki na planszy. Mogą ją skreślić własnym kolorem wtedy, kiedy właściwie odczytają głoskę lub sylabę. Trudniejsze zadanie może polegać na tym, aby dziecko wypowiedziało słowo z wylosowaną głoską lub sylabą.  Udostępniamy też pustą planszę, można w niej wpisać inne usprawniane głoski.
Zyta Czechowska i Jolanta Majkowska, nauczycielki ZSS w Kowanówku, autorki blogów edukacyjnych www.specjalni.pl, www.tikzklasa.blogspot.com, trenerki, prowadzące szkolenia z zakresu nowoczesnych technologii oraz prelegentki na ogólnopolskich konferencjach i autorki publikacji. Ekspertki ds. awansu zawodowego nauczycieli. W 2017 roku w uznaniu szczególnych osiągnięć edukacyjnych i wychowawczych otrzymały Nagrodę Ministra Edukacji Narodowej.
Print Friendly, PDF & Email
Zyta Czechowska
Podoba się ? Podziel się z innymi.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Skip to content