SpołEd dla klimatu. Uniwersalne materiały dla edukacji klimatycznej

Ostatni rok to czas dużych zmian i życia z pandemią, więc może trochę zapominamy, ale to co naprawdę ma na nas większy wpływ to zmiany klimatyczne. Temat ten jest coraz intensywniej obecny na naszym podwórku edukacyjnym, co niezmiernie mnie cieszy. Świetne materiały dla uczniów i nauczycieli przygotowała Polska Akcja Humanitarna, edukacja klimatyczna jest też obecna w projektach CEO, ostatnio można za darmo pobrać obszerny i kompleksowy podręcznik akademicki „ABC dla klimatu”. Dzisiaj chciałabym podzielić się kolejną ważną publikacją spod znaku otwartych zasobów edukacyjnych.

Od dawna chciałam zaangażować się w działania SpołEdu czyli Spółdzielni Otwartej Edukacji działającej w ramach Centrum Cyfrowego. Wspaniałe zasoby stworzone przez nauczycieli pasjonatów do lekcji wychowawczych służą mi na codzień, dlatego ucieszyło mnie to, że kolejna edycja spółdzielni będzie związana z edukacją klimatyczną. Od razu zgłosiłam się do działania. 

W ramach wielomiesięcznej współpracy projektowej pod opieką mentorów, w trzech zespołach tworzyliśmy różnorodne materiały oparte o dostępne i otwarte zasoby, a przy okazji sami intensywnie zagłębialiśmy tematykę związaną ze zmianami klimatycznymi.  Zgodnie z ideą propagowaną przez Centrum Cyfrowe zależało nam aby nasze dzieła spełniały zasadę 5R, według założeń Davida Wiley’a. Otwarte zasoby są naprawdę otwarte gdy:

Reuse dają możliwość ponownego wykorzystania 
Remix – pozwalają na łączenia i modyfikacje różnych takich zasobów 
Redistribute – zezwalają na „redystrybucji” czyli  dalsze udostępnianie 
Retain – pozwalają na tworzenie kolejnych zasobów i ich przekazywanie 

Zespoły wypracowały bardzo różnorodne i „wielofunkcyjne” materiały. W skład zasobów „SpołEd dla klimatu” wchodzi między innymi innowacja pedagogiczna, która ma pomóc jak najsilniej zaangażować społeczność szkolną od najmłodszych lat w działania na rzecz klimatu, zestaw całościowo opracowanych  scenariuszy wraz z obudową dydaktyczną, którego celem jest kształtowanie odpowiedzialnej  świadomości konsumenckiej oraz karty dla klimatu, które były pomysłem mojego zespołu projektowego. 

 Tworząc zestaw ponad 70 kart wizualnych wraz z otwartymi pytaniami, wyzwaniami i informacjami uzupełniającymi chcieliśmy przede wszystkim dać nauczycielom i nauczycielkom bogaty zasób materiałów, na każdy „klimatyczny” temat od antropocenu po węgiel kamienny, który będzie jak najbardziej uniwersalny i  dostosowany do pracy na wszystkich przedmiotach szkolnych i na każdym szczeblu edukacyjnym. Przyświecała nam też wiara w to, że sami nauczyciele będą wiedzieli w jaki sposób chcą wykorzystywani nasze karty. Edytować, modyfikowali treści, powielać, wyświetlać, drukować. Wszystko po to aby jak najlepiej i najgłębiej „zanurzyć” się z uczniami w tematykę klimatyczną. Wierzę, że dociekanie i krytyczna refleksja powinna być podstawą działań edukacyjnych. Od pytań zaczyna się budowanie świadomości i zmiana postrzegania rzeczywistości, od zmiany postrzegania rzeczywistość rozpoczyna się działanie.  

 Mam nadzieję że te zasoby, w których powstanie włożyłam razem z zespołem wiele pracy i energii będą mogły być wykorzystywanie na lekcjach przedmiotowych, wychowawczych, Światowym Dniu Wody, Dniu Ziemi i przy wszelkich innych okazjach. Młodzi już działają, nam nauczycielom wystarczy się przyłączyć. 

Materiały SpołEd znajdą Państwo pod linkiem:

https://spoledkurs.centrumcyfrowe.pl/zasoby/spoled-dla-klimatu/

Dodatkowo „Karty dla klimatu” razem ze sposobami ich wykorzystania będą ciągle żyły i tworzyły się w kolekcji Wakelet pod linkiem: 

https://wakelet.com/@KARTY_Z_KLIMATEM

Print Friendly, PDF & Email
Izabela Wyppich
Latest posts by Izabela Wyppich (see all)
Podoba się? Podziel się z innymi.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Skip to content