Teatr dla Najnajów

Teatr dla Najnajów jak sama nazwa mówi przeznaczony jest dla naj, naj młodszych widzów. Zwykle od 6 miesiąca życia do ok. 3 roku życia. Granica wieku  jest dość płynna i wszystko zależy od indywidualnego rozwoju dziecka oraz od reżysera i scenariusza spektaklu. Jedno jest pewne- spektakl dla 6 -letniego widza nie może być łatwy w odbiorze dla widza 2 – letniego. A wszystko wynika ze zróżnicowanego rozwoju dziecka, jak i jego potrzeb rozwojowych.

Najnaje są wymagającymi widzami. I trudno przewidzieć ich reakcję na poszczególne sceny spektaklu. Na te same dźwięki mogą dzieci reagować zupełnie inaczej- jednych zaciekawią i przykłują ich uwagę, innych zupełnie odwrotnie- mogą przestraszyć  i wywołać płacz.

Mocne światło, czy raczej stonowane? Podobnie i  w tym przypadku sprawa  jest indywidualna i zróżnicowana. Nigdy nie jesteśmy w stanie przewidzieć reakcji widzów. Dzieci 2,5-letnie inaczej będą reagowały niż dzieci roczne.

Pewne jest natomiast, że sam scenariusz musi być rytmiczny i językowo zrozumiały dla widza. Natomiast sama jego tematyka-bliska dziecku.

Najnajowe spektakle to kameralne, poduszkowe  spotkania z maluszkami i ich rodzicami. Kameralne, czyli maksymalnie do 25 dzieci. Poduszkowe- bo widzowie siedzą  na podłodze. Sam spektakl powinien przybrać charakter interaktywny. A wszystko po to by zaciekawić, skupić uwagę młodego widza.

Fabuła spektaklu nie jest tak oczywista i  jednoznaczna jak dla nieco starszych widzów, co znów jest podyktowane wiekiem rozwojowym dzieci.

Ważnym i nieodzownym elementem kończącym spektakle najnajowe oprócz interakcji z widzem jest krótka, ale jednak wspólna zabawa na scenie z aktorami kończąca całość spotkania.
Najnajowe przedstawienia dla jednych są widowiskami, dla drugich to spektakle teatralne. Jakkolwiek je nazwiemy, jest to z pewnością pierwsze wejście młodego widza w niezwykły świat teatru. Zawsze warto w nich też zachować pewne ramy  jakim cechuje się każdy spektakl dla nieco starszych już widzów- zapowiedź, końcowe ukłony aktorów i pożegnanie z widzem.

Teatr najnajowy jest stosunkowo młodym teatrem, jednak warto rozejrzeć się czy w pobliżu miejscowości, w której mieszkamy są one dostępne. Bardzo serdecznie zachęcam rodziców i wszystkich miłośników teatru  do pójścia ze swoimi Najnajami na tego typu wydarzenie. Zapewniam, że żadne dziecko nie jest zbyt miałe by brać w nim udział. Dlaczego? Bo są one przygotowane z myślą o najmłodszych i warto by dzieci od najmłodszych lat obcowały z kulturą wysoką!

Poniżej przedstawiam Państwu niektóre spektakle najnajowe  jakie odbywają się w różnych zakątkach Polski  do jakich udało mi się dotrzeć a sa przygotowane przez pasjonatów teatru. Może znajdziecie coś dla swojego Najnaja?

1.Zielona Góra

Krasnoludki i Śnieżka czyli w kopalni u krasnoludków

W siódmym niebie

Od wiosny do zimy

2. Olsztyn

Od ucha do ucha

Żółtoniebieski

3. Łódź

Teatr Pinokio

4. Poznań

O czym szepcze las

Sztuka szuka Malucha

5. Gdańsk

Cztery pory roku

6. Wrocław

Wrocławski Teatr Lalek

7. Toruń

Baj pomorski

8. Gliwice

Powitanie

Pod kolor

9. Rabka Zdrój

Teatr Chrząszcz

SPEKTAKLE ZAGRANICZNE

10. Niemcy

https://www.puppentheater-zwickau.de/repertoire/brabbel-theater/?fbclid=IwAR1dTRRY7P4pmgQgeZrKDZg4XIaAcNwfzbiAeQZEJg8L6Ucr_67q5cAEiBU

https://www.puppentheater-zwickau.de/repertoire/erst-blau-dann-gelb-dann-grün/fbclid=IwAR0zOns6rtG7hFKP9sBLObOjQGHpLI3kfdbcXL__zXFJRGjMgHYw-Ko3Y9A

https://www.puppentheater-zwickau.de/repertoire/mampf-happs/?fbclid=IwAR0yx83LdqRHcBgZDiuhOB4mfrR2wlwibXZmI5sXUPxPdOBQe_B_lvfY40M

https://www.puppentheater-zwickau.de/repertoire/die-kleine-raupe-im-gefühlssalat/ fbclid=IwAR2hk12lH5ErZjqLhtRPDxiEOVG24uvpGuoeiw7ipOZOZMq5309fyykGQJA

Warto także odwiedzać stronę facebookową Poznań

Dziękuję społeczności facebookowej Lalkarstwo w Polsce za pomoc w zebraniu powyższych spektakli dla Najnajów.

Wszystkim polecam także pierwszy, autorski spektakl najnajowy przygotowany przez mój zespół teatralny Turlicki działający przy Szkole Podstawowej im. A. Skupnia-Florka w Gliczarowie Górnym.

Kochajcie teatr!

 

 

Print Friendly, PDF & Email
Ewa Kempska
Latest posts by Ewa Kempska (see all)
Podoba się? Podziel się z innymi.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Skip to content