TUS- jak realizujemy zadania w Tygodniu Uczniowskiej Supermocy?

Jesteśmy w trakcie realizacji zadań w ramach Tygodnia Uczniowskiej Supermocy. Jak wiadomo uczniowie z niepełnosprawnością intelektualną w większości przypadków mają duże trudności w zakresie funkcjonowania społecznego. Mają problem w nawiązywaniu relacji społecznych, rozpoczynaniem rozmowy, podtrzymywaniem dialogu, często brak u nich intencji komunikacyjnej. niewłaściwie określają sytuacje społeczne i źle odczytują intencje innych osób.

Nie zawsze potrafią określić swoje mocne i słabe strony, nieumiejętnie organizują swój wolny czas i nie wykorzystują potencjału, który mają.

W związku z tym z przyjemnością włączam się we wszystkie inicjatywy, które mają na celu uzupełnianie deficytów w zakresie umiejętności społecznych.

Jakie w tym roku w ramach TUS zaplanowaliśmy wraz z uczniami działania ?

Po pierwsze postawiliśmy na integrację uczniów młodszych ze starszymi. To ważne, by także w środowisku szkolnym uczniowie mogli się wzajemnie od siebie uczyć, inspirować, podglądać działania i kooperować.

Jakie konkretne działania wykonywali nasi uczniowie w ramach TUS?

– Przygotowali własnoręcznie szarfy z napisami, które określały ich mocne strony. Przy okazji rozmawialiśmy o ich zainteresowaniach i umiejętnościach.

– Uczniowie przygotowali także tubę mocy, na której nakleili wcześniej przygotowane w rysunkach Google etykiety- dymki z przyjemnymi określeniami swoich umiejętności i mocnych stron.

– Działaniem, który dostarczył uczniom najwięcej radości było przygotowanie kolażu zdjęć w kartonowej scenerii z atrybutami, które określają mocne strony ucznia.

Jak wykonać taki kolaż?

1. Przygotuj duży karton, do którego zmieszczą się uczniowie.

2. Ustalcie, jakie atrybuty będę potrzebowali uczniowie i przygotujcie je przed sesją. Przy okazji porozmawiajcie z uczniami, dlaczego wybrali taki gadżet.

3. Wykonajcie zdjęcia zwykłym smartfonem.

4. Zdjęcie trzeba wykadrować tak, aby nie było na nim nic poza kartonem.

5. Wybierzcie program lub aplikację, w której wykonacie kolaż ze zdjęć.  Ja wykonałam go w Canvie.

6. Przy tworzeniu kolażu zwróćcie uwagę na to, by między zdjęciami nie było przerw, wtedy efekt łączenia będzie większy i spektakularny. Powodzenia!

KARTONOWY KOLAŻ ZDJĘĆ

SZARFY MOCNYCH STRON


 
TUBA MOCY

 

 

 

 

Szukasz sprawdzonych szkoleń?
Skorzystaj z naszej platformy szkoleniowej i nagrań oraz materiałów, do których po wykupieniu będziesz miał dostęp przez pół roku.
Jeśli szukasz szkoleń dla Rad Pedagogicznych skorzystaj z oferty Akredytowanego Niepublicznego Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli Zyta Czechowska specjalni.pl.

 

Print Friendly, PDF & Email
Zyta Czechowska
Podoba się? Podziel się z innymi.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Skip to content