Ulotki, reklamy – czy można polubić?

smore1

smore.com

Ulotki dostajemy w sklepach, na ulicy, wpadają nam do skrzynki pocztowej. Niektórych nawet nie czytamy, od razu lądują w koszu na śmieci.

Pamiętacie scenę, gdy Adaś Miauczyński otwiera skrzynkę pocztową i wysypuje się sterta ulotek, która sięga mu do kolan ? Takiej ich ilości na szczęście  nigdy nie mam w swojej skrzynce pocztowej, ale wokół jest ich bardzo dużo.

Na lekcjach z małymi dziećmi redagujemy zaproszenia, ogłoszenia, reklamy. Moi mali uczniowie nie mają problemu ze stworzeniem ulotki czy reklamy. Jak z rękawa sypią cytatami z telewizji. Lubią tworzyć ogłoszenia, chętnie je ozdabiają, mają przy tym dużo frajdy. Potem robimy wystawę takich ogłoszeń, podziwiają prace kolegów i koleżanek. Gdy po raz kolejny wracam do tematu reklam, ogłoszeń, czy zaproszeń staram się wymyślić coś nowego.

Niedawno odkryłam aplikację, dzięki której możemy w kilku krokach przygotować ulotkę, plakat, reklamę, ogłoszenie, czy zaproszenie informujące o dowolnym  wydarzeniu . Aby usprawnić pracę powinniśmy  przygotować kilka zdjęć, zrobić notatki w brudnopisie.

www.smore.com

W aplikacji smore musimy założyć konto, moi uczniowie pracują w grupach na moim koncie podczas zajęć w szkole. Bardzo istotne jest, że możemy używać polskich znaków. Na lekcji języka obcego jest dużo prościej.

Nasza ulotka będzie zawierać tekst, zdjęcie, bądź całą galerię zdjęć, film, mapę. Wybieramy szablon ulotki, tło, krój czcionki, kolory. Ciekawostką jest możliwość dodania nagranego komentarza w aplikacji soundcloud.com. Tego nie próbowałam, ale na pewno wzbogaci to naszą  ulotkę o dodatkowy atrakcyjny element.

Obsługa programu jest intuicyjna, pola, których nie chcemy usuwamy, dodajemy takie, które odpowiadają treści naszej ulotki.

Po ukończeniu pracy ulotkę można wydrukować, zrobić wystawę prac. Pobrany kod wstawimy na blog lub na internetową stronę szkoły, link prześlemy znajomym. Jeśli zrobimy PrtSc, możemy z obrazów zrobić prezentację multimedialną w dowolnym programie. Nasza ulotka nie zaśmieci prawdziwej skrzynki pocztowej, będzie ozdobą  skrzynki wirtualnej.

Aplikacja smore może być wykorzystana przez uczniów z Samorządu szkolnego, którzy przygotują w niej zaproszenie na zabawę karnawałową, festyn szkolny, akcję charytatywną. Nauczyciele starszych uczniów na pewno znajda dla smore wiele ciekawych zastosowań.

Postanowiłam w ten sposób powiadomić rodziców moich uczniów o warsztatach przedświątecznych, podczas których będziemy wspólnie robić kartki świąteczne. Zabieram się do pracy.

Oto moje zaproszenie.

Smore na Vimeo

Print Friendly, PDF & Email
Jolanta Okuniewska
Latest posts by Jolanta Okuniewska (see all)
Podoba się? Podziel się z innymi.

7 thoughts on “Ulotki, reklamy – czy można polubić?

 • 2 grudnia 2012 o 15:50
  Permalink

  JOla! Dzięki! To jest świetne! Nie znała wcześniej tego narzędzia! A przecież można to znakomicie wykorzystać w projektach edukacyjnych. Przekażę to moim uczniom, którzy w ramach projektów gimnazjalnych mają wystawić inscenizację bajki braci Grimm, program jak znalazł na ulotki czy też zaproszenia, które można porozsyłać maile!! Bajera! Zaraz sama przetestuję!!

  Odpowiedz
 • 2 grudnia 2012 o 21:45
  Permalink

  Wow, też nie powstrzymam się od przekazania uczniom do obróbki jakiegoś ogłoszenia po angielsku. Kto wie, może kiedyś na maturze z angielskiego zamiast krótkiego tekstu użytkowego pisanego ręcznie na arkuszu będzie wymagane użycie takiego narzędzia do wyprodukowania zaproszenia…
  W końcu matura ma być komputeryzowana?

  Odpowiedz
 • 4 grudnia 2012 o 13:10
  Permalink

  Mega!
  Poza tym, że ładne, atrakcyjne – jest to świetny pomysł dla nauczycieli, którzy borykają się z uczniami spisującymi prace domowe na przerwach. Tego się nie da spisać!
  Kupuję to!!!

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Skip to content