W podróży… Pomysł na pierwsze spotkanie z uczniami po feriach.

WSIĄŚĆ DO POCIĄGU NIE BYLE JAKIEGO…

Ferie w roku szkolnym 2020/2021 zaraz przejdą do historii. To trudny rok nie tylko dla uczniów, ale także dla nauczycieli, dyrektorów i rodziców. 
 
Bardzo ważne są relacje i to jak zaczniemy lekcje po prawie miesięcznej przerwie. Skupmy się na tym, co istotne dla nas, ludzi. Porozmawiajmy o sobie, o emocjach i planach.

Zainspirowałam się pomysłem Darka Martynowicza z walizką emocji.
Więcej inspiracji znajdą Państwo na stronie: https://www.facebook.com/groups/progresownia
Pomyślałam, że metafora podróży jest świetna na pierwsze lekcje po feriach. Powiedzmy naszym uczniom, że II semestr nauki – w rzeczywistości, jakiej przyszło nam egzystować – jest przygodą, wyzwaniem, podróżą w nieznane. Wszyscy jedziemy tym samym pociągiem i musimy się spakować.
Na początku robimy burzę mózgów i zastanawiamy się nad rozmiarem bagażu, kolorem walizki czy plecaka, a może zwyklej torby podróżnej.
Następnie uczniowie oraz nauczyciel zastanawiają się, co spakują do swojej walizki, którą zabiorą w podróż- do tego celu posłużą poniższe ćwiczenia.
Młodzież wykonuje zadania, zastanawiając się nad odpowiedziami. Spisują swoje odpowiedzi, aby później móc podzielić się z klasą swoimi spostrzeżeniami:
1. Jaki cytat/ jaką sentencję, złotą myśl wrzuciłbyś/łabyś do tej walizki? Uzasadnij wybór.
2. Jakie dzieło (malarskie, literackie, filmowe, inne) zabrałbyś/ałabyś ze sobą w podróż? Dlaczego akurat to?
3. Jakie emocje mają Ci towarzyszyć podczas tego wyjazdu? Wyraź je za pomocą kolorów i uzasadnij, dlaczego je wybrałeś/ałaś?
4. Który z bohaterów literackich, filmowych, serialowych, komiksowych powinien Ci towarzyszyć w podróży, a którego za żadne skarby nie zabrałbyś ze sobą? Uzasadnij.
5. Jaki jest cel Twojej podróży? Który zakątek świata go odzwierciedla? Wyjaśnij.
Pierwsze spotkanie z uczniami po feriach jest bardzo ważne. Zostawmy podstawy programowe w cieniu, pomóżmy wejść uczniom w II semestr tego trudnego roku szkolnego.
Już nie mogę doczekać się jutrzejszych spotkań z moimi uczniami! Powodzenia, Drodzy Nauczyciele! Niech moc będzie z Wami!
Print Friendly, PDF & Email
Anna Konarzewska
Podoba się? Podziel się z innymi.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Skip to content