Wspierajmy nauczycieli!

My, Superbelfrzy RP – nauczyciele-innowatorzy, laureaci konkursów krajowych i zagranicznych oraz eksperci edukacyjni o różnych przekonaniach politycznych, społecznych i religijnych, wyrażamy poparcie dla ogólnopolskiego strajku nauczycieli, zaplanowanego na 8 kwietnia 2019 r.

Bezład i dezorganizacja polskiej oświaty, z jaką dziś mamy do czynienia, są potęgowane politycznymi decyzjami. Aktualna reforma edukacji została podjęta w pośpiechu i bez realnego dialogu. Nauczyciele zarabiają poniżej godności. Prestiż zawodu nauczyciela jest systematycznie deprecjonowany przez poniżające wypowiedzi Minister Edukacji Narodowej oraz innych polityków i powtarzane przez nich kłamstwa o realiach naszej pracy. Sytuacja stała się tak poważna, że wymusza podjęcie zdecydowanych działań.

Jaskrawym dowodem na zapaść oświaty jest prawdziwy poziom wynagrodzeń nauczycieli ukrywany w zmanipulowanych przekazach medialnych MEN. Realne pensje daleko niższe od średniej krajowej powodują odpływ dobrych pedagogów z państwowej oświaty oraz
negatywną selekcję do zawodu na poziomie uczelni wyższych. Rażąco niskie zarobki wpływają również na konieczność podejmowania dodatkowych prac przez nauczycieli w celu zapewnienia środków do godnego życia.

Nie możemy pozostać obojętni wobec chaosu i dezorganizacji polskich szkół. Żądamy doinwestowania oraz odpolitycznienia edukacji. Oczekujemy zwołania edukacyjnego „okrągłego stołu”, który doprowadzi do ogólnonarodowej debaty o kierunku i poziomie nauczania! Najwyższy czas, aby sprawy oświaty, uczniów, rodziców i nauczycieli stały się priorytetem Państwa i zaczęły być traktowane poważnie przez uczestników procesu edukacyjnego oraz wszystkie strony sceny politycznej.

Wzywamy Rząd RP i MEN do podjęcia realnych działań mających na celu natychmiastowe powstrzymanie degradacji polskiej edukacji, która prowadzi do niszczenia potencjału dzieci i młodzieży. Edukacja jest kluczową inwestycją w kapitał ludzki, a dobra edukacja leży u podstaw rozwoju gospodarczego i społecznego, jest ważna w szybko zmieniającym się świecie i wobec zachodzących głębokich rewolucji technologicznych.

Nie zgadzamy się na kłamstwa i manipulacje medialne wobec nauczycieli. Apelujemy do wszystkich, którym zależy na rzetelnym kształceniu młodzieży w XXI wieku – do środowisk edukacyjnych, naukowych i kulturalnych, a także do rodziców naszych uczniów – poprzyjcie z nami ogólnopolski strajk, stańcie po stronie nauczycieli!

Członkowie grupy Superbelfrzy RP

Print Friendly, PDF & Email
Jacek Ścibor
Latest posts by Jacek Ścibor (see all)
Podoba się? Podziel się z innymi.

Komentarz do “Wspierajmy nauczycieli!

 • 11 marca 2019 o 01:54
  Permalink

  Popieram, podpisuję się. Działania realne, zamiast pozorowanych. Fakty zamiast propagandy.

  „Są drogi, którymi nie należy podążać, armie, których nie należy atakować, fortece, których nie należy oblegać, terytoria, o które nie należy walczyć, zarządzenia, których nie należy wykonywać.” /Sun Tzu/

  Odpowiedz
 • 12 marca 2019 o 18:03
  Permalink

  Popieram protest nauczycieli i podpisuję się! Nauczyciele rozpowszechniajcie dalej fakty zamiast propagandy, która karmią publikę.

  Odpowiedz
 • 11 kwietnia 2019 o 04:15
  Permalink

  Edukacja i szkolnictwo od kiedy pamiętam zawsze były traktowane u nas po macoszemu. Za komuny było relatywnie lepiej. Potem przyszła zapaść, za poprzednich rządów (PO-PSL) nastąpiło lekkie odbicie, które jednak przez nową władzę zostało zaorane a polska szkoła cofnęła się w krótkim czasie o 20 lat. Tak uważam, nie przesadzam.
  Kolejne rządy zdają się nie rozumieć istoty rzeczy – że szkolnictwo jest jednym z filarów państwa i jednym z 4 głównych zadań jakie państwo ma na swoich barkach, jednym z 4 głównych powodów dla których istnienie państwa w ogóle ma sens: ochrona zdrowia, infrastruktura, bezpieczeństwo i edukacja. Każdy z tych filarów jest niezbędny zarówno dla społeczeństwa tu i teraz jak i dla istnienia pozostałych 3 filarów. Zaniedbanie edukacji to erozja wszystkiego. Wystarczy kilka lat.

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Skip to content