Zabawowy teatr muzyczny w przedszkolu.

Tytułowy teatr muzyczny to Toytheater – strona anglojęzyczna z grami edukacyjnymi dla dzieci. Zawiera mnóstwo gier o różnej tematyce, a jedną z nich jest muzyka. W pełnej wersji dla nauczyciela płatna 12 $ miesięcznie, jest wtedy konieczność założenia konta i możliwość wykorzystania 30 kont uczniowskich. W wersji podstawowej jest bezpłatna, ale bez opcji założenia konta i kont dla uczniów.

Tu prezentuję wersję bezpłatną, a na niej cztery gry interaktywne, rozwijające zdolności muzyczne przedszkolaków i uczniów szkoły podstawowej.

Obrazek ze strony https://toytheater.com/category/music/

Kompozytor – pozwala na tworzenie w łatwy sposób swoich kompozycji muzycznych. Wystarczy przeciągnąć i upuścić na pięciolinię nuty i inne znaki muzyczne. skomponowane melodie można odtwarzać i poprawiać. Po umieszczeniu nut na pięciolinii są one automatycznie podpisywane nazwami literowymi. Pięciolinia rozwija się automatycznie i pozwala na tworzenie nawet długiej melodii. Na stronie jest opcja rozwinięcia pełnego ekranu, a więc zapis jest czytelny dla innych, gdy wyświetlimy stronę na na tablicy interaktywnej .

Obrazek ze strony https://toytheater.com/category/music/

Ksylofon – to druga z funkcjonalności tej strony. Instrument dobrze znany młodym muzykom, wykorzystać można tu w dwojaki sposób. Na stronie wgrane mamy dwie proste melodie – “Happy Brithday” i “Jingle Bells”, które możemy odtworzyć, każąc słuchaczom obserwować uderzenia wirtualnych młoteczków i odtworzyć je z pamięci po zakończeniu melodii, można też samodzielnie skomponować melodię i ją zapisać, a następnie odtworzyć (zapis odbywa się automatycznie i jest widoczny do końca sesji na stronie), można też poprosić ucznia o odtworzenie np. prostej melodii ze słuchu lub z pamięci i omówić z nim poprawność wykonania melodii.

Obrazek ze strony https://toytheater.com/category/music/

 

Fortepian C-dur, czyli wirtualna mini – klawiatura fortepianowa, mogąca służyć początkującym muzykom, podobnie jak opisany wyżej ksylofon.

Obrazek ze strony https://toytheater.com/category/music/

Fortepian – a właściwie wirtualna klawiatura, siedem oktaw, 88 klawiszy, klawisze czarne i białe. Możliwość nagrywania i odtwarzania skomponowanych utworów. Nieoceniona pomoc w nauce podstaw gry na instrumencie lub po prostu do zabaw muzycznych.

To tylko część bogatych zasobów stron internetowych i aplikacji do nauczania muzyki w przedszkolu i szkole podstawowej. W następnych wpisach postaram się przybliżyć inne narzędzia.

 

Print Friendly, PDF & Email
Hanna Czapla
Podoba się? Podziel się z innymi.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Skip to content