ZDALNE KOMPLETY. Porozmawiajmy o zdalnej edukacji na dziś i na jutro

Od połowy marca nauczyciele siedzą przed ekranami i robią co mogą aby uczyć. Nowe programy, kanały komunikacji, platformy edukacyjne, często też zupełnie nowy sprzęt i wyzwania metodyczne-  jak to wszystko połączyć? Sięgamy do sieci, do bogactwa webinarów, poradników, inspiracyjnych wpisów, projektów, artykułów, prezentacji. Wspaniała sprawa, ale bywa też przytłaczająca.

Godziny spędzone na zdalnym nauczaniu, warto pomnożyć co najmniej razy 2, doliczając wszystkie godziny spędzone na testowaniu sprzętu, wędrówkach po sieci, dzieleniu się wiedzą z przyjaciółmi również w “w zdalnych opałach”. Nie zawsze mamy możliwości współpracy nad zadaniami w zasięgu jednego telefonu, a dostępne on-line pomoce dydaktyczne, wykłady i materiały pomocowe są dedykowane wielu, i często nie odpowiedzą na specyfikę indywidualnych zajęć. Nasze doświadczenia własne i obserwacje dynamicznych zmian w procesach edukacyjnych, doprowadziły nas do momentu, gdy postawiliśmy sobie pytanie –  jak możemy działać w tym procesie bardziej lokalnie? Jak możemy wspierać się i odpowiadać na indywidualne potrzeby?

Tak zrodziła się idea wolontariackiej inicjatywy ZDALNE KOMPLETY

Zdalne Komplety

Zdalne Komplety to przestrzeń wsparcia i wymiany doświadczeń w obszarze zdalnej edukacji, pomiędzy osobami z branży IT i nauczycielami.Aktualna sytuacja kryzysowa, zmieniła oblicza globalnego funkcjonowania i szerokim echem odbiła się w świecie edukacji. Z dnia na dzień dotychczasowe metody pracy, musiały zostać zastąpione ich technologicznymi odpowiednikami. Taka transformacja jest złożona, bywa frustrująca, może budzić niepokój. Nikt nie powinien zostać z takiej sytuacji sam. Uważamy, że skuteczne przejście na zdalne nauczanie w wielu wypadkach wymaga indywidualnego wsparcia – dopasowanego do kontekstu pracy, dostępnego sprzętu, umiejętności nauczyciela i uczniów, tematyki zajęć. My, w naszej codziennej pracy wykorzystujemy technologię do komunikacji zdalnej, badań, projektowania, prezentacji i warsztatów. Posiadamy doświadczenie, zasoby dobrych praktyk i pomysłowość w łączeniu elementów analogowych z cyfrowymi, którymi z przyjemnością podzielimy się w ramach wsparcia realnych potrzeb edukatorów.

Kim jesteśmy 

Zdalne Komplety stworzyła grupa specjalistów w obszarze nowych technologii i edukatorów, skupionych wokół inicjatywy WUD Silesia. Pracujemy w IT, jesteśmy wykładowcami, nauczycielami i trenerami, ale przede wszystkim zapalonymi działaczami. Od lat współpracujemy wolontariacko z lokalnymi wychowawcami i edukatorami przy wielu inicjatywach oddolnych, w takich obszarach jak badania kompetencji cyfrowych, projekty edukacyjne i artystyczne. 

W czym chcemy pomagać 

Umawiamy się na indywidualne konsultacje z nauczycielami. Godzinne spotkanie online w maksymalnie trzyosobowym gronie pozwala nam doradzić, pomóc i znaleźć konkretne rozwiązania.  Jeżeli jest taka potrzeba, po spotkaniu wysyłamy konsultowanemu informacje i rekomendacje, lub szukamy rozwiązań bardziej złożonych problemów. Możemy pomóc w dostosowaniu infrastruktury technologicznej do zakresu zajęć edukacyjnych, dobraniu angażujących metod i narzędzi pracy z klasą, zaprojektowaniu czytelnych i użytecznych materiałów do pracy w domu, instrukcji pracy domowej rodziców z dziećmi, dobraniu nietypowych wrażeń wirtualnych, materiałów merytorycznych i aktywności. Każde zapytanie traktujemy indywidualnie i odpowiednio przygotujemy porady. 

O Inicjatywie

Zdalne Komplety to inicjatywa Non-profit. Wszyscy konsultanci pomagają w ramach swojego czasu wolnego. Zależy nam na upowszechnianiu idei i wiedzy, aby dotrzeć do jak największej ilości osób zainteresowanych tematem. Swoimi doświadczeniami i wypracowanymi materiałami na konsultacjach chcemy się dzielić  w otwartej bazie wiedzy, aby inni mogli z nich swobodnie skorzystać. W naszej inicjatywie nie chodzi tylko o tu i teraz, ale myślimy o przyszłości szkoły i edukacji, w której technologia będzie już na stale obecna. Zależy nam też na wymianie doświadczeń spoza świata oświaty – praca zdalna to dzisiaj chleb powszedni dla wielu zawodów i działań, nie tylko w czasach pandemii. Warto brać z tego doświadczenia to co jest pozytywne czy nowe umiejętności i wiedzę na przyszłość.

Wszystkich zainteresowanych spotkaniem zapraszamy do kontaktu poprzez formularz zgłoszeniowy. Odpowiadamy na wszystkie zapytania w ciągu 24h. Zapraszamy! 

Strona główna inicjatywy: https://wudsilesia.pl/zdalne-komplety/

Print Friendly, PDF & Email
Podoba się ? Podziel się z innymi.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Skip to content