Aplikacje użytkowe – pakiet biurowy

Dzisiaj chciałbym zająć się krótkim opisem oprogramowania, które każdy znać powinien. Co więcej, gdy przeglądam książki do przedmiotu „informatyka” dla gimnazjum, widzę 80% treści nauczania własnie o tym oprogramowaniu. Wiecie o czym mówię?

O pakiecie biurowym 😉

Pakiet biurowy – wg definicji z Wikipedii to: zbiór programów komputerowych służących do typowych zastosowań biurowych, takich jak edycja tekstu, wykonywanie obliczeń księgowych, czy obsługa baz danych, które są sprzedawane jako jeden zintegrowany produkt.
Pakiety biurowe, jakkolwiek tworzone z myślą o pracy w biurze, są także powszechnie stosowane w komputerach domowych.

Znaczenie poszczególnych aplikacji wg Wikipedii:

Dziwnym trafem tak naprawdę, to te wszystkie aplikacje poza producentem, wspólną jakąś nazwą pakietu nie specjalnie łączą się ze sobą. To po prostu różne programy, które z powodzeniem można używać oddzielnie. Kiedyś, dawno dawno temu, kiedy zaczynałem zabawę z komputerami, i na komputerach klasy PC (AT jeszcze) był dostępny tylko system operacyjny DOS, nie było „zintegrowanych pakietów biurowych”. Oczywiście istniały samodzielne programy, jak np. ChiWriter (http://pl.wikipedia.org/wiki/ChiWriter), Lotus 1-2-3 (http://pl.wikipedia.org/wiki/Lotus_1-2-3), Painbrush (http://pl.wikipedia.org/wiki/Paintbrush), jednak były zupełnie oderwane od siebie. Niemożliwe było utworzenie jednego dokumentu, który zawierałby tekst i tabelkę arkusza kalkulacyjnego w jednej stronie. I wtedy pojawił się „Framework” – chyba pierwszy pakiet zintegrowany dla systemu DOS, który pozwalał tworzyć takie dokumenty (http://en.wikipedia.org/wiki/Framework_(office_suite) – niestety brakuje polskiego wpisu w Wikipedii).

Dzisiaj nie ma już takich dużych problemów. Graficzne systemy operacyjne i mechanizmy „schowków systemowych” pozwalają przenosić różne obiekty pomiędzy różnymi aplikacjami, nawet od różnych producentów. Jednak ciągle mamy do czynienia z sytuacją, że uczymy „pakietu biurowego”. Dobrze, nie będę z tym walczył. Tylko chciałbym zainteresować Was pakietem biurowym:

  • legalnym i bezpłatnym dla wszystkich
  • takim, którego można legalnie i za darmo używać w edukacji, w domu, w pracy

Chciałbym napisać o Libre Office

sru_desktop-lo

(zdjęcie przedstawia SRU_Desktop z LibreOffice)

Wikipedia o Libre Office pisze:
Wieloplatformowy pakiet oprogramowania biurowego dostępny jako Wolne Oprogramowanie. Za cel postawiono sobie stworzenie niezależnego pakietu biurowego obsługującego format plików ODF jednocześnie kompatybilnego z innymi popularnymi formatami zapisu dokumentów. LibreOffice powstał na bazie kodu OpenOffice.org. Nazwa jest hybrydą słów Libre, oznaczającego wolny (od „wolność”), zarówno w języku hiszpańskim jak i francuskim, oraz angielskiego słowa Office.

Oczywiście zdarza się, że czasami (a tak dziwnym trafem jest w MS-Office od pewnego czasu), producent dorzuca jeszcze klienta poczty elektronicznej jako element pakietu biurowego. Dlaczego? Nie wiem. W dobie poczty obsługiwanej w „chmurze”, przy setkach różnego Wolnego i Otwartego oprogramowania, jak np. Mozilla Thunderbird – element moim zdaniem całkiem zbędny jako „komponent” pakietu biurowego. No, ale cóż – Microsoft tak ma, trudno. Szkoda tylko, że potem szacowne grona, jak np. PIIT, w swoich „rekomendacjach” (http://www.piit.org.pl/_gAllery/13/88/13886/CYFROWA_SZKOLA-_CALY_DOKUMENT_DRUK.pdf) wskazują jako konieczny element pakietu biurowego klienta poczty elektronicznej, przez co jawnie wskazuja na komercyjnego dostawcę oprogramowania, które powinno byc używane do edukowania naszych dzieci. A potem? Potem te dzieci pójdą do pracy, i wtedy licencja MS-Office nie kosztuje już 16 zł jak dla edukacji, tylko około 1 000 zł, a jeśli chcemy mieć wszystkie elementy pakietu, to nawet 2 000 zł.

A przecież moglibyśmy uczyć od początku nasze dzieci legalnego, wolnego, otwartego, a co za tym idzie darmowego dla wszystkich oprogramowania, które zresztą naprawdę jest bardzo dobre, co zresztą postaram się w kolejnych artykułach udowodnić.

00_libre-office

(menu z wpisami Libre Office)

Adam Jurkiewicz – SuperbelferRP

Dodatkowo koordynator projektu Wioowszkole fundacji Wolnego i Otwartego Oprogramowania, zwolennik rozproszonej sieci społecznościowej Friendica.


Zapraszam do komentarzy, pytań, pomysłów w stylu: proszę opisać funkcjonalność X czy Y, dla mnie będzie to kierunkiem, w którym należy podążać z moimi artykułami.

Print Friendly, PDF & Email
Jestem w:
Podoba się ? Podziel się z innymi.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Skip to content