Mechatronika i 5 klasa szkoły podstawowej w Łazach

selfieOd dzisiaj wiem już, że po zajęciach nie pytam się młodzieży, czy było ciekawie,

tylko czy zrobimy sobie selfie?

Dlaczego? Otóż….Dzisiaj prowadziłem zajęcia z mechatroniki w Zespole Szkół Publicznych im. Jana Pawła II w Łazach. 2 grupy dzieci z piątej klasy podstawówki oraz pierwszej gimnazjum. Jak zwykle w takich zajęciach zacząłem od omówienia sposobu działania świateł sygnalizatora na skrzyżowaniu, potem pokazałem im schemat połączeń, jaki mają do wykonania.

Schemat połączeń przygotowałem dzięki aplikacji Fritzing Arduino Editor.

aj_fritz

Krótko wytłumaczyłem, jak zbudowana jest płytka prototypowa, co dzięki niej uzyskujemy, i po prostu powiedziałem – zróbcie teraz tak, jak na schemacie. Dzieciaki raźno zabrały się do pracy.

dzieci_kabelki_praca

Jak tylko kabelki były gotowe, przeszliśmy do etapu programowania. Tutaj chciałbym przypomnieć, że dzięki możliwościom, jakie daje nam Open Source, jestem w stanie przygotować kompletny system operacyjny wraz ze wszystkimi aplikacjami, jakie są niezbędne do zajęć, w postaci Pendrive, z którego można uruchomić komputer.

Polecam każdemu, kto chce się zapoznać – FREE_Desktop – wolnościowy system operacyjny, darmowy i legalny.

A na zajęciach używaliśmy Scratch dla Arduino – jest to specjalna wersja środowiska Scratch 1.4, przystosowana do współpracy z płytkami rodziny Arduino UNO R3. Oczywiście to również jest Open Source.

dzieci_s4a

Pierwsze okrzyki radości pojawiły się w momencie, kiedy okazało się, że można zapalać i gasić diody sterując rzeczywistością z komputera – to jest ta chwila, kiedy zaczynają się okrzyki: hurra!, wow!, o jejku 😉 Ten moment lubię najbardziej. Później wszystko biegnie coraz szybciej. Dzieci, dla których środowisko Scratch jest przyjazne, z łatwością tworzą kod, który steruje diodami. Oto krótki film wykonany przez nauczyciela Jacka Tuzinka.

Dzieci szczęśliwe, mam nadzieję, że wyniosły z lekcji nowe umiejętności i wiedzę. A na koniec – selfie.

Myślę, że miny świadczą za 1000 słów.

selfie

Print Friendly, PDF & Email
Adam Jurkiewicz
Jestem w:
Podoba się? Podziel się z innymi.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Skip to content