Ring.CX – komunikator dla niezależnych ludzi

Ring to darmowe oprogramowanie do uniwersalnej komunikacji, które szanuje wolność i prywatność swoich użytkowników.
Jeśli szukasz dobrego rozwiązania do rozmów, męczą cię reklamy w Messanger FB, nie lubisz Skype, nie znasz się na szyfrowaniu i boisz się Telegram’a, nie dowierzasz WhatsApp…. to

Czym jest Ring?

  • Telefon: proste narzędzie do łączenia, komunikacji i udostępniania.
  • Narzędzie do telekonferencji: łatwo dołączaj rozmowy, aby tworzyć konferencje z wieloma uczestnikami.
  • Narzędzie do udostępniania multimediów: Ring obsługuje wiele opcji wprowadzania wideo, w tym kamery oraz pliki obrazu i wideo, a także wybór wejść i wyjść audio; wszystko to jest obsługiwane przez wiele wysokiej jakości kodeków audio i wideo.
  • Komunikator: wysyłaj wiadomości tekstowe podczas połączeń lub poza połączeniami (o ile Twój rówieśnik jest podłączony).
  • Element konstrukcyjny dla twojego projektu IoT: używaj uniwersalnej technologii komunikacyjnej Ringa z jego przenośną biblioteką w wybranym przez Ciebie systemie.

Na jakich technologiach się opiera?

  • Szyfrowanie end-to-end z uwierzytelnianiem
  • Tożsamość zarządzana przez certyfikaty X.509
  • W oparciu o technologie RSA / AES / DTLS / SRTP

Zatem dlatego wybieram go jako mój osobisty komunikator.

Do pobrania ze strony: https://ring.cx

Po zainstalowaniu pierwsze uruchomienie i wówczas generujemy Ring ID, podajemy identyfikator, jaki chcemy mieć, hasło,

i po chwili mamy gotowy komunikator, możemy już wyszukiwać ludzi i dodawać ich do swoich kontaktów.

UWAGA!
Ponieważ to sieć rozproszona peer-to-peer, nie ma więc serwera firmy X lub Y, który zarządza całością. Jednocześnie (to może być uciążliwe) wiadomości tekstowe mogą zostać wysłane tylko gdy druga osoba jest on-line. Nie ma „centrum wiadomości”, które mogłoby przechowywać je do czasu pojawienia się odbiorcy. Ale w zamian za to uzyskujemy naprawdę dużą prywatność – moim zdaniem warto tak na to patrzeć.

Ale mamy bardzo ciekawą możliwość – możemy nasz Ring ID „sklonować” do innego Ring, więc możemy mieć nasze konto w kilku miejscach jednocześnie, np. na komputerze i na telefonie (u mnie Android). Dzięki temu kiedykolwiek jestem on-line na komputerze czy na telefonie, dla drugiej strony nie ma to znaczenia – „widzi mnie” i może ze mną rozmawiać.

Ale o tym, jak to zrobić napiszę w kolejnym artykule.

Mój RingID: abix-edukacja
Szukam chętnych do testowania, współdziałania.

Pozostań wolny:

Ring jest dumny z tego, że korzysta i korzysta tylko z darmowych programów open source (licencja GPLv3 dotyczy całego kodu Ring). Ta podstawowa zasada pomaga przyciągnąć maksymalną ilość wkładów od ludzi ze wszystkich środowisk i aby zweryfikować, że cały kod wykonany, będzie postępował zgodnie ze zdrowym modelem rozwoju społeczności. Ring nie będzie podlegał opatentowanym technologiom, które utrudniałyby wolność użytkowników i współpracowników.


Adam Jurkiewicz – haker edukacji, członek nieformalnej grupy SuperbelfrzyRP. Absolwent kursów Massachusetts Institute of Technology z języka programowania Python.

Trener języka programowania Python, robotyki, mechatroniki, technologii komputerowych ze szczególnym uwzględnieniem otwartych zasobów edukacyjnych oraz oprogramowania OpenSource. Programista, administrator systemów UNIX/Linux, twórca remiksu edukacyjnego FREE_Desktop – remiksu systemu operacyjnego dla wolnych ludzi, legalnego i darmowego dla wszystkich.  
Współpracownik Centrum Edukacji Obywatelskiej, w projekcie „Koduj z Klasą” ambasador i trener nauczycieli w zakresie języka programowania Python.

Print Friendly, PDF & Email
Adam Jurkiewicz
Jestem w:
Podoba się? Podziel się z innymi.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Skip to content