Uczenie się: open source dostarcza szkołom tanie oprogramowanie wysokiej jakości.

Open source może zapewnić szkołom wysokiej jakości, dobrze działające rozwiązania IT po niskim koszcie, zgodnie z analiza przypadku wykonaną przez VTT, fińskim rządowym instytutem badawczym. Naukowcy badają wykorzystanie Linuxa i innych otwartych aplikacji przez szkołę średnią Kasavuorem w Kauniainen, miejscowości niedaleko Helsinek.

Studium przypadku, dostępne od maja 2011, podejmuje apel do szkół o zwiększenie wykorzystania wolnego i otwartego oprogramowania (WiOO). Wezwanie opublikowało w zeszłym tygodniu fińskie centrum zasobów open source (COSS). Ośrodek argumentuje, że ten typ oprogramowania daje uczniom i nauczycielom poważne narzędzia , które wzbogacają i tworzą nowe możliwości w nauczaniu. „Uczniowie i nauczyciele powinni mieć możliwość używania oprogramowania i narzędzi w najlepszy możliwy sposób jaki potrzebują. Nie jest do końca w porządku, jeśli uczniowie dysponują aplikacjami i środowiskiem nauki uwarunkowanym przez międzynarodowy monopol oprogramowania.”

COSS wskazuje na udane wdrożenie open source w szkole Kasavuoren.

Szkola, licząca 330 uczniów i 40 nauczycieli, używa Linuksa i inne darmowe i otwarte aplikacje wszędzie, w stanowiskach komputerowych, w laptopach i terminalach, od 2007.

Porażka zamówień.

Szkoła zdecydowała się na przejście na open source, kiedy okazało się, że tradycyjne metody pozyskiwania rozwiązań IT prowadziły do systemów firmowych, które nie zaspokajały potrzeb szkoły. Nowe rozwiązania IT, na które szkoła się zdecydowała, miały pozwolić na zmiany i zapewnić elastyczność. COSS pisze, że przestawienie się szkoły na open source znacząco zredukowało koszty IT, a nowy system lepiej odpowiadał na potrzeby. Oszczędności są przeznaczane na rozwój nowych narzędzi i usług dla uczniów i nauczycieli.

Szkoła stworzyła całkowicie nowy model angażujący operatorów usług informatycznych i badaczy. Model, nazwany Szkoła Marzeń (Dream School), opisuje podejścia i usługi zgodne z potrzebami użytkowników w ich ośrodku. Celem jest poprawienie jakości codziennego życia szkoły, a wykorzystanie open source uczyniło informatykę „częścią całościowego planowania pedagogicznego, nauczania i uczenia się.”

A dla tych wszystkich, którzy chcą zobaczyć inne kraje, które mówią o Wolnym i Otwartym Oprogramowaniu, polecamy Wielką Brytanię: http://www.oss-watch.ac.uk/resources/ossoptionseducation

Wpis oryginalny: http://joinup.ec.europa.eu/news/study-open-source-provides-schools-low-cost-high-quality-software

Tłumaczenie: Łukasz Szulim

Print Friendly, PDF & Email
Adam Jurkiewicz
Jestem w:
Podoba się ? Podziel się z innymi.

3 thoughts on “Uczenie się: open source dostarcza szkołom tanie oprogramowanie wysokiej jakości.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Skip to content