Actionbound – smartfonowa gra terenowa

Gry terenowe bywają znakomitą okazją na przeniesienie procesu nauczania poza szkolne mury.

Uczniowie zyskują możliwość samodzielnego działania, penetrowania określonych lokacji, rozwijania umiejętności pracy w grupie, praktycznego zastosowania nabytej w szkole wiedzy.

Planując grę terenową zwykle przygotowujemy papierowe zestawy zadań, które później trzeba ocenić (o ile do nas wrócą lub nie zaginą w akcji). A może mogłaby nas wyręczyć jakaś aplikacja?

Oczywiście! Jest darmowa i nazywa się Actionbound.
Znajdziemy ją na stronie http://en.actionbound.com.

Po rejestracji możemy przystąpić do utworzenia własnej gry terenowej (bound). Na początek warto skorzystać z funkcji „INFORMATION”, umożliwiającej zapisanie instrukcji dla uczestników zabawy. Jeżeli zależy nam, aby uczestnicy gry poruszali się po terenie z wykorzystaniem mapy, skorzystajmy z funkcji „STAGE”.
Po jej wybraniu wpisujemy nazwę miejscowości, w której toczyć się będzie gra. Po chwili na ekranie zobaczymy plan terenu wraz z nazwami ulic i najważniejszych obiektów. Klikając w dowolną lokację określamy miejsce akcji naszej gry.

Jeżeli zależy nam, aby uczniowie dotarli do konkretnej lokacji na planie, wybierzmy funkcję „FIND SPOT”. Dzięki niej stworzymy zadanie, które zostanie zaliczone wtedy, gdy GPS smartfona jednego z uczniów potwierdzi, że znalazł się on w miejscu, które wskazaliśmy na planie.
Kolejna funkcja o nazwie „QUIZ” umożliwia nam zadawanie grupom punktowanych pytań. Do pytania możemy dołączyć dowolny obrazek, zdjęcie, film lub plik dźwiękowy. Tworząc pytanie decydujemy o ilości punktów możliwych do uzyskania, o limicie czasu na udzielenie odpowiedzi oraz o ilości szans na udzielenie poprawnej odpowiedzi. Możemy też zdecydować o wyświetlanej podpowiedzi (hint).

Kolejna funkcja „MISSION” umożliwia nam dodanie zadania do wykonania przez grupę, np. wpisanie odpowiedzi, zrobienie i załączenie zdjęcia, filmiku, nagrania dźwiękowego. Poprawność wykonania tego typu zadania nie będzie oceniana przez aplikację – autor gry terenowej zobaczy wysłane przez uczniów materiały na swoim profilu w aplikacji Actionbound.

Dla entuzjastów kodów QR przygotowano funkcję „SCAN CODE”. Jeżeli włączymy ją do naszej gry terenowej, uczniowie będą musieli odnaleźć ukryte przez nas w określonym miejscu kody QR, a następnie je zeskanować.

Aplikacja umożliwia nam również przeprowadzenie wśród grających krótkiej ankiety/głosowania na dowolny temat (funkcja „SURVEY”). Ostatnia funkcja „TOURNAMENT” pozwala nam stworzyć wyzwania dla uczestników grupy, np. kto z was potrafi wykonać najwięcej przysiadów?

Aby zagrać w tak przygotowanej grze terenowej potrzebujemy smartfona z zainstalowaną aplikacją Actionbound. Jest ona dostępna w Google Play oraz w App Store.

Po uruchomieniu aplikacji mobilnej należy za jej pomocą zeskanować kod QR, który załaduje do naszego urządzenia przygotowaną przez nas grę. Kod ten znajduje się w profilu autora gry, możemy go pobrać w formie pliku pdf, a następnie wydrukować. Po zeskanowaniu kodu grupa wpisuje swoją nazwę i podaje imiona graczy.
Następnie na ekranie smartfona będą się wyświetlały kolejne przygotowane przez nas zadania. Autor gry na swoim profilu w czasie rzeczywistym może obserwować zdobycze punktowe każdej z grup oraz nadesłane przez nich pliki.

 

Zapraszam do przetestowania tej aplikacji i rozwiązania zadań z gry przygotowanej na obchody Narodowego Święta Niepodległości. Aby rozpocząć trzeba zainstalować na smartfonie aplikację Actionbound, a następnie za jej pomocą zeskanować kod QR ze strony gry en.actionbound.com/bound/11XI.

Tych, którzy chcieliby stworzyć własną grę terenową w aplikacji Actionbound, zachęcam do obejrzenia poradnika przygotowanego przez Superbelferkę Agnieszkę Bilską.

 


Bartłomiej Janicki – nauczyciel historii, wos i geografii w Szkole Podstawowej TAK w Opolu oraz ZSO nr 1 w Opolu

Print Friendly, PDF & Email
Podoba się? Podziel się z innymi.

6 thoughts on “Actionbound – smartfonowa gra terenowa

 • 12 listopada 2017 o 16:26
  Permalink

  Wow, fajna rzecz – dziękuję. Pozdrawiam.

  Odpowiedz
 • 12 marca 2019 o 22:49
  Permalink

  Witam, prosze o pomoc : czy aplikacja Actionbound jest darmowa? Nie widze opcji darmowej dla nauczycieli-jak należy sie zarjestrować, aby była darmowa?

  Odpowiedz
  • 9 maja 2022 o 15:30
   Permalink

   Jest darmowa dla użytkowników.

   Dla nauczyciela licencja roczna to około 50 €.

   Odpowiedz
 • 4 czerwca 2022 o 12:32
  Permalink

  Świetnie! bałem się, że aplikacja nie jest dostępna, ale sprawdziłem na appstore i ma się dobrze! już nie mogę się doczekać, aż przetestuje! Super artykuł!

  Odpowiedz
 • 27 czerwca 2022 o 10:00
  Permalink

  Wow! bardzo dobrze się zapowiada ta gra! Jeszcze nie miałem okazji zainstalować aplikacji, ale z miłą chęcią to zrobię, ponieważ już niejeden raz brałem udział w tego typu wydarzeniach i byłem naprawdę zadowolony! 🙂

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Skip to content