Cztery pory roku – gra

Początek roku jest świetną okazją do nauki i utrwalania nazw miesięcy. Żeby nauka nie była żmudna i nie nudziła dzieci warto wykorzystać gry, które nie tylko angażują dziecko, ale również dodatkowo motywują do nauki.

Dlatego stworzyłyśmy kolejną grę, która ułatwi dzieciom opanowanie nazw  miesięcy oraz pór roku. Składa się ona z planszy głównej i kart. Potrzebne  będą też  pionki dla każdego ucznia biorącego udział w zabawie.

Na czym polega gra?

Wersja łatwiejsza

Każdy z uczestników zabawy losuje kartę, na której znajduje się określona pora roku i miesiące wchodzące w jej skład. Na każdej karcie brakuje jednego miesiąca.  Zadaniem ucznia jest odgadnięcie tej nazwy i odszukanie  pierwszego, licząc od startu, pola z odgadniętym  miesiącem. Na polu tym stawia swój pionek. Ten z uczestników gry, który pierwszy dotrze do mety wygrywa wyścig. Wylosowana karta wraca do puli kart (karty można wydrukować kilkakrotnie zwiększając ich ilość).

Wersja trudniejsza

Zasady gry identyczne jak wyżej z  tym. że na planszy zamiast nazw miesięcy znajdują się znaki rzymskie. Po odgadnięciu brakującej nazwy miesiąca na karcie należy odszukać na planszy pierwsze wolne pole ze znakiem rzymskim odpowiadającym odgadniętemu miesiącowi. W tej wersji oprócz nazw miesięcy ćwiczymy również  rzymski system zapisywania liczb

Udostępniamy też czystą planszę do gry, którą można edytować w programie graficznym i wykorzystać w dowolny sposób.

 Karty do gry.


 Zyta Czechowska i Jolanta Majkowska, nauczycielki ZSS w Kowanówku. Autorki bloga specjalni.plTIK z klasą oraz strony na Facebook
Print Friendly, PDF & Email
Latest posts by Jolanta Majkowska (see all)
Podoba się ? Podziel się z innymi.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Skip to content