Jak uczyć dzieci gwary? Spinnerowa gra!

W tym roku szkolnym realizujemy nasz autorski, integracyjny, międzyszkolny projekt edukacyjny  pt. „A może Wielkopolska”, który ma służyć rozwijaniu czytelnictwa i poznaniu swojego regionu- czyli Wielkopolski.
Jednym z zadań jest poznanie i utrwalenie gwary wielkopolskiej. Gwara w naszym regionie nie jest już tak powszechna jak kiedyś, dlatego warto przypominać o tak cennej części naszej kultury i tradycji.
Jak nauczyć dzieci podstawowych słów w gwarze wielkopolskiej?

Naszym zdaniem warto i należy to zadanie zrealizować poprzez zabawę oraz wykorzystując ulubione gry. Gwara to nasza kultura, tradycja i dziedzictwo. W wielu domach, a szczególnie na wsi mówi się nadal gwarą.
Jak skutecznie i z przyjemnością uczyć się słów w gwarze wielkopolskiej zaprezentowali uczniowie klasy 1P- Szkoły Przysposabiającej do Pracy.
Na zajęciach otwartych obecna była Pani Dyrektor Ewa Szczecińska i inni, chętni nauczyciele. Młodzież prezentowała znajomość gwary wykorzystując karty do gry, prawdziwe rekwizyty oraz spinnerowe gry i plansze do zabawy z muchą. Lekcja poświęcona była realizowanemu projektowi „A może Wielkopolska?”.
Spinnery to ulubiony gadżet wielu uczniów, dlatego tak często wykorzystujemy go w swojej pracy. Jak zagrać?
Przygotowałyśmy specjalną kartę pracy, na które zamieściłyśmy popularne przedmioty, które potrafimy nazywać w gwarze.
Uczniowie kręcą spinnerem, po jego zatrzymaniu  trzy ramiona wskazują słowa, które uczeń musi wypowiedzieć w gwarze wielkopolskiej. Dodatkowo prosimy ucznia o odmianę rzeczowników przez przypadki, albo wskazanie słowa w liczbie mnogiej. Planszę tę można wykorzystać do ćwiczeń w innej gwarze, ale także do poszerzania słownictwa i na przykład utrwalania słownictwa w języku angielskim. Taka plansza to doskonała pomoc dydaktyczna podczas zajęć logopedycznych lub rewalidacyjnych, podczas których korygujemy wady wymowy.

Zyta Czechowska i Jolanta Majkowska, nauczycielki ZSS w Kowanówku, autorki blogów edukacyjnych www.specjalni.plwww.tikzklasa.blogspot.com, trenerki, prowadzące szkolenia z zakresu nowoczesnych technologii.
Print Friendly, PDF & Email
Zyta Czechowska
Podoba się ? Podziel się z innymi.

3 thoughts on “Jak uczyć dzieci gwary? Spinnerowa gra!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Skip to content